Amalgám – mýty a fakta

1 Pro

Mezi námi chodí pouze málo lidí, kteří nemají v ústech amalgámovou výplň. Přesto se o amalgámu všeobecně neví příliš mnoho. Je zdraví škodlivý nebo nám jen hyzdí úsměv? A proč tak často vypadává? Věděli jste, že v severských státech je od roku 2008 používání dentálního amalgámu zakázáno?

Nebezpečná rtuť

Amalgám je studená slitina rtuti a několika dalších kovů (zejména stříbro, měď, zinek, hliník) v různém poměru, který dodává materiálu trochu odlišné vlastnosti. Neměnnou složkou ale stále zůstává rtuť, která je předmětem mnoha diskuzí.

Rtuť známe především ze starých teploměrů a ještě nedávno byla běžným vybavením každého školního fyzikálního kabinetu. Zdravotním rizikem volně ložené rtuti je odpařování neurotoxických látek, které při vdechnutí mohou poškozovat nervovou soustavu. Proč tedy tyto jedy smíme nosit v dutině ústní?

Riziko pro Vaše zdraví?

Ve ztuhlém amalgámu je množství rtuti cca do 40%. Veškerá rtuť je vázana na ostatní prvky, takže k jejímu odpařování nedochází. V minimálním množství se ale toxické látky vylučují z amalgamových výplní v zubu (často je to během několika desítek let).

Přesto se žádná z klinických studií ještě neshodla na tom, jestli i toto množství může vést u zvláště vnímavých lidí  k poruchám imunity, některým chronickým chorobným stavů a nejasným zdravotním potížím. Studie uvádí, že za životnost všech výplní v ústech se v průměru uvolní stejné množství škodlivin jako při konzumaci mořských ryb typu tuňáka.

Životnost amalgámových výplní

Řada amalgámových výplní slouží na svém místě i několik desetiletí, některé vypadnou několik dnů po zhotovení. Jak již bylo zmíněno, jde  o slitinu kovů a ta se nedá k zubu připevnit chemickou vazbou. Je tedy nutné velkou část zubu zdevastovat již jen kvůli tomu, aby se vytvaroval správný tvar kavity (odvrtaného prostoru), který bude amalgám držet jako vejce v láhvi. A právě to se tak často nedaří nebo k tomu nezbývá dostatek zdravých tkání zubu. Amalgám pak nemá za co držet a výplň vypadne.

Dalším důvodem selhání amalgámové výplně je tzv. tok amalgámu. Amalgám totiž není ani po ztuhnutí dokonale tvarově stálý. Díky zátěži při kousání dochází k jeho tvarovým změnám. Ty opět působí nepříznivě na zub. Když se pod mikroskopem podíváme na zub, který je již delší dobu ošetřen amalgámovou výplní, téměř vždy nalezneme prasklinky ve sklovině kolem amalgámové výplně. Prasklinky se časem zvětšují a časem zub praskne.

Na zuby, které jsou po endodontickém ošetření (tj. mají “vytažené nervy”) se amalgám vůbec nehodí. Tyto zuby jsou oslabené a amalgámová výplň na ně působí jako klín, který zub dříve či později zub „roztrhne“ (zub praskne). Endodonticky ošetřené zuby je potřeba ošetřit korunkou nebo bílou výplní.

Různé typy amalgámu a přípravy – co na to zdravotní pojišťovny?

Vaší první myšlenkou by mělo být: Výplň „na pojišťovnu“? Ne, děkuji.

Zdravotní pojišťovny hradí pouze výplň zhotovenou z ručně míchaného amalgámu. Tímto archaickým postupem (odměřovaným množstvím rtuti a amalgámových pilin) vzniká nekvalitní výplňový materiál. Je v něm vždy přítomno více rtuti, déle tuhne a bývá proto křehčí. Během přípravy se navíc ve velké míře uvolňují toxické látky, které mohou poškodit zdraví pacienta i lékaře.

Řešením alespoň z pohledu kvality materiálu je použití nadstandardního (kapslovaného dózovaného) amalgámu, který minimalizuje manipulaci se rtutí. Výrobce amalgámové kapsle ve slitině předem přesně nastaví optimální poměr prášku a kovu. Tím je zaručena výborná pevnost, leštitelnost a menší uvolňování rtuti. Zhotovení amalgámových výplní tímto postupem ovšem zdravotní pojišťovny nehradí.

Amalgám ve zkratce

pro

  • snese technologickou chybu při přípravě
  • dlouholeté používání ve stomatologii
  • působí antibakteriálně (odpuzuje bakterie zubního kazu)
  • „na pojišťovnu“

proti

  • zátěž pro životní prostředí
  • neestetický materiál v barvě kovu
  • poškození zubu
  • zdravotní riziko

Jiné materiály pro ošetření zubních kazů

Dříve bylo použití estetických „bílých“ materiálů omezeno jen na přední úsek chrupu. V zadním části chrupu se vzhledem k pevnosti preferoval amalgám.

Bílé plomby„  je dnes ale možné zhotovit na kterémkoliv zubu chrupu. U těchto materiálů je ale nutné nekompromisní dodržení technologie zhotovení výplně.

Moderní metody a materiály dnes dovolují zhotovit výplň nejen dlouhodobě funkční, ale i estetickou.

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php