Pomůcky dentální hygieny

Správná technika domácí péče o zuby a výběr vhodných pomůcek k čištění zubů jsou základním pilířem zubního zdraví. Pomůcek dentální hygieny je ale velké množství. Profesionál – dentální hygienistka či hygienista – Vám pomůže se v široké nabídce produktů vyznat. Individuálně Vám doporučí vhodné pomůcky a detailně vysvětlí správnou techniku jejich použití.

Zubní kartáček

Zubní kartáček je nejdůležitější nástroj péče o zuby a dásně. Při správné technice čištění zubů odstraní převážnou část zubního plaku. Správný zubní kartáček byl měl mít malou hlavičku (asi 2 cm), měkké štětiny s rovným zastřižením. Jakékoliv „masážní“ výstupky či nepravidelnosti štětin (zkřížená vlákna apod.) jsou zbytečné.

Ústní vody

I ten nejdokonalejší kartáček a sebelepší technika nedokáže odstranit 100% plaku. Vždy ho nepatrná část zbude a právě zde se uplatní efekt ústní vody. Používání ústních vod ale není u pacientů se zdravými zuby a dásněmi nutné. Antibakteriální ústní vodu doporučujeme  používat v akutní fázi zánětu dásní. Chcete-li ve výplachování pokračovat i pro běžnou denní péči, je poté vhodné zvolit profylaktický typ ústní vody.

Zubní pasty

Základní pravidlo zní: Zubní pasta je součástí správného čištění zubů, její použití však není tak zásadní jako kvalitní zubní kartáček a zejména pak správná technika čištění zubů. Nevyžadují-li Vaše zuby speciální péči, volte kvalitní zubní pasty s organickými sloučeninami fluoridů bez SLS.

Mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky Vám pomohou odstranit až 95% problémů v ústech. Klasický zubní kartáček totiž dokáže vyčistit pouze kousací, vnější a vnitřní plochy zubů. Plošky mezi dvěma zuby jsou pro klasický kartáček špatně přístupné nebo úplně nedostupné. Mezizubní kartáčky umí vyčistit právě tento prostor, kde velmi často dochází ke vzniku zubního kazu či zánětu dásní. Mezizubní kartáček Vám vybere přesně podle Vašich potřeb a velikosti mezizubních prostor dentální hygienistka. Poté je nutné dodržovat danou velikost (barvu dané značky) v konkrétním mezizubním prostoru.

Speciální „solo“ kartáček

Tento zubní kartáček má jediný svazek kratších štětin z extrémně jemných vláken. Umožňuje účinné a důkladné čištění povrchů jednotlivých zubů. Po čištění tímto zubním kartáčkem zůstávají zuby dokonale hladké a čisté.

Kartáčky a pasty pro děti

Pro děti je vhodný kartáček s velmi malou pracovní částí kartáčku (hlavičkou), měkkými (soft) rovně střiženými vlákny a širší rukojetí. Zubní pastu vždy vybírejte podle věku dítěte (obvykle 1-2, 2-6, 7-12), protože obsahují vhodné množství aktivních látek podporující strukturu zubu.

Fluoridační přípravky pro domácí použití

Tyto léčivé přípravky s vysokým obsahem fluoridu používáme k lokální fluoridaci chrupu pro prevenci zubního kazu, k léčbě počínajícího zubního kazu (remineralizaci) a ošetření citlivých zubů. Díky nim můžete jednoduše posílit obranu svých zubů v boji se zubním kazem.

Elektrické zubní kartáčky

Elektrický zubní kartáček může pomoci osobám, které ústní hygieně s klasickým kartáčkem nevěnují patřičnou pozornost a nebaví je čištění.

Zubní nit

Zubní nit slouží k čištění úzkých mezizubních prostor, prostorů pod můstky nebo kolem implantátů. Zubních nití najdete mnoho druhů, s jejím výběrem Vám rádi pomůžeme.