Zubní kámen a pigmenty

Zubní kámen se tvoří každému z nás, kdo v ústní hygieně občas poleví. V případě, že často pijete kávu, černý čaj nebo červené víno, pravděpodobně se Vám tvoří pigmenty (zbarvení povrchu zubů). Pokud jsou pigmentace jen na hladké plošce zubu, jdou lehce odstranit. Ovšem v přítomnosti drsného zubního kamene Vám kartáček moc nepomůže.

Co zubní kámen způsobuje a proč je ho nutné odstraňovat?

Zubní kámen způsobují minerální látky ze slin, které se usazují na zubu se zubním plakem. Vzniká podobným způsobem jako vodní kámen a má i podobné složení. Rychlost jeho růstu do jisté míry závisí na složení slin a podstatně jí urychluje přítomnost plaku na zubech. Sám o sobě zubní kámen není nebezpečný. Znemožňuje ale správné čištění zubů a tvoří ideální prostředí pro usazování nebezpečných bakterií, které způsobují zubní kaz a zánět dásní (parodontózu). Je tedy více než vhodné jej pravidelně odstraňovat.

Jak se zubní kámen a pigmenty odstraňují?

Zubní kámen nelze odstranit zubním kartáčkem, zubní pastou ani ústní vodou. I když se výrobci těchto pomůcek dentální hygieny snaží tvrdit opak, všechny tyto pomůcky jsou schopny odstranit pouze plak a tedy vznik zubního kamene omezit. Odstranit zubní kamen a následně povrch zubu vyleštit je úkol dentální hygienistky.

K odstranění zubního kamene jsou používány profesionální přístroje (ultrazvuk) a speciální ruční nástroje. Po odstranění zubního kamene Vám hygienistka povrch zubů pečlivě vyleští. Tím se omezí jeho další usazování (na pečlivě vyleštěný vodovodní kohoutek se vodní kámen usazuje také pomaleji). Naše metody jsou velmi efektivní a bezbolestné.

Na odstranění pigmentů používáme techniku Airflow. Při ní  je proudem vzduchu a vody veden jemný písek, který zub očistí. Na našem pracovišti jsme vybaveni speciálním přístrojem EMS Airflow Master. Je určen pro velmi šetrné supra (nad dásní) i subgingivální (pod dásní) odstraňování povlaku, pigmentací a leštění zubů i v těžko přístupných místech. Zajišťuje maximální komfort pacienta.

Precizní a šetrné ošetření díky mikroskopu

zeiss_OMDíky mikroskopu, který dentální hygienistka na našem pracovišti používá, je možné Vaše zuby vyšetřit či ošetřit s maximální šetrností a precizností. Dentální hygienistky jsou zvyklé kontrolovat svou práci taktilně (pomocí citu v ruce), ne na všechna místě v dutině ústí je totiž možné pouhým okem dohlédnout. Díky použití operačního mikroskopu může naše dentální hygienistka vizuálně kontrolovat svou práci pod vysokým zvětšením ve všech oblastech dutiny ústní. To zvýší preciznost práce až o 50%.

Operační mikroskop ale neslouží jen k diagnostice a práci v dutině ústní. Je skvělým pomocníkem při komunikaci. Pomocí speciálních brýlí přenášíme obraz z mikroskopu přímo před Vaše oči. Ukážeme Vám problémová místa a detailní stav dásní. Díky tomu můžete zlepšit svou domácí péči o zuby.

Možná citlivost zubů po odstranění zubního kamene

Zuby pokryté zubním kamenem jsou před vnějším prostředím „chráněny“. Následně po odstranění zubního kamene mohou být zuby citlivější na termické podněty (horké a chladné nápoje, zmrzlinu, …) či kyselé potraviny. Tuto citlivost zubů lze tlumit používáním zubní pasty s přívlastkem sensitive (Elmex, Miradent apod.) či fluoridového gelu (např. Elmex geleé). Citlivost zubů po určité době sama odezní.