Parodontóza | Studio 32: zubní ordinace Praha 10

Parodontóza

Onemocnění parodontu se nazývá parodontitida (dříve paradentóza nebo  parodontóza). Parodontitidou trpí více než 60% dospělé populace. Vzniká neléčeným chronickým zánětem dásní.

Parodontitidu je možné léčit. Základem úspěchu je přesná diagnóza, vynikající spolupráce pacienta při léčbě a výborná dentální hygiena. Léčba pokročilého onemocnění dásní je bohužel časově i finančně velmi náročná.

Při neléčené parodontitidě postupně (během let) dochází k ústupu dásní, odhalování zubních krčků a uvolňování zubů. Rovněž dochází k tzv. putování zubů, zuby mění svojí polohu, vznikají mezery mezi zuby a následně dochází k jejich ztrátě.

Jak poznám, že mám paradentózu?

Parodontitida je onemocnění závěsného aparátu zubu (parodontu). Ten je tvořen čtyřmi druhy tkání – dásní, alveolární kostí (ve které je zub usazen), cementem pokrývajícím povrch kořene a systémem vláken kotvící zub do kosti.

Pokud je závěsný aparát zubů včetně gingivy zdravý, je dáseň pevná, růžová, nekrvácí. Povrch zdravé gingivy je jemně dolíčkovaný jako kůra pomeranče.

Krvácení z dásní, viklavost zubů, bolestivost zubů při skusu, putování zubů a zápach z úst – to jsou příznaky pokročilé parodontitidy. Tyto příznaky nelze přehlédnout. Nebezpečné ale je, že parodontitida začíná velmi nenápadně – zánětem, který se projevuje krvácením dásní při čištění zubů a někdy citlivostí na dotyk.

Je parodontitida nebezpečná?

Jako každý zánět, tak i parodontitida je způsobena mikroorganizmy – bakteriemi. Bakterie má v dutině ústní každý. Do určitého množství jsou bakterie pro nás prospěšné. Podílí se na správné funkci trávícího ústrojí a jsou velmi důležité i pro náš imunitní systém. Pokud je ovšem bakterií příliš a hlavně pokud je příliš „škodlivých“ druhů bakterií, začnou na přítomnost velkého množství bakterií reagovat dásně zánětem.

Zánět dásní probíhá velmi nenápadně, projevuje se krvácením a někdy citlivostí na dotyk. Zánět ale představuje zánětlivou ránu, jejíž plocha je několik desítek centimetrů čtverečních. Tato rána je vstupní branou pro bakterie, které se tak snadno dostávají z dutiny ústní do krve a krevním řečištěm pak do celého těla.

Tyto bakterie představují zátěž pro imunitní systém. Bakterie se mohou krví dostat až do ledvin, srdce, kloubů, mozku a způsobit vážné zdravotní komplikace, jako je zánět ledvin, zánět srdečního svalu anebo mohou být příčinou mozkového abscesu.

Je parodontóza dědičná?

Primární příčinou vzniku a rozvoje onemocnění dásní je zubní povlak a bakterie v něm obsažené. Pokud není zubní plak systematicky a pečlivě odstraňován při každodenním čištění zubů, dochází k rozvoji zánětu dásní a následně ke vzniku parodontitidy.

U někoho se parodontitida rozvine ze zánětu dásní velmi rychle, někdo má dásně odolnější. Za to může tzv. genetické riziko parodontitidy. U lidí, kteří mají geneticky dané vyšší riziko parodontitidy, dojde ke vzniku parodontitidy velmi rychle. Toto riziko umíme zjistit pomocí speciálního vyšetření a podle výsledků nastavíme plán léčby.

Onemocnění ale vždy začíná jako zánět dásní. A ten může vzniknout pouze tehdy, pokud není dobře prováděna hygiena dutiny ústní (čistění zubů). Pokud je tedy čištění zubů prováděno správnou technikou, i u pacientů rizikových geneticky nedochází k ohrožení parodontitidou.

Omyly o parodontitidě...

O léčbě parodontitidy koluje mnoho omylů:

„Parodontitida se nedá léčit, stejně každý nakonec přijde o zuby.“

Parodontitida se léčit dá a to velmi úspěšně. Léčba parodontitidy musí být ale komplexní.

„Nejdůležitější je čistit si zuby správnou zubní pastou.“

Na pastě vůbec nezáleží. Nejdůležitější je správná technika čistění zubů zubním kartáčkem a dalšími pomůckami (mezizubní kartáčky, dentální nit atd.). Při správné technice čistění zubů dochází k dokonalému odstranění zubního plaku. Bakterie tak nemají šanci.

„Léčit parodontitidu se nevyplatí“

I když je léčba parodontitidy časově i finančně náročná, pořád je záchrana vlastních zubů (pokud je ještě možná) nejlevnější a nejefektivnější řešení. Zkrátka prevence se i zde vyplatí.

Časté otázky

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php