Časté otázky

Je parodontologická léčba bolestivá?

Pokud je nutné v rámci parodontologické léčby provádět výkony, které by mohly být bolestivé (deep scaling, chirurgické výkony), vždy je provádíme v místním znecitlivění injekcí. Nejsou tedy bolestivé. Tyto výkony nejsou provázeny bolestivými potížemi po operaci nebo v průběhu hojení.

Jak dlouho parodontologická léčba trvá?

Pokud není onemocnění Vašich dásní pokročilé, léčba je omezena pouze na 2 až 3 návštěvy v rozsahu několika týdnů. Pak následují pouze pravidelné kontroly. Pokud je však onemocnění pokročilé, je na základní léčbu nutné počítat několik měsíců až rok. Na pravidelné kontroly jsou pak pacienti zváni dentální hygienistkou v rámci tzv. recall systému.

Kolik parodontologická léčba stojí a co hradí zdravotní pojišťovny?

Léčba počínajícího onemocnění dásní není příliš finančně náročná. V moha případech stačí jen pár návštěv u lékaře a dentální hygienistky. Léčba pokročilého onemocnění dásní je ovšem finančně velmi náročná. U pokročilého onemocnění dásní dochází totiž díky tomuto onemocnění ke ztrátě zubů a k putování zubů. Pak je nutné v rámci parodontologické léčby provést rovněž protetickou terapii (náhradu ztracených zubů), někdy i ortodontickou léčbu (rovnátka). Většina výkonů, které je nutné provést při léčbě rozvinutého onemocnění dásní, není zdravotními pojišťovnami hrazena.

Vyplatí se mi do parodontologické léčby investovat?

Pokud chcete zachovat vlastní zuby, tak je to jediná cesta. Bohužel si většina pacientů uvědomí rozdíl mezi vlastním chrupem a zubní náhradou až tehdy, kdy o vlastní zuby přijdou. Možné je ošetření dentálními implantáty. Toto ošetření je však finančně velmi náročné a pohybuje se v oblasti desítek až stovek tisíc korun bez účasti zdravotních pojišťoven. Nejlacinější a nejjistější cestou je tedy prevence anebo léčba onemocnění dásní.

Jaké vlivy zhoršují onemocnění dásní?

Kromě špatné techniky čištění zubů je další příčinou rozvoje onemocnění dásní kouření. Nikotin obsažený v tabákovém kouři způsobuje stažení cév (vasokonstrikci). Nikotin se velmi dobře vstřebává povrchem sliznic včetně dásní. V dásních rovněž dochází ke stažení cév. Tyto cévy pak neumožňují dobrý průtok krve a živin. Pak vázne i výživa a obranyschopnost dásní. Takto postižené dásně jsou mnohem méně odolné vůči bakteriím a zánětu. Rozvoj onemocnění dásní (parodontitidy) je pak mnohem rychlejší. Díky vasokonstrikci dásně kuřáků téměř nekrvácí, i když jsou výrazně chronicky zanícené.

Ztráta zubů rovněž zhoršuje onemocnění dásní. Zbývající zuby jsou přetěžovány žvýkacími silami a díky putování a posunu zubů dochází k rychlejšímu úbytku kosti čelisti a uvolňování zbývajících zubů. Téměř každý ztracený zub by měl být tedy nahrazen. Výjimkou jsou zuby moudrosti.

Onemocnění dásní rovněž zhoršuje nesprávné postavení zubů a špatný skus (ortodontické anomálie). Díky těmto nepravidelnostem je provádění správného čištění zubů obtížnější (nikoliv nemožné) a rovněž zatížení „křivých“ zubů je méně výhodné.

Dásně u některých lidí reagují na přítomnost bakterií, které způsobují parodontitidu jinak než dásně ostatních. U těchto lidí dochází k rychlejšímu rozvoji onemocnění dásní a hůře se léčí. Jde ale o pouze malý zlomek populace a pro rozvoj parodontitidy je vždy nutná přítomnost bakterií plaku. U těchto pacientů je zvláště důležitá prevence onemocnění dásní.

Onemocnění dásní rovněž zhoršují některá celková onemocnění (cukrovka a pod.). A naopak průběh mnoha celkových onemocnění může být onemocněním dásní zhoršen.