Zpověď: MDDr. Jan Šmíd

25 Bře

Jako druhou osobu v pořadí Vám v rubrice Zpověď představujeme MDDr. Jana Šmída. Zajímá Vás, jak začala rodinná tradice zubních lékařů Šmídů? Z klidu gauče se také dozvíte, jak MDDr. Jan Šmíd aktivně relaxuje. Pestrá fotogalerie mluví za vše.

Narodil jsem se v Jindřichově Hradci v roce 1991 a celé dětství a dospívání jsem žil v malé vesničce jménem Příbraz. Základní školu i gymnázium jsem navštěvoval v Jindřichově Hradci. Na vysokou školu jsem se vydal po stopách rodinné tradice do Plzně, kde jsem vystudoval zubní lékařství na fakultě UK.

Rodinná tradice

Stran výběru povolání jsem měl od malička jasno. Bude ze mě zubař a k tomu dobrovolný hasič. Jak jsem přišel na hasiče, to už si nepamatuji, nicméně při pohledu na můj rodokmen je představa budoucího zubaře jasná. A to hned z několika důvodů.

Můj dědeček je zubní lékař a dlouhá léta působil v Táboře a jeho okolí, na pár let se dokonce stal ředitelem nemocnice a jeho vyprávění o všech oborech medicíny by vydalo na nejednu knihu.

Zajímavá historka začátku rodu zubařů v rodině Šmídů je o tom, jak se z vojny dostat o dva měsíce dřív. Skupinu vojáků tehdy oslovili s tím, že shání zubaře.

Kdo tedy chtěl, mohl se zúčastnit přijímaček na vysokou školu do Plzně a po úspěšném přijetí mohl tehdy dvouletou vojenskou povinnost skončit o dva měsíce dříve. Dědeček přijímačky splnil a od této doby se píše naše rodinná tradice.

Táta se chtěl nejdříve věnovat všeobecné medicíně, avšak z politických důvodů byl přijat „pouze“ na zubní lékařství. Nyní působí v soukromé ordinaci v Jindřichově Hradci, kde mu sestřičku dělá moje maminka.

Dental alarm

Během studia se každá zkušenost hodila, proto jsem se rozhodl zařadit do programu „Dental Alarm“, který založil Dr. Sedelmayer. Tento program měl za cíl osvětu čištění zubů ve školách a školkách. Často jsem cestoval po celé republice a předával důležité informace. Stovky dětí jsem se snažil naučit správně čistit zuby. Byla to dobrá zkušenost a také brigáda.

Začátek v Jindřichově Hradci

Start mojí pracovní kariéry začal v Jindřichově Hradci. Měl jsem k dispozici operační mikroskop a další kvalitní vybavení. Neváhal jsem a asi po měsíci práce „naslepo“ jsem začal pracovat s mikroskopem. Byl to najednou jiný svět. Kořenové kanálky zubů jsem skutečně viděl, kompozitní výplň najednou nepřekážela při skousnutí a nebylo nutné jí upravovat. Najednou to byl jiný, takový reálnější obraz stomatologie.

Praha

Po roce a půl práce v Jindřichově Hradci jsem přijal neodolatelnou nabídku a stal jsem se součástí týmu Studia 32 v Praze. V něm už jsem zůstal a nikam jinam se nechystám. Pod odborným vedením MUDr. Jiřího Škrdlanta jsem se v zubním lékařství zdokonalil a stále zdokonaluji, za což mu děkuji! Naučil jsem se preciznosti a nerad se smiřuji s kompromisem. Vždy se snažím dělat svou práci nejlépe, jak dovedu. Poslední dobou mě čím dál víc baví zubní chirurgie a implantologie, které se chci intenzivně věnovat i nadále.

Volný čas

Čas mimo práci trávím aktivně. 17 let se věnuji trialu, to je sport, při kterém překonáváme různé překážky na speciálně upraveném kole. Dokonce jsem se několikrát zúčastnil světového poháru a mistrovství světa. S kolem jsem také procestoval spoustu zemí a všechny kouty České republiky.

Sem tam (dobře, skoro každý den) si zajdu zacvičit. V zimě si rád zajezdím na snowboardu. O letních víkendech se snažím přežít při sjezdech na enduro kole v bikeparku. Párkrát do roka se ponořím do hlubiny oceánu, jako stále začínající freediver.

Večer si rád sednu s doutníkem a panákem dobrého rumu.

Levák, který není levý

Možná jste si u mne v ordinaci všimli, že je něco trochu jinak, ale nedošlo Vám, co. Jsem levák. Protože zubař musí být manuálně zručný, určitě nejsem levý :-).  U stomatologického křesla tedy pracuji z druhé strany, než jste u zubního lékaře zvyklí. To, že jsem levák, v mé profesi přináší spoustu komplikací. O tom se dozvíte někdy příště a myslím, že se u toho pobavíte.

 

 

Tags:
Sdílejte:

Komentář k "Zpověď: MDDr. Jan Šmíd"

 1. Jaroslav Stýblo

  Završení mého léčebného plánu
  Můj nový skvělý zubař MDDr. Jan Šmíd dnes dokončil plán ošetření mého chrupu. Není to nic levného, nicméně kdo si váží svého zdraví, tak doporučuji. Teď snad už jen pravidelné kontroly a zubní hygiena. Za vše mluví záruka 10 let na vše co mi dělali, samozřejmě při dodržení pravidel hygieny a kontrol. Na stránkách Studio32 si můžete projít spoustu článků a informací, co a jak.
  Dohnala mě k němu zoufalá situace, když si moje předchozí zubařka nevěděla rady s mým bolavým zubem. Přes několik návštěv nebyla schopná umrtvit a vyčistit mi kanálky, utrpení trvalo skoro 3 měsíce. Nepomáhal ani Aulin. Několik dní jsem proseděl s lahví studené vody, kterou jsem si kapal na zub každých 30s, což jediné fungovalo jako anestetikum na dalších 30s. U tohoto pana doktora napoprvé umrtveno a téměř bezbolestně ošetřeno, kanálky vyčištěny, zaplněny a dočasná korunka, vše v jedné návštěvě. Od té chvíle zub bez bolesti.
  Práce, pečlivost, přístup a vybavení je zde na jiné úrovni. Trochu s nadsázkou bych to přirovnal kovář versus zubař. Lehké shrnutí: Tři zuby oprava, tedy opakované ošetření nedokonale ošetřených kořenových kanálků po předchozích zubařích. Špatně zaplněno a přítomný chronický zánět v kosti kolem kořenů zubů. Další dva zuby ošetření zubních kanálků, přítomný chronický zánět v kosti kolem kořenů zubů. Dva zuby nepřesné nevyhovující korunky, dále jedna korunka vypadlá. Nepřesné dostavby na dvou zubech. Na snímcích RTG a CT mi pan doktor vše ukázal a vysvětlil. Pro zajímavost mám taky jeden implantát, který mi také již dělali naštěstí zde.
  Když si srovnám práci u předchozích zubařů, tak je to opravdu jiná liga. Například ošetření kořenových kanálků, zde trvá kolem 2 – 2,5 hodin, kdy se zubař prakticky nezastaví. Už izolace zubu pomocí blány a pak ještě teflon byla pro mě překvapením. Vrtání a práce pod mikroskopem je všeříkající, přesně jak uvádí doktor v článku, práce naslepo versus vidět. Je to asi komplikovanější, sestra mu podává přesně do ruky všechny nástroje a serepetičky, aby nemusel pořád odtrhávat oči z mikroskopu. A že těch nástrojů a serepetiček je. Zde násobně větší množství, než co jsem zažil kdekoli jinde. Korunky dělají na jednu návštěvu. Obroušení zubu opět pod mikroskopem. Pak otisk pro korunku provádí pomocí speciální kamery, která převede obraz do počítače. Doktor zkontroluje a poupraví co je třeba, pošle do laboratoře k výrobě. Tam za cca hodinu udělá fréza keramickou korunku. Tu pak doktor zkontroluje, tedy usadí bez nalepení zkoukne na mikroskopu co a jak, a případně doupraví. Potom se zase korunka vrací do laboratoře zapéct. Následně ji doktor finálně nalepí. Na výsledku je to vidět. Korunka mě nepříjemně netlačí do dásně ještě po měsících. Skus je přesný, nemusím si zvykat. Korunky krásně navazují na zub, při čištění zubů už se mi nestává, že se mi tam zadrhává nebo třepí niť, což bylo předtím běžné.
  Toto uvádím pro představu, jak funguje zubař a zubař (kovář versus zubař). Přitom já k zubaři i na zubní hygienu chodím pravidelně a zuby si čistím poctivě. Naivně jsem si myslel, že mám dobré zubaře. Zjištění stavu mě hodně překvapilo a také samozřejmě i naštvalo. Prosím berte v úvahu, že jsem laik a omluvte možné nepřesnosti, nicméně za těmito postřehy si stojím. Zní to jako reklama, ale já z toto článku nic nemám. Je to můj tip, pokud budete v nesnázích, jako já skoro před rokem.
  Vše dělal tento lékař, za mě borec, kterého osobně všem doporučuji. Pokud se nedostanete k němu, tak v tomto zařízení snad všichni fungují stejným stylem.
  Tímto panu doktorovi, sestrám a příjemným recepčním moc děkuji, dobrá práce, ať se daří.

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-14

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php