Výplňové materiály | Studio 32: zubní ordinace Praha 10

Výplňové materiály

Materiál pro zhotovení kvalitní výplně musí být stálý (nesmí měnit časem barvu, tvar ani vlastnosti), měl by být snadno zpracovatelný, musí zajišťovat pevné spojení se zubem a v neposlední řadě by měl být estetický. V dnešní době patří mezi nejčastější výplňové materiály amalgám, skloionomerní cement a fotokompozitní pryskyřice (tzv. kompozita).

Amalgám

I když amalgám dříve patřil mezi velmi kvalitní výplňové materiály,  jeho použití je v současné době velmi omezené, překonané. Amalgám vyžaduje mechanickou vazbu se zubem a tedy větší zásah i do zdravé tkáně zubu. Díky jeho kovové barvě je jeho použití ve viditelných úsecích chrupu nevhodné. Dalším důvodem jsou jeho negativní vlastnosti, zejména obsah rtuti, která se uvolňuje do celého organizmu a tvarová nestálost.

Skloionomerní cementy

Tyto materiály mají několik výhodných vlastností. Je to zejména snadné zpracování, trvalé uvolňování fluoridových iontů a dobrá vazba na zubní tkáně. Nevýhodné vlastnosti bohužel převažují nad těmi výhodnými. Je to malá mechanická odolnost a pevnost, nestálost v prostředí dutiny ústní a estetická barevná nedokonalost. Skloionomerní materiály jsou tedy určeny hlavně jako dlouhodobě provizorní výplně. Je to rovněž ideální materiál pro výplně dětských zubů.

Fotokompozitní materiály pro tzv. bílé výplně

Fotokompozitní materiály vynikají velmi dobrou zpracovatelností. Spojení se zubem je zajištěno tzv. mikroretenční vazbou, díky které není potřeba zasahovat do zdravých tkání zubu. Mají vynikající estetické vlastnosti. Kvalitně zhotovená výplň z těchto materiálů „neviditelná“.

Fotokompozitní materiály rovněž vynikají výbornou mechanickou odolností a tvarovou stálostí. Jsou ale velmi citlivé na striktní dodržení složitého technologického postupu při jejich aplikaci. A to je důvod, proč jsou někdy označovány za nevhodné. Pokud není přesně dodržena technologie aplikace těchto materiálů, má kompozitní výplň velmi malou životnost, může vypadnout a může se také vedle nebo pod výplní vytvořit zubní kaz.

Všechny fotokompozitní výplně jsou na našem pracovišti zhotovovány pod operačním mikroskopem při naprosto nekompromisním dodržení technologického postupu. Proto také můžeme poskytovat 10 let záruku. Používáme špičkové materiály, se kterými pracují také přední světoví odborníci v estetické stomatologii. Díky těmto moderním kompozitním materiálům a jedinečné technologii zpracování, kterou používáme, můžeme zhotovit „bílé plomby“ na kterémkoliv zubu chrupu. Navíc je možné esteticky rekonstruovat i tak zničené zuby, které bylo v nedávné minulosti nutné obrousit na korunku.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php