Estetická korekce – fasety

Fasety se používají k estetické korekci zubů převážně v předním úseku chrupu horní čelisti. Jsou to tenké, ale velmi pevné individuálně zhotovené “skořepiny“, které překrývají přední plochu zubu. Oproti rozsáhlým výplním jsou fasety více estetické). Oproti korunkám je potřeba pouze minimální úprava zubu. Ošetření je bezbolestné a provádíme ho většinou v jedné návštěvě.

Úprava barvy i tvaru zubu

Fasety jsou jedním z nejnovějších trendů v estetické stomatologii. Jsou to tenké, ale velmi odolné „skořepiny“. Nahrazují vnější, částečně i mezizubní a kousací plošky zubu. Fasety se používají k estetické korekci chrupu – ke změně barvy a tvaru zubů, k uzávěru mezery (diastema) mezi zuby, k drobným úpravám sklonu rotovaných zubů.

Zhotovení faset není možné u každého pacienta, záleží na pečlivém posouzení poškozených zubů, skusu pacienta a dalších faktorech.

Jaké jsou alternativy estetických korekcí zubů?

K estetické korekci je možné zub opatřit korunkou nebo zhotovit rozsáhlou výplň. Oproti preparaci na korunku je při přípravě zubu na fasetu ztráta zubních tkání (obroušení zubu) minimální. Oproti rozsáhlým fotokompozitním („bílým“) výplním nepotřebují fasety žádnou následnou údržbu z rukou lékaře, mají delší životnost a můžeme díky použitému materiálu dosáhnout perfektních estetických výsledků.

Fasety z keramického materiálu

Keramické fasety umožňují rozsáhlejší estetické korekce chrupu – změnu barvy a tvaru zubů uzávěr mezery (diastema) mezi zuby, úpravy sklonu rotovaných zubů.

Ošetření je prováděno v lokální anestesii a je bezbolestné. Zub z přední strany obrousí, aby vzniklo místo pro estetickou keramickou fasetu. Tloušťka fasety je asi 0,5 mm. Broušení je tedy velmi šetrné, miniinvazivní a neznamená poškození zubu. Preparaci (broušení) zubu provádíme pod operačním mikroskopem. Máme tak naprosto přesnou kontrolu nad průběhem preparace a nad kvalitou preparovaného povrchu zubu.

Ošetření fasetami Cerec provádíme většinou v jedné návštěvě. Pomocí speciální intraorální kamery se provede pouze optický otisk (skenování) napreparovaného zubu. Není tedy nutno otiskovat pomocí klasických otiskovacích hmot. Optický otisk je počítačem zpracován. Následně je pomocí špičkového 3D softwaru navržena přesná faseta. Tyto informace se odesílají do počítačem řízené frézky, která fasetu zhotoví. Za několik hodin odcházíte z ordinace s novými zuby.

U složitých případů je potřeba zhotovit otisky, přenést tak situaci na model a fasety vyrobit v zubní laboratoři. To zabere několik dní, během kterých budete opatřeni provizoriem.

Na zubních tkáních jsou fasety připevněny speciální adhezivní technologií, která zaručí dlouhodobou životnost a odolnost fasety. Hladký povrch keramiky znemožňuje jeho osídlování bakteriemi a přispívá tak k dokonalé harmonii mezi fasetou a dásní.

Fasety z kompozitního materiálu

Fazety z kompozitního materiálu lze doporučit v případech, kdy není potřeba významně měnit barvu, tvary a postavení předních zubů. Tyto fasety se zhotovují miniinvazivní „non prep“ technikou. To znamená, že pro výrobu takové fasety zcela odpadá nutnost jakékoliv tvarové úpravy vlastního zubu, což je velká výhoda. Kompozitní fasety se používají drobným estetickým korekcím chrupu, například drobným změnám tvaru předních zubů, k uzávěru mezery (diastema) mezi zuby, k drobným úpravám sklonu rotovaných zubů.

Ošetření miniinvazivními foto-kompozitními fasetami pomocí techniky injektáže provádíme obvykle ve dvou návštěvách. Prvním krokem je zhotovení otisků čelistí. Z těchto otisků zubní technik vyrobí přesné modely Vašich čelistí a zubů. Zubní technik pak vyrobí na tento model tzv. wax-up (voskový model budoucího tvaru fasety). Pomocí modelu s připraveným wax-up vyrobíme tzv. siliknový klíč, tedy jakousi formu, pomocí které pak budeme aplikovat fotokompozitní materiál na zub.

V další návštěvě již zhotovíme fasety. Ošetření je prováděno v lokální anestesii a je bezbolestné. Nejdříve si připravíme povrch zubu naleptáním povrchu skloviny. Tím se vytvoří mikroskopické prostory mezi krystaly skloviny, do kterých pak zateče adhezivum, tedy jakési “lepidlo“. Naleptáním povrchu skloviny se zub nijak nepoškodí.

Pak na zuby přiložíme silikonový klíč a prostor mezi zubem a silikonovým klíčem vyplníme injekčně foto-kompozitním materiálem. Ten osvítíme polymeračním (modrým) světlem, aby došlo k polymeraci (ztuhnutí). Následně fasetu pečlivě upravíme a vyleštíme.

Jaké používáme technologie?

Na našem pracovišti používáme technologii Cerec. Jde o špičkovou unikátní počítačovou technologii (tzv. CAD-CAM), která umožňuje zhotovit fasety dlouhé životnosti, nejvyšší možné estetické kvality a přesnosti. Ke zhotovení faset se používají vysoce kvalitní keramické materiály, které jsou biokompatibilní a vysoce estetické. Materiály používané systémem Cerec (IPS e.max a IPS Empress) jsou vyráběny předními výrobci dentálních materiálů za přísně určených podmínek zpracování. Každý bloček materiálu je označen čárovým kódem, který přesně určuje jeho původ a vlastnosti. Je tak zajištěna nekompromisní přesnost a kvalita výroby.
Přesnost výrobků navíc kontrolujeme pomocí operačního mikroskopu, pod kterým lze zobrazit nejmenší detaily a celou technologii ještě zdokonalit.

Jaká je prognóza ošetřeného zubu a životnost faset?

Životnost kvalitní celokeramické fasety zhotovené přesnou CAD-CAM technologií je několik desítek let, životnost fasety z kompozitního materiálu ej 2-5 let.

Je nutné si ale uvědomit, že faseta je fixována na přirozeném zubu, který může být postižen zubním kazem. Pro dlouhodobou životnost faset je tedy důležité dodržovat správnou hygienu dutiny ústní a také docházet na pravidelné preventivní prohlídky Vašeho chrupu. To jsou také jedny z podmínek záruky, kterou na fasety i jiné práce poskytujeme.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php