Estetická korekce - fasety | Studio 32: zubní ordinace Praha 10

Estetická korekce – fasety

Keramické fasety se používají k estetické korekci zubů převážně v předním úseku chrupu horní čelisti. Jsou to tenké, ale velmi pevné individuálně zhotovené “skořepiny“, které překrývají přední plochu zubu. Oproti rozsáhlým výplním jsou fasety z keramického materiálu více podobné vlastnímu zubu (tedy estetičtější). Oproti korunkám je potřeba pouze minimální úprava zubu. Ošetření je bezbolestné a provádíme ho většinou v jedné návštěvě.

Úprava barvy i tvaru zubu

Keramické fasety jsou jedním z nejnovějších trendů v estetické stomatologii. Jsou to tenké, ale velmi odolné keramické „skořepiny“. Nahrazují vnější, částečně i mezizubní a kousací plošky zubu. Fasety se používají k estetické korekci chrupu – ke změně barvy a tvaru zubů, k uzávěru mezery (diastema) mezi zuby, k drobným úpravám sklonu rotovaných zubů.

Zhotovení faset není možné u každého pacienta, záleží na pečlivém posouzení poškozených zubů, skusu pacienta a dalších faktorech.

Jaké jsou alternativy estetických korekcí zubů?

K estetické korekci je možné zub opatřit korunkou nebo zhotovit rozsáhlou výplň. Oproti preparaci na korunku je při přípravě zubu na fasetu ztráta zubních tkání (obroušení zubu) minimální. Oproti rozsáhlým fotokompozitním („bílým“) výplním nepotřebují fasety žádnou následnou údržbu z rukou lékaře, mají delší životnost a můžeme díky použitému materiálu dosáhnout perfektních estetických výsledků.

Jak ošetření pomocí faset probíhá?

Ošetření je prováděno v lokální anestesii a je bezbolestné. Nejdříve je potřeba odstranit eventuálně přítomný zubní kaz. Pak se zub z přední strany obrousí, aby vzniklo místo pro estetickou keramickou fasetu. Tloušťka fasety je asi 0,5 mm. Broušení je tedy velmi šetrné, miniinvazivní a neznamená poškození zubu. Preparaci (broušení) zubu provádíme pod operačním mikroskopem. Máme tak naprosto přesnou kontrolu nad průběhem preparace a nad kvalitou preparovaného povrchu zubu.

Ošetření fasetami Cerec provádíme většinou v jedné návštěvě. Pomocí speciální intraorální kamery se provede pouze optický otisk (skenování) napreparovaného zubu. Není tedy nutno otiskovat pomocí klasických otiskovacích hmot. Optický otisk je počítačem zpracován. Následně je pomocí špičkového 3D softwaru navržena přesná faseta. Tyto informace se odesílají do počítačem řízené frézky, která fasetu zhotoví. Za několik hodin odcházíte z ordinace s novými zuby.

U složitých případů je potřeba zhotovit otisky, přenést tak situaci na model a fasety vyrobit v zubní laboratoři. To zabere několik dní, během kterých budete opatřeni provizoriem.

Na zubních tkáních jsou fasety připevněny speciální adhezivní technologií, která zaručí dlouhodobou životnost a odolnost fasety. Hladký povrch keramiky znemožňuje jeho osídlování bakteriemi a přispívá tak k dokonalé harmonii mezi fasetou a dásní.

Jaké používáme technologie?

Na našem pracovišti používáme technologii Cerec. Jde o špičkovou unikátní počítačovou technologii (tzv. CAD-CAM), která umožňuje zhotovit fasety dlouhé životnosti, nejvyšší možné estetické kvality a přesnosti. Ke zhotovení faset se používají vysoce kvalitní keramické materiály, které jsou biokompatibilní a vysoce estetické. Materiály používané systémem Cerec (IPS e.max a IPS Empress) jsou vyráběny předními výrobci dentálních materiálů za přísně určených podmínek zpracování. Každý bloček materiálu je označen čárovým kódem, který přesně určuje jeho původ a vlastnosti. Je tak zajištěna nekompromisní přesnost a kvalita výroby.
Přesnost výrobků navíc kontrolujeme pomocí operačního mikroskopu, pod kterým lze zobrazit nejmenší detaily a celou technologii ještě zdokonalit.

Jaká je prognóza ošetřeného zubu a životnost faset?

Životnost kvalitní celokeramické fasety zhotovené přesnou CAD-CAM technologií je několik desítek let. Je nutné si ale uvědomit, že faseta je fixována na přirozeném zubu, který může být postižen zubním kazem. Pro dlouhodobou životnost faset je tedy důležité dodržovat správnou hygienu dutiny ústní a také docházet na pravidelné preventivní prohlídky Vašeho chrupu. To jsou také jedny z podmínek záruky, kterou na fasety i jiné práce poskytujeme.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php