Endodoncie | Studio 32: zubní ordinace Praha 10

Endodoncie

Endodontické ošetření znamená ošetření vnitřního prostoru zubu. Často je nazýváno jako čištění kanálků nebo trhání nervů. Při endodontickém ošetření ale nejde jen o to "umrtvit zub" a vyčistit kanálky.

Aby bylo endodontického ošetření úspěšné, je třeba kořenové kanálky ošetřovaného zubu nejen kvalitně vyčistit, ale i rozšířit, vydezinfikovat a zaplnit materiálem, který kořenové kanálky dokonale utěsní.

Nervy se netrhají, pouze se mechanicky odstraní nemocná dřeň zubu. Při správném provedení ošetření není bolestivé.

Kdy a proč se endodontické ošetření provádí?

Endodontické ošetření je nutné provést vždy, když dojde v zubní dřeni k patologickému procesu – zánětu nebo jejímu odumření. Zánět zubní dřeně je většinou způsoben bakteriemi (infekcí), které do dřeňové dutiny pronikly ze zubního kazu. Zubní dřeň může také onemocnět při úrazu zubu (pohmoždění zubu, zlomenina zubu) nebo pokud je dřeň vystavena vyšší teplotě (broušení zubu při nedostatečném chlazení vodním sprejem).

Zánět vede k rozpadu zubní dřeně a k postupnému proniknutí infekce do celého kořenového systému. Bakterie se kořenovým kanálkem dostávají do těsné blízkosti nebo přímo do čelistní kosti. Na tento stav reaguje imunitní systém rozvojem zánětu kolem kořene zubu a vzniká tzv. zubní váček. Náš imunitní systém bohužel nedokáže odstranit infekci uvnitř kořenového kanálku. Proto se zánět kolem hrotu kořene zvětšuje. Při déletrvajícím chronickém zánětu může dojít k vytvoření dutiny v kosti a vznikne cysta.

V některých případech také doporučujeme provést endodontické ošetření před zhotovením korunky nebo můstku.

Jaká je úspěšnost ošetření a prognóza ošetřeného zubu?

Pokud je endodontické ošetření provedeno nekvalitně anebo konvenčně (bez použití operačního mikroskopu), bývá úspěšnost ošetření malá, kolem 50%. Díky použití operačního mikroskopu a příslušné mikroskopické techniky dosahujeme na našem pracovišti při ošetření kořenových kanálků dlouhodobé úspěšnosti vyšší než 98%.

Endodonticky ošetřený zub opatřený kvalitní korunkou má stejnou prognózu jako zub zdravý, tj. může sloužit dlouhá léta.

Jak probíhá ošetření?

Abychom docílili nekompromisní kvality a tedy úspěšnosti endodontického ošetření, vždy pracujeme pod operačním mikroskopem a používáme jednorázové sterilní kořenové nástroje. Ke kvalitě a efektivitě endodontického ošetření nám také pomáhají nejrůznější přístroje (apexlokátor, speciální endodontické motory a digitální RTG systém Kodak – Trophy, …).

Kvalitní mikrochirurgické endodontické ošetření s použitím operačního mikroskopu je časově náročné. K ošetření jednoho zubu potřebujeme 1 až 3 hodiny. Kompletní ošetření kořenových kanálků pod operačním mikroskopem provádíme vždy v jedné návštěvě, což šetří váš čas. Ošetření je bezbolestné. Vždy pracujeme v místním znecitlivění (anestezii).

Celé ošetření svého zubu můžete pomocí speciální techniky vidět na vlastní oči.

Časté otázky

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php