Parodontóza | Studio 32: zubní ordinace Praha 10

Parodontóza

Onemocnění parodontu se nazývá parodontitida (dříve paradentóza nebo  parodontóza). Parodontitidou trpí více než 60% dospělé populace. Vzniká neléčeným chronickým zánětem dásní.

Parodontitidu je možné léčit. Základem úspěchu je přesná diagnóza, vynikající spolupráce pacienta při léčbě a výborná dentální hygiena. Léčba pokročilého onemocnění dásní je bohužel časově i finančně velmi náročná.

Při neléčené parodontitidě postupně (během let) dochází k ústupu dásní, odhalování zubních krčků a uvolňování zubů. Rovněž dochází k tzv. putování zubů, zuby mění svojí polohu, vznikají mezery mezi zuby a následně dochází k jejich ztrátě.

Jak poznám, že mám paradentózu?

Parodontitida je onemocnění závěsného aparátu zubu (parodontu). Ten je tvořen čtyřmi druhy tkání – dásní, alveolární kostí (ve které je zub usazen), cementem pokrývajícím povrch kořene a systémem vláken kotvící zub do kosti.

Pokud je závěsný aparát zubů včetně gingivy zdravý, je dáseň pevná, růžová, nekrvácí. Povrch zdravé gingivy je jemně dolíčkovaný jako kůra pomeranče.

Krvácení z dásní, viklavost zubů, bolestivost zubů při skusu, putování zubů a zápach z úst – to jsou příznaky pokročilé parodontitidy. Tyto příznaky nelze přehlédnout. Nebezpečné ale je, že parodontitida začíná velmi nenápadně – zánětem, který se projevuje krvácením dásní při čištění zubů a někdy citlivostí na dotyk.

Je parodontitida nebezpečná?

Jako každý zánět, tak i parodontitida je způsobena mikroorganizmy – bakteriemi. Bakterie má v dutině ústní každý. Do určitého množství jsou bakterie pro nás prospěšné. Podílí se na správné funkci trávícího ústrojí a jsou velmi důležité i pro náš imunitní systém. Pokud je ovšem bakterií příliš a hlavně pokud je příliš „škodlivých“ druhů bakterií, začnou na přítomnost velkého množství bakterií reagovat dásně zánětem.

Zánět dásní probíhá velmi nenápadně, projevuje se krvácením a někdy citlivostí na dotyk. Zánět ale představuje zánětlivou ránu, jejíž plocha je několik desítek centimetrů čtverečních (podobně, jako kdybychom měli zanícenou kůži na celé dlani jedné ruky). Tato rána je vstupní branou pro bakterie, které se tak snadno dostávají z dutiny ústní do krve a krevním řečištěm pak do celého těla.

Tyto bakterie představují zátěž pro imunitní systém. Bakterie se mohou krví dostat až do ledvin, srdce, kloubů, mozku a způsobit vážné zdravotní komplikace, jako je zánět ledvin, zánět srdečního svalu anebo mohou být příčinou mozkového abscesu. Všechny tyto stavy jsou životu nebezpečné a jejich léčba je velmi náročná.

Je parodontóza dědičná?

Primární příčinou vzniku a rozvoje onemocnění dásní je zubní povlak a bakterie v něm obsažené. Pokud není zubní plak systematicky a pečlivě odstraňován při každodenním čištění zubů, dochází k rozvoji zánětu dásní a následně ke vzniku parodontitidy.

U někoho se parodontitida rozvine ze zánětu dásní velmi rychle, někdo má dásně odolnější. Za to může tzv. genetické riziko parodontitidy. U lidí, kteří mají geneticky dané vyšší riziko parodontitidy, dojde ke vzniku parodontitidy velmi rychle. Toto riziko umíme zjistit pomocí speciálního vyšetření a podle výsledků nastavíme plán léčby.

Onemocnění ale vždy začíná jako zánět dásní. A ten může vzniknout pouze tehdy, pokud není dobře prováděna hygiena dutiny ústní (čistění zubů). Pokud je tedy čištění zubů prováděno správnou technikou, i u pacientů rizikových geneticky nedochází k ohrožení parodontitidou.

Omyly o parodontitidě...

O léčbě parodontitidy koluje mnoho omylů:

„Parodontitida se nedá léčit, stejně každý nakonec přijde o zuby.“

Parodontitida se léčit dá a to velmi úspěšně. Léčba parodontitidy musí být ale komplexní.

„Nejdůležitější je čistit si zuby správnou zubní pastou.“

Na zubní pastě a ústních vodách vůbec nezáleží. Nejdůležitější je správná technika čistění zubů zubním kartáčkem a dalšími pomůckami (mezizubní kartáčky, dentální nit atd.). Při správné technice čistění zubů dochází k dokonalému odstranění zubního plaku. Bakterie tak nemají šanci.

„Léčit parodontitidu se nevyplatí“

I když je léčba parodontitidy časově i finančně náročná, pořád je záchrana vlastních zubů (pokud je ještě možná) nejlevnější a nejefektivnější řešení. Zkrátka prevence se i zde vyplatí.

Zajímá Vás, co hradí zdravotní pojišťovny, co paradontózu zhoršuje a jak dlouho léčba trvá? Připravili jsme pro Vás odpovědi.

Časté otázky

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-14

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php