Druhy korunek | Studio 32: zubní ordinace Praha 10

Druhy korunek

Korunka může být vyrobena celá z jednoho materiálu nebo se může skládat z vrstev. Vrstvené korunky se používají z důvodu sladění požadavků na estetiku a pevnost korunky. Vrstva blíže k obroušenému zubu zajišťuje pevnost korunky. Tuto vnitřní vrstvu kryje vnější estetický plášť. Materiálem použitým k výrobě korunky může být kov, pryskyřice nebo keramika.

Jaké jsou možnosti materiálů, ze kterých mohou být korunky a můstky vyrobeny?

kov

Korunky vyrobené z kovu esteticky nesplňují požadavky moderní stomatologie. Barva jakéhokoliv kovu je naprosto odlišná od barvy přirozeného zubu. A navíc obsahuje-li korunka kov třeba jen ve vnitřní vrstvě (tzv. metalokeramika), může časem kolem korunky na dásni vzniknout šedavý lem, který působí neesteticky.

pryskyřice

Pryskyřičné materiály jsou pro výrobu estetického pláště nevhodné, protože nejsou barevně stálé, časem se obrušují a odlamují. Používají se pouze jako provizorní řešení.

keramika

Dnešní moderní stomatologie používá pouze materiály, které jsou pevné, velmi přesné, dlouhodobě životné a hlavně také estetické. Tyto předpoklady splňují pouze celokeramické korunky (vnitřní i vnější vrstva korunky se skládá pouze z keramických materiálů). Korunka je celá zevnitř i zvenku v barvě zubu. Díky prostupnosti světla vytváří přirozený vzhled jak zubu, tak dásně. Vrstvením speciálních keramických hmot (různé struktury i barevnosti) můžeme dosáhnout dokonalé estetiky Vašeho nového zubu. Nebude jej možné odlišit od ostatních.

Jsou nějaké rozdíly v materiálu pro celokeramické korunky a můstky?

K výrobě celokeramických korunek a můstků může být použito řady metod a materiálů. Zpracování keramických materiálů je ale velmi složité, což obvykle zajišťuje zubní laboratoř. Pro zajištění přesnosti a dlouhodobé životnosti korunky je potřeba složitých technologií.

Řada zubních laboratoří používání drahých technologií obchází zvýšením podílu ruční práce. Tyto laboratoře mohou tak nabízet výrobky za nižší ceny, ale samozřejmě na úkor kvality (korunky jsou nepřesné a nedostatečně pevné). Ti lékaři, kteří takové korunky svým pacientům dávají, riskují značné množství komplikací a reklamací. Ty jsou časově náročné a nepříjemné nejen pro lékaře, ale hlavně pro pacienta.

Na našem pracovišti používáme technologii Cerec. Jde o špičkovou unikátní počítačovou technologii (tzv. CAD-CAM), která umožňuje zhotovit celokeramické korunky a můstky dlouhé životnosti, nejvyšší možné přesnosti a estetiky. Materiály používané systémem Cerec (IPS e.max, IPS Empress, Zircad) jsou biokompatibilní a vysoce estetické. Vyrábí je přední výrobci dentálních materiálů za přísně určených podmínek zpracování. Každý bloček materiálu je označen čárovým kódem, který přesně určuje jeho původ a vlastnosti. Je tak zajištěna nekompromisní přesnost a kvalita výroby.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php