Zubní kámen a pigmenty

Zubní kámen se tvoří každému z nás, kdo v ústní hygieně občas poleví. V případě, že často pijete kávu, černý čaj nebo červené víno, pravděpodobně se Vám tvoří pigmenty (zbarvení povrchu zubů). Pokud jsou pigmentace jen na hladké plošce zubu, jdou lehce odstranit. Ovšem v přítomnosti drsného zubního kamene Vám kartáček moc nepomůže.

Co zubní kámen způsobuje a proč je ho nutné odstraňovat?

Zubní kámen způsobují minerální látky ze slin, které se usazují na zubu se zubním plakem. Vzniká podobným způsobem jako vodní kámen a má i podobné složení. Rychlost jeho růstu do jisté míry závisí na složení slin a podstatně jí urychluje přítomnost plaku na zubech. Sám o sobě zubní kámen není nebezpečný. Znemožňuje ale správné čištění zubů a tvoří ideální prostředí pro usazování nebezpečných bakterií, které způsobují zubní kaz a zánět dásní (parodontózu). Je tedy více než vhodné jej pravidelně odstraňovat.

Jak se zubní kámen a pigmenty odstraňují?

Zubní kámen nelze odstranit zubním kartáčkem, zubní pastou ani ústní vodou. I když se výrobci těchto pomůcek dentální hygieny snaží tvrdit opak, všechny tyto pomůcky jsou schopny odstranit pouze plak a tedy vznik zubního kamene omezit. Odstranit zubní kamen a následně povrch zubu vyleštit je úkol dentální hygienistky / hygienisty.

K odstranění zubního kamene jsou používány profesionální přístroje (ultrazvuk) a speciální ruční nástroje. Po odstranění zubního kamene Vám hygienistka /hygienista povrch zubů pečlivě vyleští. Tím se omezí jeho další usazování (na pečlivě vyleštěný vodovodní kohoutek se vodní kámen usazuje také pomaleji). Naše metody jsou velmi efektivní a bezbolestné.

Na odstranění pigmentů používáme techniku Airflow. Při ní  je proudem vzduchu a vody veden jemný písek, který zub očistí. Na našem pracovišti jsme vybaveni speciálním přístrojem EMS Airflow Master. Je určen pro velmi šetrné supra (nad dásní) i subgingivální (pod dásní) odstraňování povlaku, pigmentací a leštění zubů i v těžko přístupných místech. Zajišťuje maximální komfort pacienta.

Precizní a šetrné ošetření díky mikroskopu

Díky mikroskopu, který během ošetření na dentální hygieně používáme, je možné Vaše zuby vyšetřit či ošetřit s maximální šetrností a precizností. Dentální hygienistky jsou zvyklé kontrolovat svou práci taktilně (pomocí citu v ruce), ne na všechna místě v dutině ústí je totiž možné pouhým okem dohlédnout. Díky použití operačního mikroskopu můžeme vizuálně kontrolovat svou práci pod vysokým zvětšením ve všech oblastech dutiny ústní. To zvýší preciznost práce až o 50 %.

Operační mikroskop ale neslouží jen k diagnostice a práci v dutině ústní. Je skvělým pomocníkem při komunikaci. Pomocí speciálních brýlí přenášíme obraz z mikroskopu přímo před Vaše oči. Ukážeme Vám problémová místa a detailní stav dásní. Díky tomu můžete zlepšit svou domácí péči o zuby.

Možná citlivost zubů po odstranění zubního kamene

Zuby pokryté zubním kamenem jsou před vnějším prostředím „chráněny“. Následně po odstranění zubního kamene mohou být zuby citlivější na termické podněty (horké a chladné nápoje, zmrzlinu, …) či kyselé potraviny. Tuto citlivost zubů lze tlumit používáním zubní pasty s přívlastkem sensitive (Elmex, Miradent apod.) či fluoridového gelu (např. Elmex geleé). Citlivost zubů po určité době sama odezní.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php