Zánět dřeně | Studio 32: zubní ordinace Praha 10

Zánět dřeně

Akutní bolest zubu je nejčastěji způsobena zánětem zubní dřeně. Příčinou je nejčastěji infekce z rozsáhleho kazu. Zánět zubní dřeně (tzv. pulpitida) se projevuje prudkými bolestmi především v noci a citlivostí zubu na teplo a chlad.

Jak se zbavit bolesti?

Při zánětu zubní dřeně dojde k jejím nevratným patologickým změnám. Je nutné provést endodontické ošetření. Zubní pulpa se totiž bakteriím, které jsou přítomné v zubním kazu, nedokáže bránit (je omezeně prokrvená). Infekce dřeně způsobí většinou akutní zánět dřeně, což je velmi bolestivý stav.

Pokud není tento stav léčen, přechází někdy akutní zánět v zánět chronický. Ten mnohdy není natolik bolestivý, aby nutil k návštěvě zubního lékaře. V obou případech však dojde k postupnému odumření a infekci tkáně zubní dřeně (gangréně). Infekce se pak může dostat až do kosti u hrotu kořeně takto postiženého zubu a vyvolat buď chronický, nebo akutní zánět kosti (periapikální ostitidu). Ošetřit takto postižený zub je potom podstatně komplikovanější.

Co ještě může zánět zubní dřeně způsobit?

Rozvoj zánětlivých změn v zubní dřeni může rovněž způsobit prasklina (infrakce) zubu. Prasklina může vzniknout například při tvrdém nákusu nebo prudkém skousnutí tvrdého sousta na zub, který je oslaben výplní (plombou). Mikrospárou, která vznikne v místě praskliny, mohou totiž proniknout bakterie až do zubní pulpy. Navíc při každém skousnutí na prasklý zub dochází k pohybu úlomku a k mechanickému dráždění dřeně zubu. Mnohdy je velmi obtížné takovou prasklinu objevit, diagnostikovat.

Rovněž při broušení zubu na korunku nebo můstek může dojít k poškození zubní dřeně a může se rovněž rozvinout chronický nebo akutní zánět dřeně.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php