Proč jsme se zatím nezařadili do sítě odběrových míst antigenních testů na Covid 19

20 Pro

Zhruba od poloviny prosince 2020 jsme mediálně i odborně masírování o celoplošném testování obyvatel ČR na Covid 19 pomocí antigenních testů. Do odběrových míst na tyto testy mají možnost se přihlásit i ordinace praktických lékařů a ambulantních specialistů, včetně ordinací zubních lékařů. Očekávání vlády ČR byla až 20 000 odběrových míst. Realita je ale řádově nižší.

Proč jsme se zatím nezařadili do sítě odběrových míst antigenních testů

  • Celá akce antigenního testování je ze strany vlády, MZ ČR, zdravotních pojišťoven a UZIS šitá horkou jehlou a podle toho vypadá – je podle našeho názoru nekoncepční.
  • Vzhledem k našim objednacím lhůtám pro pacienty Studia 32 nejsme schopni v takto krátkém čase organizačně zajistit bezpečné provádění odběrů všech zájemců o testování (hlavně zájemce mimo naše pacienty), aniž bychom ohrozili, nebo omezili péči o naše pacienty. Péče o naše pacienty v zubním lékařství zůstává naší prioritou.
  • Za celou dobu od začátku epidemiologického rizika přenosu SARS cov 19 (březen 2020) jsme nezaznamenali na naší klinice jediný přenos infekce při návštěvě či ošetření. Podobnou zkušenost vnímáme i z ostatních ordinací zubních lékařů v ČR i ze zahraničí. Naše protokoly pro zamezení přenosu infekčních chorob včetně infekce koronavirem tedy považujeme za dostatečně účinné.
  • Systém antigenního testování je postaven na záchytu pozitivních testů. Negativní testy nejsou v systému významné. Negativní antigenní test nenahrazuje negativní výsledek PCR testu. Nelze tedy pouze na základě negativního antigenního testu vymáhat například vycestování nebo návrat ze zahraničí, nebo bezpečný vstup do LDN. K negativnímu výsledku antigenního testu nedostáváte žádné ověřené potvrzení negativity. To je možné pouze na základě provedení PCR testu u autorizovaných poskytovatelů.
  • Pokud vyjde test pozitivně, je vždy nezbytné jej potvrdit PCR testem.

 

Antigenní testy u nás ve Studiu 32 máme k dispozici. Máme je možnost použít, a pokud bude potřeba, určitě je po domluvě s pacientem použijeme. Nechceme ale testovat všechny naše pacienty, protože u naprosté většiny to není indikované (potřebné). 

 

Proč je v současnosti snaha celoplošného testování pomocí antigenních testů?

Antigenní testy jsou významně levnější než PCR testy a jejich provedení je časově méně náročné. Trvá zhruba 15 minut. Lze tak otestovat větší počet obyvatelstva.

Co prokáže antigenní test?

Antigenní testy jsou založeny na tom, že již v době inkubace dochází k tvorbě antigenů – látek vytvářených imunitním systémem při setkání s virem. Lze tak zachytit infikované již zhruba 4 dny před vypuknutím příznaků onemocnění. V této době je člověk již infekční, ale nemá příznaky. Zhruba 7 dní po vypuknutí příznaků přestávají být antigeny detekovatelné a test pak vychází negativní.

Podle některých studií může být v populaci až 4% lidí, kteří jsou již infekční (tvoří antigeny), ale nemají ještě příznaky. Cílem plošného antigenního testování je tyto potencionální přenašeče viru najít a izolovat. Vždy je však nezbytné ověření pomocí PCR testů.

MUDr. Jiří Škrdlant

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php