Proč se liší ceny u zubních lékařů a u dentálních hygienistek?

4 Úno

Zajímá Vás, proč se liší ceny u zubních lékařů a dentálních hygienistek po republice i v jednom městě? Proč na jednom pracovišti stojí výplň zubu dvakrát tolik, co jinde?

Cenová regulace

V první řadě je vhodné uvést, že ceny u lékařů jsou v České republice regulovány zákonem. Jde o tzv. věcné usměrnění cen. Každý poskytovatel zdravotních služeb by měl mít ceny svých výkonů spočítány dle příslušných předpisů. To ale zatím nevysvětluje, proč jsou někde ceny nízké a někde vysoké.

V kalkulaci ceny podle metodiky uvedené v cenových předpisech hrají roli dvě hlavní složky, a to jsou náklady a délka ošetření.

Tam, kde jsou náklady nízké a pracuje se velmi rychle, dokáží být levní. Na naopak. Lékař, který má třeba díky rozsáhlému přístrojovému vybavení vyšší náklady a který na specializované ošetření pomocí moderních technologií potřebuje čas, bude mít pravděpodobně ceny vyšší. Podívejme se na to detailněji.

Proč se liší nálady

Lékař, který chce svým pacientům zajistit maximální kvalitu ošetření po funkční i estetické stránce, je obvykle zatížen vyššími náklady. Co je hlavně tvoří?

Mzdy

Zhruba polovinu nákladů běžné firmy poskytující zdravotní služby tvoří obvykle mzdy. Firma, která odměňuje své zaměstnance nekvalitně (nebo nelegálně) má nižší náklady na jednu z hlavních položek. Díky tomu může mít ve výsledku nižší ceny, být levnější než jiný zubní lékař. Je to samozřejmě ale krátkozraké řešení. Kvalitní pracovníci potřebují adekvátně ohodnotit. Nikdo z pacientů asi nechce, aby ho ošetřoval unavený přepracovaný lékař, který je již třetí v pořadí v dané ordinaci za jeden rok.

Technologie

Technologické zázemí tvoří další významnou část nákladů. Nejde jen o přístroje samotné, váží se na ně opravy, servisy, kontroly, zaškolení, apod. Tím samozřejmě finanční náročnost roste. Více technologického vybavení obvykle také ošetření prodlužuje (voz dále), ale velmi zkvalitňuje.

Další rozdíly v nákladech lékařů mohou dány:

  • lokalitou (jiný nájem bude na vesnici, jiný v Praze – na okraji i v centru)
  • náklady na vzdělávání (některý lékař má potřebu se dále vzdělávat, jiný třeba školení nenavštěvuje)
  • používanými materiály (nejnovější špičkové materiály mohou stát mnohonásobně více než ty „obyčejné“)
  • náklady na marketing (i zubní lékař může mít důvod, aby byl třeba na internetu více vidět).

Náklady (a tedy ceny) samozřejmě zvyšují také investice do designového vybavení recepce, luxusních automobilů vedení společnosti, mramorových obkladů na toaletách, apod. Asi je samozřejmé, že pacient, kterého takové věci oslovují, si za svou léčbu připlatí.

Časová složka kalkulace

Jak jsme si řekli, cenu ošetření určuje kromě nákladů i plánovaný čas trvání výkonu (respektive celkový čas, který je v dané ordinaci na dané na ošetření vyhrazen, a to včetně přípravy, ošetření samotného, zápisu do zdravotní dokumentace a úklidu, apod.). Některý lékař zhotoví výplň za 20 minut, jiný za hodinu. Ptáte se proč?

Obvykle to není tím, že by byl lékař méně nebo více zručný. Jde o to, že kvalitní ošetření vyžaduje čas. Tedy v případě zmíněných výplní ta „dvacetiminutová“ bude spíše v základním provedení, ne zcela neviditelná a propracovaná, vydrží méně. Ta „hodinová“ bude naprosto neviditelná a díky precizní technologii velmi odolná a trvanlivá. Samozřejmě není tento příklad s výplněmi pravidlem. Hlavní si je uvědomit, jak zásadní roli hraje v ceně ošetření čas.

O čem se nemluví

Rádi bychom tímto upozornili také na další zvyklosti, které ovlivní cenu ošetření.

Srovnávejte srovnatelné

Řada zubních lékařů na svých webových stránkách uvádí ceny některých ošetření (základní ceník). Bohužel na některých pracovištích bývá zvykem uvést „lákavou“ cenu za některý zákrok, nicméně k němu jsou pacientovi následně dopočítány jiné výkony či použití dalších nezbytných pomůcek, … Výsledná cena tedy diametrálně vzroste. Buďte proto prosím obezřetní, jestliže se snažíte srovnávat (a vybírat) jednotlivá stomatologická pracoviště podle cen uvedených na internetu. Základem rozhodování by měla být důvěra, ne cena.

Co se někde hned nedozvíte

Součástí první návštěvy (vstupního vyšetření) na mnoha pracovištích je nejen kvalitní vyšetření, ale také detailní léčebný plán a cenová kalkulace kompletní léčby. Chrup a celý žvýkací aparát funguje jako jeden celek. Pro zajištění či navrácení jeho správné funkce je nutné, aby nebyl léčen jednotlivý zub, ale chrup jako celek. Jen tak lze zajistit dlouhodobou prognózu jednotlivých ošetřených zubů i chrupu jako celku.

Je bohužel časté, že jsou na některých pracovištích podávány jen částečné informace o ceně i léčbě samotné. Ošetření je záměrně rozdrobeno do řady drobných kroků. O jejich finanční náročnosti jste v lepším případě ústně informování nedlouho před zákrokem, v horším případě po zákroku. Celková cena, kterou nakonec zaplatíte, může být mnohem vyšší. A navíc takto „vedená“ léčba vlastně nikdy nekončí, nikdy si nemůžete být jisti co Vás ještě čeká.

A co říci závěrem? Kvalitní stomatologie bohužel „na pojišťovnu“ dělat nelze. Nízká cena je vždy na úkor kvality. Samozřejmě je na Vás, jakou cestu si vyberete. Každopádně prvořadým faktorem při rozhodování by měla být důvěra v daného lékaře či pracoviště, ne cena.

Autor: Ing. Martina Škrdlantová

Tags:
Sdílejte:

Komentář k "Proč se liší ceny u zubních lékařů a u dentálních hygienistek?"

  1. Jana

    Dobrý den. Mám velký dotaz. Chodím ke svému zubnímu lékaři pravidelně ale problém je že je z Ukrajiny a už rok u nás není. Přehazujou si mně Teda jiný doktoři kteří jsou zrovna volný. A já mám hrůzu že zubaře. Mám takový problém že nevidržím dlouho s otevřenou pusou. Začnu se dusit a musím často polikat. A teď jsem zjistila že tuplombu kterou mi dělal pan doktor se hýbe. A mám ji ani né 2roky. Mám tedy przbu jestli by jste byli ochotni mi spravit tento zub. 6na hoře. A taky kolik by to stálo. Děkuji za odpověď

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php