Protiepidemická opatření a homeoffice. Co na to Vaše zuby?

19 Led

Poslední měsíce jsou poznamenány protiepidemickými opatřeními, ke kterým patří omezení pohybu osob a uzavření kulturních, společenských a sportovních aktivit. Tedy můžeme více sedět doma a pojídat třeba sladkosti či jiné pochutiny. A jak to odnášejí naše zuby?

Kvalitní technika je základ

Pokud si čistíte zuby stejně svědomitě, důsledně jako vždy a čistíte je technikou, kterou vás naučila dentální hygienistka, pak to nejspíše Vaše zuby přestojí beze škod. Ale ruku na srdce – kdy Vám naposledy kontrolovala dentální hygienistka techniku čištění zubů? Díky koronavirové hysterii jste u dentální hygienistky byli třeba více než před rokem. Nepochybně se Vám od návštěvy u dentální hygienistky vloudily do domácí zubní hygieny mezery v péči.

Návštěva dentální hygienistky a zlepšení domácí péče o zubní zdraví je třeba námět pro dodatečné předsevzetí, které zase nedá tolik práce :-).

Může za to cukr?

Vraťme se ale ke sladkostem. Může zvýšená konzumace sladkostí vést ke vzniku zubních kazů či onemocnění dásní? Ano, může.

Ale jen tehdy, pokud se cpeme sladkostmi celý den a nenecháme zubům klid na “zahojení”. I zuby totiž potřebují svůj čas na regeneraci. Tak jako potřebujeme my, lidé, čas na odpočinek, tak i zuby potřebují čas na remineralizaci skloviny v místech, kde došlo k její demineralizaci – odvápnění.

K odvápnění (což je počínající kaz) může dojít nejen po konzumaci sladkostí, ale i po snězení krajíce chleba s máslem, nebo i po vypití sklenky džusu či sladkého čaje.

To, co všechny potraviny a slazené nápoje spojuje, je obsah cukru či sacharidů. A ty jsou potravou pro bakterie, které máme (a musíme mít) v ústech. Bakterie tyto jednoduché i složité cukry (sacharidy), dokáží přeměnit na kyseliny, které pak naleptají – demineralizují sklovinu. Tak může vzniknout zubní kaz.

K tomu dochází vždy po konzumaci jakéhokoliv jídla a pití (s výjimkou čisté vody, neslazeného čaje). Jak je tedy možné, že nemáme zuby zcela zkažené?

Obranný mechanismus

Příroda je chytrá a tak nás i v tomto případě vybavila ochranným mechanismem. Ten je zajištěn slinami, ve kterých jsou obsaženy minerály, které dokáží naši sklovinu remineralizovat – zahojit. Kromě toho působí naše sliny také jako pufr – neutralizují kyseliny.

To, co ale většinou našim zubům nedáváme, je čas. Čas, který je potřeba na onu remineralizaci. To je minimálně 90 minut. Prakticky to znamená, že alespoň 1,5 hodiny po jídle (lépe je déle), bychom neměli proces remineralizace zubní skloviny rušit tím, že opět “nakrmíme” naše ústní bakterie další dávkou cukru.

Jinými slovy – jíst maximálně 5x denně s pauzami alespoň 1,5 hod. Zubům je jedno, jaké jídlo si dáme. Jestli pečenou kachnu, sladkosti nebo jenom oslazený čaj.

Tak myslete na své zuby a nechte si je co nejdříve zkontrolovat!

autor: MUDr. Jiří Škrdlant

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php