Zuby se mohou zlomit překvapivě snadno – kousnutí do tvrdého jablka, pád na chodníku, nešikovné křupnutí oříšku… Najednou cítíte ostrý okraj, bolest nebo díru tam, kde ještě před chvílí byl celý zub. Co dělat v takové situaci?
1. Zklidněte situaci
Pokud se Vám zlomil zub, první krok je jednoduchý – zastavte se, vydechněte a zhodnoťte situaci. Zub může být prasklý, odlomený jen částečně, nebo naopak chybí větší část. V některých případech může být zasažen i nerv, což poznáte podle silné bolesti nebo citlivosti na teplo a chlad.
2. Vypláchněte ústa
Ústa si jemně vypláchněte čistou vodou. Pokud došlo ke krvácení, přiložte čistou gázu nebo kapesník a jemně tlačte. Krvácení by mělo do několika minut ustat.
Nepoužívejte alkohol ani ústní vody s vysokým obsahem alkoholu – ty mohou podráždit okolní tkáně.
3. Najděte ulomený kousek (pokud je)
Najdete-li odlomený kus zubu, uchovejte ho – ideálně v čistém sáčku nebo ve skleničce s mlékem. Možná Vás to překvapí, ale mléko pomáhá zachovat živiny v zubní tkáni a zvyšuje šanci, že půjde fragment znovu použít.
4. Co nejdříve kontaktujte zubního lékaře
I když bolest odezní, zub není radno nechávat „na později“. Ulomený zub je oslabený, snadno do něj proniknou bakterie a mohou způsobit zánět dřeně nebo okolních tkání.
Čím dříve se objednáte, tím větší je šance na jednoduché ošetření – třeba jen estetickou výplní.