„Hledám zubaře“ aneb Nedostatek zubních lékařů?

17 Čvc

Počet zubních lékařů v ČR

V České republice je zhruba 7.300 aktivních stomatologů. Na jednoho lékaře tak připadá průměrně přibližně 1.400 registrovaných pacientů. Je to moc nebo málo?

Počet stomatologů díky věkovému rozvrstvení soustavně klesá. Zhruba 45% aktivních zubních lékařů je ve věku 55 let a výše. Absolventů zubného lékařství (MDDr.) je v ČR průměrně ročně pouze kolem 120, zatímco před třiceti lety to bylo ročně 500-600. Přibližně do deseti let se nepředpokládá výrazné navýšení počtu zubních lékařů v ČR (kapacity univerzit).

iStock_000010322307XSmallDalší specializace v oboru (např. endodoncie, ortodoncie, implantologie, parodontologie, …) také počet praktických stomatologů snižuje.

Jak je to v EU

V EU se předpokládá kapacita jednoho zubního lékaře zhruba 2.000 pacientů. ČR by se dala se svými 1.400 pacienty na jednoho zubaře nazvat luxusem. Je ale důležité uvědomit si v jednotlivých zemích rozdílnou potřebu zubní péče. V ČR chodí pouze 30-40% obyvatel pravidelně k zubnímu lékař (ne kvůli problému, ale čistě preventivně). Jestliže pacient nedochází na preventivní zubní prohlídky, nemůže lékař včas ošetřit případné počínající onemocnění (zubní kaz, parodontózu, apod.). Jestliže není onemocnění včas léčeno, jeho průběh se zhoršuje, léčba se stává složitější a nákladnější. Lékař tak stihne ošetřit méně pacientů.

Počet obyvatel na jednoho zubního lékaře v některých zemích EU (2005-2006)

stát počet obyvatel počet zubních lékařů (ZL) počet obyvatel na jednoho ZL
Česká republika 10 mil 7 855 1 299
Dánsko 5,3 mil 4 892 1 083
Finsko 5,2 mil 4 720 1 102
Francie 60 mil 42 541 1 415
Irsko 3,9 mil 1 800 2 167
Island 0,3 mil 278 1 043
Itálie 57 mil 50 992 1 132
Německo 82 mil 64 609 1 277
Norsko 4,5 mil 4 140 1 087
Portugalsko 10 mil 4 500 2 244
Rakousko 8,2 mil 4 275 1 918
Španělsko 41 mil 19 678 2 089
Švédsko 8,9 mil 7 594 1 172
Velká Británie 60 mil 29 055 2 057

Systémové chyby způsobující nedostatek zubních lékařů

Současný „nedostatek“ zubních lékařů souvisí s celou řadou systémových chyb, které se v oboru stomatologie nahromadily. Chyby jsou nejen na straně zubních lékařů, ale rovněž na straně Ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven.

[blockquote type=“blockquote_line“ align=“right“]Cílem kvalitního lékaře je naučit Vás starat se o Vaše zuby doma tak, abyste jeho péči nikdy nepotřebovali.[/blockquote]

Kvalitně pracující zubní lékař umí nejen dobře spravovat či nahrazovat zuby, ale dokáže si svoji práci dobře zorganizovat a do léčebného týmu efektivně zapojit další profese, jako je např. dentální hygienistka. Takový zubní lékař nemá nikdy „plný stav“ pacientů. Je to proto, že když dokončí léčbu pacienta, další péče se na dalších několik desítek let omezí pouze na pravidelné preventivní prohlídky a návštěvy dentální hygienistky. Kartotéka takového lékaře pak může obsahovat i přes 10.000 pacientů.

Naopak zubní lékař, kterému se jeho práce „vrací“ a má tedy každé ráno plnou čekárnu bolestivých akutních pacientů, nemůže nikdy pojmout víc jak 800 – 1.000 pacientů. A bohužel jeho pacienti nikdy nejsou vyléčení…

Zdravotní pojišťovny hradí pouze výkony, které uleví od bolesti, ale příčinu problému nevyřeší. „Léčba na pojišťovnu“ je tedy zdlouhavá, časově velmi náročná (pro lékaře i pacienta) a vede k bezzubosti. Lékař, který ošetřuje pacienty pouze „na pojišťovnu“ musí stále dokola řešit akutní obtíže jeho pacientů a nemá čas na koncepční léčbu s důrazem na prevenci, která by vedla k zachování zubního zdraví do vysokého věku.

Mladí zubní lékaři

Převážná většina současných absolventů si přeje pracovat v moderně vybavených zubních ordinacích a používat moderní metody léčby nehrazené zdravotními pojišťovnami. Díky znalostem cizích jazyků navštěvují i zahraniční stáže, školení či sympozia a mají značný přehled o možnostech moderní stomatologické péče.

Nepamatují ve zdravotnictví dobu před rokem 1989, kdy byla veškerá péče hrazena zdravotními pojišťovnami a lékař se staral pouze o zdraví svých pacientů (a ne jejich kapsu). Na rozdíl od lékařů středního věku, kteří tuto dobu ve svých ordinacích zažili (často se stejnými pacienty, které ošetřují i dnes), obvykle nemají problém požadovat po pacientovi úhradu za ošetření. Dnes si mohou otevřít ordinaci ihned po ukončení univerzity (bez jakékoliv praxe). Obvykle mají i volné kapacity pro nové pacienty. Svou práci berou opravdu jen jako zaměstnání nebo podnikání, a ne jako poslání, jak tomu bývalo dříve. Myslíte, že to je správné? Jak kvalitní péči Vám mohou nabídnout?

Vývoj v budoucnu

Česká stomatologie je nyní v jakémsi přechodném období. Lékařů s malou efektivitou práce (díky špatně nastavenému systému zdravotních pojišťoven) pomalu ubývá. Kdo chce být léčen jen „na pojišťovnu“, pravděpodobně bude mít problém najít lékaře, který registruje nové pacienty.

Nastupuje nová generace zubních lékařů, kteří již nastavují nový směr stomatologie. Moderní péče ale není levná. Pacienti velmi důkladně váží, kolik mohou a chtějí za své zubní zdraví utratit.

Je nutné si uvědomit, že pacient má také povinnosti a nejen práva. Jednou z povinností každého by mělo být starat se o své zubní zdraví tak, abyste péči zubaře nepotřebovali. Musíte ale vědět, jak na to (maminka Vám to neřekla, a ani nemohla :-)). Váš zubní lékař by měl být v první řadě připraven naučit Vás to a motivovat Vás. Vy ušetříte desítky tisíc za opravu zubů, lékař ušetří desítky hodin za ošetření Vašich zubů. A zubařů pak bude dostatek…

autoři: MUDr. Jiří Škrdlant a Ing. Martina Škrdlantová

Sdílejte:

Komentář k "„Hledám zubaře“ aneb Nedostatek zubních lékařů?"

 1. zubař Praha

  Vzhledem ke zvedajícím se cenám zákroků je už pomalu výhodnější chodit k soukromým lékařům, kteří alespoň mají lepší vybavení, nemusí se tam čekat ve frontách a zubař se na vás usmívá místo aby se kabonil a mumlal pod vousy.

 2. Silva

  Zubaři jsou, i kvalitní. Zuby máme jenom jedny a je víc než vhodné do nich investovat. Rozhodně do preventivní péče a pravidelných prohlídek se vyplatí.

 3. Anna Syrová

  Děsí mě, že úroveň výuky mladých zubních lékařů, je neskutečně nízká, nemají základní návyky, neumí jednat s pacientem a odborná úroveň, no hrůza. Nevím co je dnes učí, nemusí dělat státnice z interny, chirurgie… Vzala jsem do PP už několik absolventů a
  všechny jsem musela učit základní věci. Co se týká protetiky, otisků, broušení atd. absolutní neznalost, nejhorší absolventi Olomoucké LF. Kde budete brát stomatochirurgy, parodontology…
  Až skončí generace nad 50 let, bude to pro obor katastrofa!!!!

 4. Kotrbáčková Eva

  Dobrý den, mám dotaz je možné ,že by mě neošetřil zubní lékař když nemám po roce udělanou dentální hygienu.Já myslela ,že toto je dobrovolné

  • Jiri Skrdlant

   Dobrý den, bohužel na základě takovýchto informací o problému není možné adekvátně odpovědět. Jsou typy ošetření, které při špatné ústní hygieně není možné provést. Jestli máte pocit, že se lékař zachoval neadekvátně, napište dotaz na Českou stomatologickou komoru, to je asi jediné, co Vám mohu poradit na základě poskytnutých informací.

 5. MICHALA

  HLEDÁM ZUBAŘE KTERÝ PŘIJÍMÁ NOVÉ PACIENTY.

  • Jiri Skrdlant

   Dobrý den, navštivte web České stomatologické komory – dent.cz, zde je seznam dle měst. Vidíte tam i kdo bere nové pacienty.

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php