Vývoj zubů – prořezávání a výměna zubů u dětí

1 Srp

V tomto čísle našeho newsletteru se budeme věnovat vývoji zubů. Zajímá Vás, kdy vývoj začíná, jak probíhá a kdy je vhodná konzultace s lékařem? Víte, jak poznáte, že se dítěti prořezává zub a jak mu můžete pomoci? Dozvíte se také, jak probíhá výměna mléčných zubů za stálé.

Kdy začíná vývoj zubů?

Jak zřejmě tušíte, vývoj zubů začíná ještě před narozením dítěte a to přibližně v šestém týdnu těhotenství. V té době se formují takzvané zubní lišty, které již určují budoucí tvar zubních oblouků. Z nich se potom postupně vytvářejí zárodky jednotlivých zubů. Blíže k budoucím dásním se zakládají zuby dočasné, nad nimi zuby stálé.

Nejprve se vytváří korunky zubů, kořen až později při prořezávání zubů. Když se miminko narodí, má již „připravené“ zárodky všech dočasných (mléčných) i stálých zubů. Kdybychom se v této době podívali skrz kost, viděli bychom útvary podobné korunkám zubů ve dvou řadách nad sebou. Stálé zuby v této fázi „usnou“ a k dalšímu vývoji se probudí kolem pátého roku věku dítěte. Dočasné zuby ve vývoji pokračují. Jak jim postupně dorůstají kořeny, zuby prořezávají – rostoucí kořen je vlastně vytlačuje z dásní.

Kdy prořežou první zoubky?

Pokud vše probíhá správně, první zub se objeví kolem šestého měsíce věku dítěte. Zpravidla se jedná o dolní řezák. Postupně následují ostatní řezáky, špičák a dvě dočasné stoličky. Pořadí zubů ale může být individuální a není důvod se kvůli tomu znepokojovat, Koncem prvního roku by mělo dítě mít 8 zubů – tedy všechny horní i dolní řezáky. Toto je ideální doba na první návštěvu zubního lékaře. Ve dvou letech by mělo dítě mít zubů 16 – tedy dočasné řezáky, špičáky a první stoličky. Kompletní dočasný chrup (všech 20 zubů) má zpravidla dítě ve věku dva a půl roku. V té době prořežou i poslední mléčné stoličky. Časové údaje jsou ale přibližné, vývoj zubů je velmi individuální a nelze se spoléhat na tabulky.

Prořezal Vám 1. zub již kolem čtvrtého měsíce? Pokud ano, zřejmě takto prořežou i u Vašeho dítěte. Rychlost prořezávání je podmíněna geneticky. Vzácně se může miminko se zuby již narodit. Může se jednat o zuby nadpočetné nebo „jen“ brzy prořezané. Obecně platí, nejsou – li potíže, není třeba se znepokojovat. Je však vhodné stav konzultovat s lékařem

Nemá-li dítě první zoubek ani v roce a půl, je vhodné stav konzultovat s lékařem. Možných příčin je více. Jednou z nich je opět dědičnost. Bylo – li tomu tak u Vás, zřejmě se situace bude opakovat i u Vašeho potomka.

Jak poznáme, že dítěti roste zub?

Přibližně týden až dva před objevením zoubku bývají děti více uplakané, vkládají si předměty do úst nebo nechtějí jíst. Někdy se může dokonce těsně před prořezáním objevit i zvýšená teplota (ale ne vysoká horečka) nebo mírný průjem – takzvaná „nemoc k zoubkům“. O onemocnění v pravém smyslu slova se nejedná. Jde o stresovou reakci dítěte – děje se něco nového, bolí to… Pokud se však objeví vysoká teplota nebo stav trvá déle než 2-3 dny, je vhodné navštívit pediatra.

Pro úlevu od bolesti je možné dásně potírat speciálními gely (nám se osvědčil BioXtra baby zklidňující balzám). Některé obsahují navíc povrchová anestetika na přírodní bázi. Vhodnou pomůckou jsou také speciální „kousátka“, především ta, která se dají vychladit. V každém případě je potřeba vyzbrojit se trpělivostí.

Riziko zubního kazu u mléčných zubů

Již v době prořezání dočasných zubů jsou nad nimi patrné zárodky jejich stálých nástupců. Řezáky a špičáky jsou uložené mezi kořeny dočasných zubů, třenové zuby potom v prostoru mezi kořeny dočasných stoliček. Toto uložení umožňuje pozdější výměnu zubů, nese s sebou ale i rizika. Dojde-li k infikování a odumření nervu dočasného zubu (nejčastěji to způsobí zubní kaz) a vytvoření váčku pod kořenem takového zubu, může dojít k poruše vývoje jeho nástupce. To se může projevit třeba ztmavnutím a deformací korunky stálého zubu. Tyto následky jsou bohužel trvalé.

I proto je potřebná pečlivá domácí péče už v dočasném (mléčném) chrupu a to již ve chvíli, kdy se prořežou první zuby. Ráda Vám určitě poradí dentální hygienistka, která s Vámi i Vaším dítětem vše prodiskutuje a nacvičí. Pomůže Vám také s výběrem vhodného kartáčku a zubní pasty, případně Vám pro dítě doporučí další pomůcky dentální hygieny.

Kdy a proč se zuby začnou viklat?

Přibližně kolem pátého až šestého roku začíná výměna dočasných zubů za stálé. V té době se „probouzejí“ zárodky stálých zubů. Nejprve se dovytváří korunka, později začnou růst kořeny zubů. Jak kořen postupně přibývá, tlačí korunku směrem nahoru. Ta cestou rozpouští kořen dočasného zubu nad sebou. Ve chvíli, kdy je stálý zub připravený prořezat, nezbývá z kořene dočasného zubu téměř nic. Proto se začne viklat a nakonec zcela vypadne.

Je zcela přirozené, že si dítě s pohybujícím se zubem hraje jazykem, prsty… Rozhodně mu nebraňte, naopak je vhodné spíše povzbuzování. Nejlepší je, když si dítě poradí samo. Chcete –li výměnu zubu urychlit, je možné zub opatrně uchopit do vaty nebo čistého kapesníku a postupně jej kývavými pohyby uvolnit. „Osvědčené“ rady s nití a klikou ode dveří však spíše nezkoušejte.

Jak probíhá výměna zubů?

Jako první si většinou všimnete viklavosti dolního středního řezáku. Již v této době ale může za dočasnými stoličkami prořezávat první stálá stolička – šestka. Někdy se dokonce objeví nový zub ještě před „vikláním“ prvního zoubku  – stálý zub roste za relativně pevným mléčným zubem. Nad tím se není potřeba znepokojovat. Jestliže se stav neupraví do půl roku (mléčný zub nevypadne sám), navštivte zubního lékaře.

Následuje výměna horního středního řezáku a postranních řezáků obou čelistí. To už je dítěti přibližně osm let. Odborně se tato fáze výměny zubů nazývá ranně smíšená dentice. Potom se výměna asi na rok zastaví.

Neobjeví – li se první stálá stolička do osmi let, jedná se o opožděné prořezávání. Možných příčin je více. Jednou z nich je opět dědičnost. Zpoždění může ale způsobit i celkové onemocnění nebo mechanická překážka (nadpočený zub, jizva, nedokonalá resorbce dočasného zubu). Proto je určitě vhodné stav konzultovat s lékařem, který tyto příčiny vyloučí.

Mezi devátým až dvanáctým rokem dojde postupně k výměně zbývajících mléčných zubů. V dolní čelisti zpravidla nejprve vypadne špičák, následuje dočasná čtyřka a nakonec pětka. V horní čelisti častěji začíná výměna čtyřkou, následuje pětka a nakonec špičák. Pořadí je však individuální. Toto období se nazývá pozdně smíšená dentice a končí prořezáním druhých stálých stoliček přibližně ve dvanácti letech. Následuje ještě prořezávání osmiček neboli zubů moudrosti. To je již značně individuální a u někoho k němu vůbec nemusí dojít.

autor: MDDr. Tereza Mensová

Sdílejte:

Komentář k "Vývoj zubů – prořezávání a výměna zubů u dětí"

  1. Peťa

    Při prořezávání zoubků jsme mazali calgelem a chladili kousátka, dudlík a nejradši měla dcera vychlazený jogurt;)
    V noci jsme párkrát dali Nurofen sirup – a ten zabral rychle a noc byla v klidu …
    Trochu měla řidší stoličku a osypala se – to u nás doprovázelo růst zubů ..

  2. Emma

    Přední zoubky se vyklubaly celkem bez větších problémů. Horší to bylo u stoliček – tak jsme museli sáhnout po Nurofenu – hlavně v noci. Dávala jsem Nurofen sirup – synek ho vpoho spolknul a do půl hoďky většinou přišla úleva a usnul.

  3. helena

    u nás nejůř děti prožívali prořezávání prvních zoubků. dokonce to bylo spojeno s teplotou – tu jsme srážela nurofenem. a musím říct, že i na bolest je fakt ok.

  4. Marie

    Nám chybí ještě 4 zoubky s máme to komplet 🙂 Ale musim říct, že se zubama to není jednoduché 🙁 Když se prořezávaly špičáky, taky jsem to už nevydržela a dala dceři na noc Nurofen sirup – zafungoval 100% a všichni jsme se aspoň prospali… Občas člověk prostě potřebuje nějakou tu berličku…

  5. sylva

    no prořezávání zubů je mazec..svůj si nepamatuji, ale zažívám a dcery v přímém přenostu a dost záhul tedy..a už jsem párkrát dávala i nurofen…a hodně pomohl

  6. DenisaK

    Se zubama je to fakt peklo 🙁 Co zub, to bolení a horečka… Ale když nezabírá gelík a kousátka, tak dám taky na noc Nurofen – ten fakt zabere vždy – jak na horečku, tak na bolest!

  7. eva

    dobrý den, synovi roste první šestka, je možné že z toho má průjem? děkuji Eva

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, ano, možné to je. Viz odstavec „Jak poznáme, že dítěti roste zub“. Potíže by měly přejít během 2-3 dnů. Jestliže ne, obraťte se na svého dětského lékaře.

  8. Katerina Polakova

    Dobry den,me dceri (v Prosinci 3 roky) jeste zdaleka nevyrostli vsechny zuby.A po strane nahore ma z kazde strany jeden cerny.Sladkosti nedavame.Jen jednou za cas susenku.Je mozne ze s tim,ze jeste nema zuby budou problemy do budoucna?Jsem uz celkem zoufala.Vsichni okolo nas uz zuby davno maji,jen my stale nic.Pred pul rokem sme byly dokonce na trhani jednoho zoubku,ale staleho zubare bohuzel nemame.Trhali nam na pohotovosti v Motole.Dekuji za odpoved a preji krasny den.

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, s návštěvou zubního lékaře určitě neváhejte. Ve třech letech by dávno dítě mělo zubního lékaře navštívit. Jen ten může určit, zda je vývoj v pořádku. První návštěva zubaře na pohotovosti není pro dítě ani rodiče ten správný krok k jeho zubnímu zdraví. Po internetu opravdu léčit nelze. Sušenky či sladkosti nehrají takový vliv, důležité je pravidelné a správné čištění.

  9. Renata

    Dobrý večer, je normální aby měl můj syn v půl roce 6 zubů a vypadá to, že se budou prořezávat další dva. Děkuji

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, nemějte obavy. Vývoj zubů je velmi individuální záležitost, nelze se poléhat na tabulky. Vhodné by se bylo časem zastavit u zubního lékaře na preventivním vyšetření, aby stav zkontroloval (v nenávaznosti na tom kolik zubů již má). Určitě Vám rád poradí i co se týká péče o dětské zuby.

  10. Eva

    Dobrý den. Dcera 6 let má stále všechny mléčné zuby a pěkné, zatím se neviklá žádný, ale všimla jsem si, že za řezáky jí rostou už nové zuby, jak to řešit. Děkuji Eva

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, je to časté, jestliže mléčné zuby nevypadnou do půl roku, zastavte se u svého zubaře, aby stav zkontroloval.

  11. Dobrý den,
    mému synovi je již 6 let.Za prvním mléčným zubem dole,který se kýve roste již druhý zoubek.Jak to bude probíhat až ho zubařka vytrhne?Nestane se,že bude růst dál vzadu nebo nakřivo a směrem dopředu?Vedle něj je taky jednička ,ale už druhý zub,ale roste směrem k tomu zubu vedle jedničky dole co roste za kývajícím se mléčným zubem.Nebude muset syn nosit rovnátka?Děkuji Renata

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, o žádném trhání nelze mluvit, zoubek brzy pravděpodobně vypadne sám. Pozice zubů v této chvíli není nic, čeho byste se měla obávat. Zuby „ví, co mají dělat“ a jakmile bude více místa, sami se posunou tam, kam mají. Otázku rovnátek v tomto věku není možné zodpovědět. Určitě jejich nutnost ale nezávisí na uvedeném. Nemějte obavy, jde o standardní stav. Jak se budou postupně zuby měnit, bude se měnit i situace. Navštěvujte pravidelně svého zubního lékaře v rámci prevence. Bude Vaše dítě sledovat a jistě Vám rád zodpoví i Vaše otázky.

  12. Rea

    Dobrý den,má dcera má 15 měsíců má 2 zuby dole a 4 nahoře. Včera jsem zjistila,že se ji prořezaly zuby dole,ale ne 2,ale 3 nebo 4. Je to problém,když nemá prořezané dvojky? Všude se píše,že se prořežou 1 a 2 nahoře a pak 2 dole.Díky za odpověď.

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, pořadí prořezávání je individuální, nemějte obavy.

  13. sarka

    Dobry den,
    dceri bude 9 let a na ortodoncii ji bylo doporuceno vytrhnout spodni ctyrky a petky (na obou stranach). Zacaly se ji tyto zoubky snizovat, jinak jsou zdrave. Je nutne vsechny 4 zuby trhat nebo existuje moznost, ze ji druhe zuby tyto prvni vytlaci? Pokud o vytrzeni ctyrky se u stomatologa nezdaril, jsou zesiroka postavene.

    • Jiri Skrdlant

      Není možné léčit po internetu. Tyto dotazy Vám jistě rád zodpoví ortodontista, kterého jste navštívili. Jestliže máte pocit, že se Vám dostatečně nevěnuje, najděte si jiného. Jestliže jde o komplikované extrakce, Váš praktický zubní lékař ví, jak má postupovat (může Váš odeslat na specializované stomatochirurgické pracoviště, kde jsou na takové výkony připraveni).

  14. Jirina Dankova

    Dobry den.Syn ma 5,5 roku a uz nove spodni 1. Nyni mame vysoke teploty a rymu a zjistila jsem, ze mu rostou prvni stale 6 dole. Muze to mit spojitost? Je sice i nachlazeny, ale teploty trvaji uz 6 dnu. Predem dekuji za odpoved. Preji hezky den. Dankova Jirina

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, určitě je vhodné navštívit praktického dětského lékaře, ten nejlépe posoudí, co Vašemu dítěti je.

  15. Kristyna Merkova

    Dobrý den, synovi (5 let) se začínají viklat spodní 1. Máme s manželem el. zubní kartáčky a syn si ho také přeje. Je vhodné koupit tak malému dítěti el. zubní kartáček? Děkuji

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, před časem jsme o tomto tématu psali.
      Pro vytvoření vhodných návyků a techniky je určitě vhodnější zůstat u klasického kartáčku. Tak jako tak v tomto věku musíte zuby dítěti dočišťovat. Při nesprávné manipulaci (bude na kartáček tlačit) si může poškodit zuby i dásně. Jestli už nějaký zvolit, pak raději sonický, může být ale problém sehnat tak maličkou hlavičku kartáčku, která by odpovídala velikosti pro takové dítě. A jeho použití by mělo být spíše výjimečné, než každodenní.

  16. Zuzana

    Dobrý den, syn si vytrhl vyklající mléčný zub, nevytáhl ho ale úplně celý, poradí si zbytek zoubku samo? Za ml. už se tlačí stálý zub. Děkuji za odpověď.

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, může tam být zbytek kořínku, to je vidět i pouhým okem. Kdyby se to nevstřebalo spontánně, při pravidelné kontrole u zubaře se na to přijde a kořínek se odstraní. Není třeba pospíchat.

  17. Lenka Veselá

    Dobrý den, menu synovi (9 let) už rok nerostou horní dvojky, přestože první zuby mu vypadly a podle rentgenu je má založené. Jak dlouho muže trvat než vyrostou? Muže se stát, že nevyrostou? Co s tim? Děkuji za odpověď. Lenka

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, doporučuji konzultaci u ortodontisty, ten odhalí, jestli je vše v pořádku.

  18. Renata Dítětová

    Dobrý večer, syn měl ve 4 letech nehodu a vypadl mu přední horní zub. Nyní mu je 6 let a zub se tlačí ven. Zajímalo by mě, jestli se dokáže zub sám prořezat přes „uzavřenou“ dáseň. Děkuj Vám za odpověď. R.D.

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, nebojte, tělo si samo poradí, je to přirozené. Stejně tak je to třeba u prvních zoubků miminek – také se prořezávají přes uzavřenou dáseň.

  19. jirka

    Dobry den, dceri budou v unoru 2 roky a bohuzel ma jednicky a dvojky jiz zkazene 🙁 doporucujete je vytrhnout ??? Po precteni clanku co se tyka detskych zubaru v nemocnici motol mame obavy 🙁 dekuji za odpoved

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, bez toho, aniž bych dceru viděl, nemohu soudit. Nevím, co jste za článek četla 🙁

  20. Veronika

    Dobrý den, má 9 letá dcera nemá založené dvojky nahoře (potvrzeno na rtg).Chtěla bych se zeptat jak se tato vada řeší a jestli se dá řešit nějakými implantáty a pokud ano v jakém věku?Děkuji V

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, nejlépe se obrátit na ortodontistu. Ten bude léčbu řídit a rozhodne, jaký bude postup.

  21. Lenka Vávrová

    Dobrý den,
    syn 16,5 roku .Začal se mu údajně hýbat špičák vlevo dole.pod zubem v dásni má bílou skvrnku.
    Zub nebolí,je možné aby se mu klubal 3 špičák?
    Osobně jsem viděla že to možné je.Bratr měl tento případ u špičáku nahoře.
    Děkuji za odpověď Lenka

    že má pici

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, jediné, co Vám mohu na základě těchto informací doporučit, je, abyste se synem navštívila vašeho zubního lékaře (nebo si našla nějakého, kterému budete důvěřovat) a o všem se s ním v ordinaci na základě vyšetření poradila. Bez vyšetření není možno říci, o co se jedná.

  22. Vendula Šmidova

    Dobry den-moji vnučce jsou dva roky a 5 mesicu a ma prorezane dolní obě šestky((((((((((((((( prosim o odpověď na vyše uvedenou adresu dekuji

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php