Očíslujte si zuby jako profesionál

3 Úno

V léčebném plánu, výpisu ze zdravotní dokumentace, ale i při komunikaci lékařů a sester mezi sebou můžete narazit na jiné číslování zubů, než jste zvyklí používat. Rádi Vás dnes naučíme, co ta čísla znamenají.

zuby_cislovaniSystémů číslování zubů existuje celá řada. U nás je nejrozšířenější značení pomocí dvoučíselného kódu (např. 35, 24, 51, …). Tento systém zavedla Mezinárodní stomatologická federace již v roce 1970. První číslo označuje tzv. kvadrant. Druhé číslo pak udává konkrétní zub v daném kvadrantu. Celou ústní dutinu můžeme při pohledu na pacienta zpředu rozdělit na čtyři kvadranty.

Číslování zubů u dospělých

U dospělého jsou kvadranty (respektive stálé zuby v kvadrantech označujeme): 1 (vpravo nahoře), 2 (vlevo nahoře), 3 (vlevo dole), 4 (vpravo dole). Ukažte si nahoru na ústa pravou rukou a pokračujte dokola proti směru hodinových ručiček – 1 – 2 – 3 – 4. Právě jste se naučili kvadranty.

Druhé číslo v označení je pak pozice zubu (jakoby od středu). V každém kvadrantu je (by mělo být) 8 zubů. Zde již bez obav můžete použít vžité číslo, které jste asi používali dosud.

Tedy chceme-li označit např. levý dolní premolár, jako první číslo bude trojka (nachází se ve třetím kvadrantu) a druhé číslo bude čtyřka (je to čtvrtý zub v kvadrantu). Označíme tedy zub číslem 34.

Číslování zubů u dětí

znaceni_zubu_dětiDočasný chrup se skládá z 20-ti zubů. V dočasném chrupu nenalezneme třenové zuby, ale pouze řezáky, špičáky a stoličky. Při značení zubů v dočasném chrupu je systém stejný, pouze značení kvadrantů je odlišné.

V dočasném chrupu je používají kvadranty 5, 6, 7 a 8 (pořadí je stejné, opět začněte vpravo nahoře a jdete proti směru hodinových ručiček).

A co jiné systémy značení zubů?

V Čechách je ještě stále často užívané např. Haderupovo značení (2+, -3 apod.) a občas se můžete setkat i s Zsigmondyho značením (schématický zubní kříž s pořadím zubu v kvadrantu).  V Severní Americe (a třeba ale i v armádě) se číslují zuby podle kvadrantů, ale kontinuálně (stálé zuby 1-32, dočasné A-T). Přehledné shrnutí dalšího značení najdete např. na Wikiskriptech.

Příště, až budete ke svému zubnímu lékaři volat, můžete například říci, než Vás bolí zub 17 (a ne sedmička vpravo nahoře).

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php