Ošetření „neošetřitelného“ dítěte u zubního lékaře

9 Lis

I přes snahy o posílení prevence a povědomí o zubním zdraví je i v dnešní době mnoho dětí, které ve velmi nízkém věku potřebují pomoc zubního lékaře. Není neobvyklé, že se malý pacient se zarputile brání. Někdy je úplně jedno, zda se jedná o ošetření kazů či extrakce (vytažení) dočasných zoubků. Problémy nejčastěji nastávají s dětmi do cca 6 let.

[blockquote type=“blockquote_line“ align=“right“]Důvodů, proč se dítě nechce nechat ošetřit, může být mnoho. Roli hraje věk, povaha dítěte či předchozí špatná zkušenost se zubním ošetřením.[/blockquote]

Stomatolog se zkušenostmi v ošetřování dětí je obvykle schopen dítě vlídným přístupem, trpělivostí a různými psychologickými metodami k vyšetření  či ošetření přemluvit. Část dětí však těmto metodám odolává. Minuty ubíhají a dítě ne a ne otevřít pusu, odmlouvá, hlasitě pláče či křičí, vzteká se a prostě nechce spolupracovat. Takové situace jsou stresem pro dítě a rodiče, v neposlední řadě i pro ošetřujícího stomatologa a ostatní (třeba i dětské) pacienty v čekárně.

Tradiční přístup

Řada lékařů volí tradiční přístup, kdy se nenechá zviklat tím, že se pacient brání. Díky letité praxi je lékař zvyklý a zběhlý, jak s takovým dítětem manipulovat a jednat. Dítě nic při ošetření nebolí, je nutné zákrok provést a tedy nesouhlas dítěte je převážen klady péče o jeho zubní zdraví. Daň za to je psychická traumatizace dítěte.

Jaké jsou další možnosti ošetření nespolupracujícího dítěte?

dite_ordinacePremedikace před výkonem

Pokud se jedná o jednodušší zákrok (jedna plomba či vytažení 1 zubu), je možné provést takzvanou premedikaci před výkonem. Lék působí proti úzkosti, strachu, snižuje svalové napětí, pacient je po něm zklidněný až spavý a hlavně si na výkon nepamatuje.

Lék je podán pacientovi na lačno podle tělesné hmotnosti v tabletě nebo roztoku ústy. Účinek nastupuje během 20-30 minut. V průběhu ošetření je nutné podat i lokální anestezii, aby výkon nebolel. Po provedeném výkonu účinek přetrvává ještě 2 hodiny a dítě je třeba po tuto dobu hlídat.

Občas však tento přístup nefunguje dle představ a malý pacient je naopak hyperaktivní a tedy špatně ošetřitelný. Většinou platí: čím mladší dítě, tím je účinek Midazolamu podaného ústy hůře předvídatelný.

Rajský plyn

Další možností je užití rajského plynu, což je oxid dusný. jeho použití je možné u dětí i dospělých (u nichž s ním máme výborné zkušenosti).Inhalační anestetikum ale vyžaduje, aby se pacient aktivně zapojil, tj, spolupracoval. Dítě, které je ale ve stavu vzdoru, je nemožné přimět ke spolupráci.

Analgosedace

Pro ošetření mnohočetných kazů nebo pro extrakci více zubů je vhodná metoda analgosedace. Jedná se o anesteziologickou techniku, při které je pacientovo vědomí ovlivněno jen do určité míry, pacient sám dýchá a jsou zachovány obranné reflexy (například kašlací). U analgosedace je již nutná přítomnost anesteziologa. Dítě musí být před výkonem 5 hodin lačné a alespoň 3 hodiny nepít.

[blockquote type=“blockquote_line“ align=“right“]Tato metoda je velmi spolehlivá a rizika jsou minimální.[/blockquote]

Dítě v podstatě spí a stomatolog má na ošetření potřebný klid. Po ukončení ošetření se dítě ještě pod dohledem anesteziologa zotavuje v dospávací místnosti a po nabytí plného vědomí je odesláno s rodiči domů. Je nutné ho odvézt autem.

Úplné odeznění anestetika trvá ještě několik hodin, takže dítě nesmí být po tuto dobu bez dozoru, nelze jej například dát do školky nebo školy. Na výkon si nepamatuje.

Jak je to s pojišťovnami?

Žádná z výše uvedených metod není v současné době hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pacient (tedy rodiče) si je hradí sám.

Co dělat pro to, aby dítě nebylo „neošetřitelné“?

Hlavní zbraní moderní medicíny je prevence a domácí pravidelná a kvalitní péče. Bez zkažených zoubků nedojde ani na „boje“ na křesle, ani premedikace či analgosedace.

1. pravidelné zubní prohlídky u zubního lékaře

Důležité je chodit s dítětem od prvního zoubku (kolem 6 měsíců věku) pravidelně 2x ročně na preventivní prohlídky. Dítě si zvykne na prostředí ordinace. Není dobré, když první zkušenost se stomatologem získá až tehdy, když se „něco“ děje. Navštívit se tříletým dítětem jako první jeho zkušenost zubní pohotovost není opravdu dobrý start.

2. domácí péče

I když určitě chcete pro své děti to nejlepší, nemusíte mít dostatek informací. Abyste se dozvěděli vše potřebné, nejlepší je instruktáž od stomatologa nebo dentální hygienistky. Společně vše nacvičíteČistit dítěti zuby je nutné 2x denně zubní pastou s fluoridy (příslušnou věku). Pokud si dítě čistí zuby samo, je třeba výsledek zkontrolovat a zuby případně dočistit. U řady dětí je už např, od 2-3 let nutné také použití mezizubních kartáčků, jinak se nevyhnete zubním kazům v mezizubních prostorech.

3. jít příkladem

Vyžadovat něco, co sami neplníte, nevede k úspěchu. Dítě snáz vše přijde, když uvidí, že péče o své zubní zdraví je běžná i pro ostatní členy rodiny. Snažte se vyvarovat časté konzumaci sladkostí a sladkých nápojů. 

Pokud je i přesto ošetření zoubků nutné

Není vhodné dítě doma strašit a popisovat vlastní nebo zprostředkované negativní zážitky od zubaře. Před ošetřením je vhodné nechat stomatologa dítěti situaci vysvětlit a navázat tak s malým pacientem vztah založený na důvěře. Musíte věřit že Váš zubní lékař má situaci pod kontrolou a ví, jak s dítětem jednak a jak postupovat i v případě nespolupráce dítěte.

autor: MDDr. Jana Špirochová

Sdílejte:

Komentář k "Ošetření „neošetřitelného“ dítěte u zubního lékaře"

 1. Olga

  Dobry den , syn ma 4,5 roku.
  Jsme domluveni na celkovou Nastezii .
  Z duvodu neosetritelnosti .
  Vybrali jsme si spukromou kliniku kde tyto zakroky delaji.
  Z duvodu ze v decke nemocnici jsme nemohli byt pres noc se synem.
  Mel mit v decke extrakci celeho vrchniho patra.
  Chci se zeptat na klinice nam oznamili ze chcou nektere zoubku vytrhnout a vetsinu opravit.
  Neni to zbytecne? Kdyz kolem 5/6roku mu zoubky vypadnou ?
  Nebude lepsi cele patro vrchni vythat at uz ma syn klid?
  Kdyz uz podstoupi celkovou anestezii .
  Nez dalsi pripadne trapeni se zoubky?
  A poprosim jeste o jednu otazku.
  Celkova Anestezie melo by vse dopadnout dobre ?
  Pani zubarka me rekla ze se muze stat ze se dite neprobudi?
  Jsem uplne vystrasena , maji tam sveho anesteziologa,coz si myslim ze by melo byt vse v poradku ???
  Mooc dekuji predem za odpovedi.

  • Jiri Skrdlant

   Dobrý den, po internetu není možné radit. Poraďte se s tím, kdo zná zdravotní stav vašeho dítěte a v koho máte důvěru. Jistě Vám na vše odpoví. Každá léčba má svou indikaci – důvody, proč se volí, výhody proti jiným metodám a samozřejmě i rizika.

 2. Lucie Háková

  Dobrý den. Mám 4,5 letého synka. Má kaz a nechce se nechat ošetřit Prosím poraďte mi jak na to?

  • Jiri Skrdlant

   Dobrý den, řešení by měl najít (doporučit) Vás zubní lékař, asi nelze radit po internetu. Jestli je syn opravdu neošetřitelný, možností je ošetření v celkové anestezii na specializovaném pracovišti (obvykle nemocnice).

 3. Radmila Ambrožová

  Dobrý den, mám také problém s neošetřitelným synem u paní zubařky. Prosím máte někde seznam nemocnic, či klinik které poskytují ošetření v analgosedaci – co se týče trhání a plombování zoubků?
  Jsou tyto zákroky hrazené pojištovnou? Pokud ne, kolik stojí. Moc děkuji . Nováková

  Jsme z Kopřivnice, je prosím někde poblíž nějaká taková klinika či ordinace, kde provádějí toto ošetření? Moc děkuji.

  • Jiri Skrdlant

   Dobrý den, bohužel o seznamu nevíme. Zkuste větší nemocnice v okolí (Ostrava?), případně jedině pátrejte po internetu. V Praze funguje třeba Motol, což je pro vás samozřejmě z ruky. Jestliže má dané pracoviště smlouvu s vaší ZP a má nasmlouvané příslušné anesteziologické a stomatologické výkony, bude výkon hrazen zdravotní pojišťovnou. Nemocnice bude mít pravděpodobně nasmlouvány anesteziologické výkony, soukromá ordinace pravděpodobně ne. U dětí se ale většinou provádí celková anestezie, ne analgosedace (ta je pro tyto výkony vhodná spíše u dospělých).

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-14

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php