Péče o citlivé zuby

Zvýšenou citlivostí zubů trpí až 40% dospělé populace. Zvýšená citlivost se projevuje krátkou ostrou bolestí na teplé, studené, kyselé a sladké potraviny a nápoje. Citlivost zubů se řeší dle pokročilosti a subjektivních problémů pacienta. Vždy je lepší řešit příčinu než jen důsledek.

Proč jsou zuby citlivé?

V důsledku ústupu dásní (odhalené zubní krčky) nebo ztráty skloviny (na kousacích plochách zubů) dochází k odhalení dentinu. Dentin je struktra zubu složená z tzv. dentinových tubulů, které jsou naplněny tekutinou. Přirozeně je dentin kryt sklovinou nebo zubním cementem.

Jestliže ale dojde k přímému kontaktu dentinových tubulů s vnějším prostředím (změna tlaku či teploty), dojde uvnitř nich k pohybům tekutiny a přenosu vzruchu do nervového systému zubu. To způsobuje bolest.

Příčinnou odhalení zubních krčků bývá nejčastěji nevhodná technika čištění zubů. Ztrátu skloviny nejčastěji působí nevhodná strava (příliš "kyselých" nápojů). Hovoříme o tzv. zubní erozi a abrazi. Oba jevy se vzájemně posilují.

Léčba citlivosti zubů

Základem je zvolit správný typ přípravků a pomůcek k domácí péči o zuby. Na trhu k dispozici celá řada zubních past pro citlivé zuby. S jejich výběrem Vám rádi poradíme. Jejich účinek však není tak rychlý a efektivní,  jako přípravky pro ordinační použití. Jsou vhodné jako doplněk ordinanční péče.

Dále bude nutné ve spolupráci s dentální hygienistkou upravit techniku čištění zubů, aby k odhalování zubních krčků nedocházelo. Vhodná je i konzultace ohledně stravovacích návyků a hlavně pitného režimu u dětí (k poškozování zubní skloviny díky konzumaci nevhodných nápojů dochází u dětí čím dál častěji...).

Okamžitou a dlouhodobou úlevu od problémů citlivých zubů mohou přinášet přípravky pro profesionální použití. V ordinaci dentální hygienistky je na postižené očištěné zuby aplikován speciální přípravek. Ten makromolekulární vazbou uzavře dentinové kanálky a jemně překryje povrch zubu. Účinek se dostaví okamžitě a přetrvá několik měsíců.

Velké defekty spojené se zubní erozí a abrazí je možné překrýt neviditelnou bílou výplní, korunkou nebo fasetou. Tím je zajištěna estetika a bezproblémová funkčnost chrupu.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php