Nebezpečná zubní eroze a abraze

7 Lis

Stále častěji se v ordinaci  setkáváme s problémem zubní eroze a abraze (ztráty tvrdých zubních tkání – skloviny až dentinu). Tento proces začíná i probíhá velmi nenápadně. Obvykle se vyskytuje v krčkové oblasti předního úseku chrupu a na kousacích plochách zubů. Vznik zubní eroze je nejčastěji přisuzován kyselinám, které působí na sklovinu. Abrazi působí obvykle nesprávná technika čištění zubů.

Oba jevy se vzájemně posilují. Díky působení kyselin a nepřiměřené péči tak mohou být Vaše zuby více náchylné ke kazivosti, časem může dojít k nevratným poškozením celého chrupu.

Jak se zubní eroze a abraze projevuje?

Počátečních i pokročilejších projevů  si obvykle sami nevšimnete. Je to dlouhodobý proces. Někdo může pociťovat citlivost zubů až bolest na teplé, studené, či kyselé a sladké podněty. Řada pacientů si stěžuje na bolest zubů při konzumaci určitého druhu ovoce nebo pobytu na studeném vzduchu.

Časem se mohou objevovat ztenčené vrstvy skloviny, rýhy a jiné defekty na povrchu zubní skloviny. Tyto defekty se nejčastěji objevují na kousacích ploškách a na předních zubech v krčkové oblasti. Jestliže není stav léčen, může časem dojít k velmi závažným poškozením celého chrupu. Zuby se jakoby zmenší a zaoblí –  jsou opotřebované, „okousané“.

Jak vzniká zubní eroze?

Bohužel přibývá výskyt zubních erozí v dětském věku. Sledujte pitný režim svých dětí (či alespoň reklamy) a bude Vám jasné, proč tomu tak je…

Nejvýznamnější příčinou je nadměrný přísun „kyselých“ nápojů či potravin, dále pak onemocnění provázené chronickým zvracením a přítomností žaludečních kyselin v dutině ústní. Z potravin uveďme např. citrusové ovoce, kyselé sladkosti, salátové zálivky na bázi vinného octa, apod.

Kyseliny (např. kyseliny citronová, fosforečná, askorbová, malonová, vinná, octová či uhličitá) se vyskytují například v colových nápojích, limonádách, džusech, v ovocných čajích, sportovních iontových nápojích, apod. Tyto kyseliny rozpouští (odvápňují) zubní sklovinu.

Jak vzniká zubní abraze?

U zubní abraze není příčina chemická (jako u eroze), ale mechanická. Nejčastěji jde o volbu nevhodných pomůcek (příliš tvrdý zubní kartáček, používání bělících past s abrazivním účinkem, apod.) a špatnou techniku čištění zubů (přílišný tlak na zubní kartáček). Oba jevy se vzájemně posilují. Erozí narušené zuby je možné nesprávnou péčí snadněji poškodit.

Jak se zubní erozi a abrazi vyvarovat?

Na vznik či pokročilost zubní eroze má velmi významný vliv množství, četnost a délka působení kyselin na zubní sklovinu. Základem je sledovat a upravit své stravovací návyky. Je doporučováno výrazně omezit přísun „kyselých“ nápojů. Nevhodné  je podávání sladkých a kyselých nápojů v nočních hodinách, kdy jsou obranné mechanismy sliny omezené.

Dále je doporučováno dodržovat mezi jídly dostatečnou dobu. Sliny jsou přirozeně schopny zastavit demineralizační proces (odvápnění) povrchových defektů, které způsobily kyseliny. Pokud tedy chceme sobě či dítěti dopřát „dobrotu“ či nějaký z uvedených nápojů, je vhodné spojit vše s hlavním jídlem.

Nutné je také samozřejmě pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře a dentální hygienistku. Odborník Vám poradí se správnou péčí o zuby, minimalizuje již vzniklé obtíže a zamezí jejich zhoršení.

Řešení ve zkratce

Máte-li jakkoliv potíže, neváhejte svůj problém řešit s odborníkem.

Základem bude zvolit správný typ pomůcek a přípravků k vhodné domácí péči o zuby.

Citlivost zubů se řeší dle pokročilosti a dle subjektivních problémů pacienta – počínaje instruktáží ústní hygieny a profykatických přípravků k domácímu používání,  až  po lakovaní postižených zubů přípravky snižující přecitlivělost.

Velké defekty abraze je možné překrýt neviditelnou bílou výplní, korunkou nebo fasetou. Tím je zajištěna estetika i bezproblémová funkčnost chrupu.

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php