Ústní zdraví během těhotenství

23 Říj

Každé dítě ženu připraví o jeden zub, dítě odebírá matce vápník ze zubů – takové a další obavy často panují mezi nastávajícími maminkami. Co je na tom pravdy?

Zubní kaz může snadněji vzniknout

V těhotenství je ženské tělo výrazně ovlivněno hormonálními změnami. Tyto hormony mají mimo jiné vliv i na stav v dutině ústní. Ovlivňují dásně, které jsou více prokrvené a mají větší sklon k zánětu. Zánět se projevuje zarudnutím a krvácením po čištění, ale i spontánně.

Pokud má žena zánět dásní před těhotenstvím, stav se obvykle ještě zhorší. Navíc je dokázáno, že u matek sonemocněním dásní je vyšší riziko předčasného porodu než u žen se zdravými dásněmi. Jde o srovnatelně významný rizikový faktor, jako jsou například kouření či pití alkoholu v těhotenství. Pokud jsou ale dásně zdravé a hygiena dutiny ústní je perfektní i během těhotenství, zánět dásní vůbec nemusí nastat.

V těhotenství také dochází k odlišnému vnímání chutí a pachů a je zvýšen dávivý reflex. To vede obzvláště v prvních měsících k častějšímu zvracení. Spouštěčem dávivého reflexu může být navíc i zubní kartáček zavedený do úst. Většina žen také uvádí „těhotenské chutě“, které mohou vést častější konzumaci sladkého. Cukry jsou živná půda pro bakterie způsobující zubní kaz. Navíc během těhotenství dochází k vyšší únavě a snížení celkové výkonnosti, tudíž i chuť a energie na pečlivou ústní hygienu klesá.

Vše výše zmíněné vytváří v ústech prostředí, kde snáze vzniká zubní kaz. Nelze tedy říct, že těhotenství způsobuje horší stav zubů a kazy. Jde spíše o souhru více faktorů, které s těhotenstvím souvisejí. Tvrzení o odebíraném vápníku matce plodem je zcela liché. Vápník plod čerpá ze stravy matky. Pokud ta by byla nevyvážená, vápník odebere z kostních rezerv matky, nikoli ze zubů.

Jak se kazu a zánětu dásní bránit?

Důležité je nepolevit v pečlivém čištění zubů včetně používání mezizubních kartáčků. Správnou techniku a pomůcky čištění je vhodné konzultovat se zubním lékařem nebo s dentální hygienistkou. Pokud žena zvrací, není vhodné zuby čistit hned, žaludeční obsah je svou kyselostí značně agresivní vůči zubní sklovině a při okamžitém intenzivním čištěním by mohlo dojít k jejímu poškození. Lepší je pořádně vypláchnout ústa vodou a počkat alespoň 10 až 15 minut, dokud se kyselost v ústech nevyváží zpět působením slin.

Prevence je základ

Nedílnou součástí předporodní přípravy by měla být i návštěva zubního lékaře. Vyšetření a další případná ošetření zubním lékařem během těhotenství jsou potřebná a lze je provést zcela bezpečně. Nezřídka se stává, že se k zubnímu lékaři dostaví pacientka po několikaleté pauze s žádostí o razítko do těhotenské průkazky. K údivu všech se najde mnoho zanedbaných a někdy i bolestivých problémů. Pacientkám plánujícím rodinu lze doporučit pravidelně docházet na preventivní prohlídky a zuby a dásně se snažit dát do pořádku ještě před otěhotněním.

Preventivní prohlídku u zubního lékaře je vhodné absolvovat dvakrát za rok. Pokud má zubní lékař smlouvu se zdravotní pojišťovnu, pak je prohlídka hrazena až třikrát během těhotenství. Zubní lékař při prohlídce zhodnotí stav zubů, dásní a sliznic. Posoudí ústní hygienu a zkontroluje předešlá ošetření. Je-li nezbytně nutné zhotovit rentgenové snímky (například v situaci, kdy není bez rentgenu možné stanovit, který zub pacientku bolí), je nutné použít ochrannou olověnou vestu a límec. Pokud se však jedná o kontrolní snímky (například snímky pro určení mezizubních kazů) u pravidelně docházející pacientky,  lze vyčkat a rentgeny zhotovit až po porodu.

Správné plánování

Jestliže se během prohlídky najde nějaký problém, je dobré jeho řešení naplánovat. Akutní bolestivé případy (vytažení zubu, ošetření kořenových kanálků) se samozřejmě musí ošetřit hned. Pokud však jde o záležitost, kterou lze odložit (například ošetření kazů), je k ošetřování nejlepší druhý trimestr. Během prvního trimestru jsou časté ranní nevolnosti a zvracení a také větší riziko spontánního potratu. V poslední třetině těhotenství už ošetření znesnadňuje fakt, že zvětšená děloha tlačí při poloze v leže na zádech na dolní dutou žílu a může tak dojít ke vzniku náhlé nevolnosti pacientky. Ošetření v tomto období se provádí v polosedě nebo na boku.

A bude to bolet?

Nemalá část těhotných pacientek má obavy ze zubního ošetření kvůli bolesti. I během ošetření těhotných lze bezpečně podat přípravky pro místní znecitlivění (lokální anestetika). Žádná studie nepotvrdila negativní vliv anestetik na vývoj plodu. Možné je použít i anestetika, která obsahují adrenalin (látka, která umožňuje dostatečné znecitlivění a menší krvácení v operované oblasti). Stres vzniklý strachem z ošetření a bolesti by vyvolal vyplavení vlastního adrenalinu z nadledvin v mnohem větším množství, než je to obsažené v anestezii. U větších výkonů (například komplikované vytažení zubu), kdy lze počítat s bolestí i po ošetření je možné použít léky tlumící bolest.

Co tedy dělat pro udržení ústního zdraví během těhotenství?

  • Pravidelně si čistit zuby měkkým zubním kartáčkem a zubní pastou obsahující fluoridy.
  • Používat denně prostředky mezizubní hygieny – mezizubní kartáčky, případně zubní nit.
  • Pravidelně docházet na prohlídky ke svému zubnímu lékaři a k dentální hygienistce.
  • Případný problém řešit co nejdříve, aby se časem zbytečně nezvětšil.

Autor: MDDr. Jana Špirochová, Studio 32

Tags:
Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php