Zubní péče v době epidemie koronaviru (SARS-CoV 19)

1 Říj

V první vlně epidemie koronaviru na jaře 2020 bylo různými odborníky i laiky doporučováno pokud možno odložit neakutní ošetření, včetně ošetření zubů. Tato neopodstatněná hysterie zcela jistě vedla ke zhoršení stavu orálního zdraví a v mnoha případech i k ohrožení zdraví i života pacientů. Smutným příkladem je zbytečná smrt Dušana Vančury (člen hudební skupiny Spirituál kvintet), který se díky rozšířené panice bál navštívit zubního lékaře a zemřel na zánět zubu. Toť ale pouze vrchol ledovce.

Druhá vlna – co se změnilo?

Rozhodně toho o viru SARS – CoV 19 víme víc, než na jaře 2020. Dále máme již dostatek ochranných pomůcek. Víme, jak přenos infekce minimalizovat. Zdravotnická zařízení si nastavila vlastní postupy, které vyplývají z aktuální situace, doporučení profesních organizací a epidemiologických opatření.

Jaká konkrétní opatření jsou nastavena ve Studiu 32?

Provoz na naší klinice se organizačně i vybavením přizpůsobil tak, aby riziko přenosu nákazy virem SARS – CoV 19 bylo zcela minimalizované.

Veškeré výkony jsou u nás optimalizovány tak, aby se minimalizoval počet a délka návštěv při udržení maximální kvality výkonů. Tento přístup je u nás samozřejmostí nejen v období probíhající epidemie. Konkrétně pak:

selece pacientů při vstupu

Provádíme měření teploty pacientů při vstupu na pracoviště. Zjišťujeme možné příznaky onemocnění Covid 19 také pomocí dotazníku. Při podezření na onemocnění Covid 19 je pacient přeobjednán.

důkladná dezinfekce

Mezi jednotlivými pacienty i po skončení ordinačního programu provádíme důkladnou dezinfekci a úklid pracoviště kvalitními certifikovanými prostředky.

speciální přístroje pro zajištění vysoké čistoty prostředí

Používáme čističky vzduchu a germicidní lampy. Germicidní lampa je speciální lampa vyzařující ultrafialové záření. Používá se pro sterilizaci vzduchu, kapalin a povrchu předmětů.

minimální shromažďování

Neshromažďujeme se zbytečně. Pro organizaci provozních záležitostí chodu kliniky využívají pracovníci Studia 32 moderní komunikační technologie. Taktéž se snažíme, aby se v čekárně a na recepci pohybovalo minimální množství pacientů a dodržovaly se rozestupy. Všichni také samozřejmě nosí roušky či respirátory.

Proč není dobré odkládat zubní ošetření?

Základem naší péče o Váš chrup je pečlivá diagnostika a plánování celé léčby. Díky tomu dokážeme pracovat velmi efektivně, minimalizovat počet a délku návštěv. Je ale nezbytné dodržet časovou návaznost jednotlivých výkonů. Pokud je tato návaznost přerušena, vznikají následně škody, jejichž řešení si vyžádá jednak další návštěvy a jednak léčbu prodražuje.

A co preventivní prohlídky a návštěvy dentální hygienistky?

Pravidelné preventivní prohlídky jsou v zubním lékařství alfou a omegou dlouhodobě udržitelného ústního zdraví. Vždy se snažíme preventivní prohlídku spojit do jedné návštěvy se službami dentální hygieny, abychom snížili četnost Vašich návštěv. Odkládání návštěvy dentální hygieny většinou vyústí ve zhoršení stavu dásní, eventuálně rozvoji parodontózy. Tato zánětlivá onemocnění významně zatěžují imunitní systém. To může znamenat větší prostor pro nákazu virem SARS – CoV 19 a také, v případě onemocnění Covid 19, jeho horší průběh.

Nebojte se nás navštívit, obavy z nákazy koronavirem nejsou na místě!

autor: MUDr. Jiří Škrdlant

Tags:
Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php