Onemocnění zubů a dásní
Bolest v oblasti obličeje či úst má v naprosté většině původ v onemocnění zubů nebo dásní. Protože je dutina ústní prostředím bohatým na bakterie, příčinou bolesti je téměř vždy zánět, tedy reakce organismu na přítomnost bakterií v místech, kde být nemají.
Například zubní kaz, což je destrukce zubních tkání způsobená bakteriemi, může být, pokud je zanedbán, příčinou zánětu dřeně zubu. Nebo, pokud si nečistíme zuby, dojde ke hromadění zubního plaku a příliš velké množství bakterií obsažených v zubním plaku způsobí bolestivý zánět dásní.
Většinou stačí tedy najít příčinu bolesti a tu řešit. Tedy například vyléčit zánět dásní nebo opravit či vytrhnout zub, který je příčinou potíží. Ne vždy ale dojde k ústupu potíží.
Onemocnění čelistního kloubu
Další příčinou bolestivých potíží v oblasti obličeje je onemocnění čelistního kloubu. To vzniká díky přetížení čelistního kloubu následkem například ztráty zubů nebo díky tzv. parafunkcím, třeba podvědomým skřípáním zuby. Možnou příčinou může být také úraz.
Léčba onemocnění čelistního kloubu je již složitější. Nejprve je nutná pečlivá diagnostika. K vyšetření kloubu využíváme RTG snímky, CT skeny, magnetickou rezonanci a hlavně pečlivé klinické vyšetření obou čelistních kloubů.
Obvyklým následkem přetížení čelistních kloubů je artróza kloubů nebo luxace (vyhřeznutí) kloubního disku. Léčba čelistního kloubu spočívá hlavně v jeho odlehčení. Tedy rekonstrukci chrupu nebo eliminaci parafunkcí.
Pokud tato opatření nevedou k odeznění bolestí, dalším krokem je injekční aplikace různých léčiv do kloubu, dle povahy onemocnění, někdy ve spojení s artroskopií. Vzhledem k tomu, že jde o invazivní výkony, jsou na místě až po vyčerpání neinvazivních typů léčby.
Pokud je čelistní kloub již zcela nefunkční, dobré výsledky poskytuje totální náhrada čelistního kloubu kloubní náhradou. Tento výkon je ale zatížen možností nepříjemných komplikací.
Onemocnění v oblasti čelistních dutin
Také onemocnění v oblasti čelistních dutin mohou být příčinou obličejových bolestí. Léčba těchto onemocnění spadá do odbornosti ORL. Diagnostiku ale může provést i zubní lékař.
Faciální bolesti
Existují ale stavy bolestí v obličeji, u kterých se nepodaří objevit příčinu bolestivých potíží. Těm se říká také syndrom faciální (tvářové) bolesti nebo idiopatická faciální bolest. Do této skupiny spadá také tzv. neuralgie trojklanného nervu.
Trojklanný nerv (nervus trigeminus) zajišťuje senzitivní čití (citlivost na dotek, chlad, teplo, bolest) celého obličeje. Má, jak název napovídá, tři větve. První větev vychází do měkkých tkání obličeje otvorem v kosti nad okem, druhá větev vychází otvorem v kosti po okem a třetí větev vychází otvorem v kosti po straně dolní čelisti. Bolestivé pocity mohou být generovány kdekoliv v oblasti průběhu trojklanného nervu nebo i na jeho periferních zakončeních v ústech či na obličeji. Toto místo bohužel nelze objektivně dohledat, identifikovat, může mít velikost špendlíkové hlavičky.
Vznik místa, ze kterého se bolestivé pocity generují, může mít původ v dlouhodobých chronických zánětech v ústech. Tedy zánětech pod zkaženými zuby nebo chronických zánětech dásní. Bolesti mohou přetrvávat i po odstranění příčinného zubu nebo zubů. Typickým příznakem neuralgie trojklanného nervu je přítomnost tzv. „trigger point“. Tedy bodu, při jehož podráždění například dotykem, dojde k vystřelení prudké bolesti. Mnohdy ale tento příznak chybí.
Léčba chronické obličejové bolesti je složitá a zahrnuje celou škálu diagnostických vyšetření a léčebných postupů. Vždy je nejdříve nezbytné eliminovat veškeré možné příčiny bolesti v ústech a čelistech. Tedy vyléčit dásně, vyléčit, opravit a doplnit zuby, odlehčit čelistním kloubům (pokud jsou možnou příčinou), vyloučit onemocnění čelistních dutin. Pokud ani po těchto opatřeních nedojde k ústupu bolestivých potíží, následují další vyšetření – neurologická, psychologická eventuálně psychiatrická.
Léčba syndromu faciální bolesti je náročná zejména na trpělivost pacienta a trvá mnoho měsíců až let. Díky syndromu faciální bolesti může pacient přijít o zaměstnání, rodinu, společenský život… Jde tedy o velmi vážné onemocnění, ne které bohužel zatím neexistuje jednoduchá léčba.
Jana
Dobrý den ,bolí mě už dlouho horni zub i dáseň.Bolest jde až nahoru k tváří.Zub není poničený vypadá jako zdravý zub.Cistim si zuby 2x aj 3x denně.Myskim že je tam někde zánět.Nechci přijít o zub.Da se léčit zánět antibiotiky? Jsem objednaná až na duben k zubaři.Dekuji
Jiri Skrdlant
Dobrý den, bohužel takto po internetu nelze určit příčinu Vašich obtíží. Nejlepší, co pro řešení Vašeho problému můžete udělat, je zajít k lékaři. Ten Vás vyšetří a dohodnete se na dalším postupu.
Vaclava
Dobrý den nahoře se mi před dvěma roky po 17 letech měnila korunka a čistili kanalky před 4 měsíci jsem byla nastydla ryma bolest hlavy krku antibiotika a po vyléčení se jeden večer jdu odlicit a saham na obličej a kdyz si zmacknu jakoby pod tváří tak směrem k nosu boli mě to jako když cítíte zub o zuby se starám
Jiri Skrdlant
Podle popisu Vašich potíží se pravděpodobně jedná o jednostranný zánět čelistní dutiny (sinusitis maxilaris). Příčinou zánětu může být infekce v čelistní dutině přenesená z dýchacích cest, někdy může být příčina i infekce přenesená do dutiny ze zubu s neúspěšně ošetřenými kořenovými kanálky. Pro upřesnění diagnózy a následné léčby je nezbytné vyšetření jak u zubního lékaře, tak u ORL lékaře. Ideální je v tomto případě zhotovení CBCT skenu, který jednak potvrdí pravděpodobnou diagnózu zánětu čelistní dutiny, jednak ukáže, zda je nebo není příčina přenosem infekce ze zubu.
Zdeňka Hofmanová
Dobrý den. Již několik roků mám mírný otok levé tváře. Sice nebolí, ale otok mi již dost táhne levý koutek dolů a vypadá to, že mě bolí zub. Prošla jsem veškerá vyšetření, ale nic nikdo nezjistil. Prosím o radu. Děkuji Hofmanová.
Jiri Skrdlant
Dobrý den, nezlobte se, ale neumíme léčit po internetu. Jestliže jste prošla, jak píšete, veškerá vyšetření a nikdo nic nezjistil, my těžko takto na dálku určíme příčinu Vašich potíží 🙁 každopádně Vás rádi uvidíme u nás v ordinaci, na základě vyšetření v rámci konzultace jsme schopni říci více.
Eva
Hezký večer, chtěla bych se optat. Už několik měsíců mám kaz. 3 měsíce zpátky zub začal strašně bolet, strašné škubaní, ale trvalo to třeba 2 minuty. Teď se bolest vratila a už 3 dny v kuse v zubu škube, bolest mi jde až po cele tváři až k oku. Nepomaha mi vůbec nic ani léky ani ledování. Neda se bolest vydržet. Chtěla bych se zeptat co by to mohlo být. Předem děkuji za odpověď.
Jiri Skrdlant
Dobrý den, pravděpodobně jde o zánět dřeně. Váš zubní lékař jistě problém na základě vyšetření vyřeší.
Adéla
Dobrý den, už skoro rok mě bolí lícní kosti ( tváře )
A mezi ocima a nad ocima. Ale vzdy po alkoholu je to horší , pocit úplné ztuhlosti.
Ale trpím bohužel na zablokovanou krční pater .
Byla jsem i na trhani osmiček ale tváře jsou porad stejný. Bolí mě i hlava nahoře někdy , ale ne pravidelně . Dekuji za odpověď
Jiri Skrdlant
Dobrý den, po internetu bohužel neumíme léčit. Je nutné Vás vyšetřit a pak je možné říci více. V případě zájmu se objednejte ke mně na konzultaci.
Veronika
Dobrý den chci se zeptat bolí mě jedna strana tváře mM v horni části ten poslední zub tak tam mám díru bolí mě to klidně celý den s toho asi i ta kost čelistní nevíte co to může být? Zubaře nemám ale sháním 🙁
Jiri Skrdlant
Dobrý den, bohužel po internetu léčit neumíme, tedy k vašim problémům se takto neumíme vyjádřit. Musíme pacienta vyšetřit. Jestliže o to máte zájem, objednejte se, prosíme, na konzultaci.