Bolest v oblasti obličeje

Onemocnění zubů a dásní

bolest_zubuBolest v oblasti obličeje či úst má v naprosté většině původ v onemocnění zubů nebo dásní. Protože je dutina ústní prostředím bohatým na bakterie, příčinou bolesti je téměř vždy zánět, tedy reakce organismu na přítomnost bakterií v místech, kde být nemají.

Například zubní kaz, což je destrukce zubních tkání způsobená bakteriemi, může být, pokud je zanedbán, příčinou zánětu dřeně zubu. Nebo, pokud si nečistíme zuby, dojde ke hromadění zubního plaku a příliš velké množství bakterií obsažených v zubním plaku způsobí bolestivý zánět dásní.

Většinou stačí tedy najít příčinu bolesti a tu řešit. Tedy například vyléčit zánět dásní nebo opravit či vytrhnout zub, který je příčinou potíží. Ne vždy ale dojde k ústupu potíží.

Onemocnění čelistního kloubu

Další příčinou bolestivých potíží v oblasti obličeje je onemocnění čelistního kloubu. To vzniká díky přetížení čelistního kloubu následkem například ztráty zubů nebo díky tzv. parafunkcím, třeba podvědomým skřípáním zuby. Možnou příčinou může být také úraz.

Léčba onemocnění čelistního kloubu je již složitější. Nejprve je nutná pečlivá diagnostika. K vyšetření kloubu využíváme RTG snímky, CT skeny, magnetickou rezonanci a hlavně pečlivé klinické vyšetření obou čelistních kloubů.

Obvyklým následkem přetížení čelistních kloubů je artróza kloubů nebo luxace (vyhřeznutí) kloubního disku. Léčba čelistního kloubu spočívá hlavně v jeho odlehčení. Tedy rekonstrukci chrupu nebo eliminaci parafunkcí.

Pokud tato opatření nevedou k odeznění bolestí, dalším krokem je injekční aplikace různých léčiv do kloubu, dle povahy onemocnění, někdy ve spojení s artroskopií. Vzhledem k tomu, že jde o invazivní výkony, jsou na místě až po vyčerpání neinvazivních typů léčby.

Pokud je čelistní kloub již zcela nefunkční, dobré výsledky poskytuje totální náhrada čelistního kloubu kloubní náhradou. Tento výkon je ale zatížen možností nepříjemných komplikací.

Onemocnění v oblasti čelistních dutin

Také onemocnění v oblasti čelistních dutin mohou být příčinou obličejových bolestí. Léčba těchto onemocnění spadá do odbornosti ORL. Diagnostiku ale může provést i zubní lékař.

Faciální bolesti

Existují ale stavy bolestí v obličeji, u kterých se nepodaří objevit příčinu bolestivých potíží. Těm se říká také syndrom faciální (tvářové) bolesti nebo idiopatická faciální bolest. Do této skupiny spadá také tzv. neuralgie trojklanného nervu.

Trojklanný nerv (nervus trigeminus) zajišťuje senzitivní čití (citlivost na dotek, chlad, teplo, bolest) celého obličeje. Má, jak název napovídá, tři větve. První větev vychází do měkkých tkání obličeje otvorem v kosti nad okem, druhá větev vychází otvorem v kosti  po okem a třetí větev vychází otvorem v kosti po straně dolní čelisti. Bolestivé pocity mohou být generovány kdekoliv v oblasti průběhu trojklanného nervu nebo i na jeho periferních zakončeních v ústech či na obličeji. Toto místo bohužel nelze objektivně dohledat, identifikovat, může mít velikost špendlíkové hlavičky.

Vznik místa, ze kterého se bolestivé pocity generují, může mít původ v dlouhodobých chronických zánětech v ústech. Tedy zánětech pod zkaženými zuby nebo chronických zánětech dásní. Bolesti mohou přetrvávat i po odstranění příčinného zubu nebo zubů. Typickým příznakem neuralgie trojklanného nervu je přítomnost tzv. „trigger point“. Tedy bodu, při jehož podráždění například dotykem, dojde k vystřelení prudké bolesti. Mnohdy ale tento příznak chybí.

Léčba chronické obličejové bolesti je složitá a zahrnuje celou škálu diagnostických vyšetření a léčebných postupů. Vždy je nejdříve nezbytné eliminovat veškeré možné příčiny bolesti v ústech a čelistech. Tedy vyléčit dásně, vyléčit, opravit a doplnit zuby, odlehčit čelistním kloubům (pokud jsou možnou příčinou), vyloučit onemocnění čelistních dutin. Pokud ani po těchto opatřeních nedojde k ústupu bolestivých potíží, následují další vyšetření – neurologická, psychologická eventuálně psychiatrická.

Léčba syndromu faciální bolesti je náročná zejména na trpělivost pacienta a trvá mnoho měsíců až let. Díky syndromu faciální bolesti může pacient přijít o zaměstnání, rodinu, společenský život… Jde tedy o velmi vážné onemocnění, ne které bohužel zatím neexistuje jednoduchá léčba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*