Druhy fasety pro estetickou korekci zubů

31 Pro

Fasety se používají k estetické korekci zubů převážně v předním úseku chrupu horní čelisti. Jsou to tenké, ale pevné individuálně zhotovené “skořepiny“, které překrývají přední plochu zubu. Oproti korunkám je potřeba pouze minimální úprava zubu. Ošetření je bezbolestné. Mohou být z keramiky nebo z kompozitního materiálu.

Miniinvazivní fasety z kompozitního materiálu

Miniinvazivní estetické fasety se zhotovují technikou injektáže („Injection technique“) z foto-kompozitního materiálu. Můžeme je doporučit v případech, kdy není potřeba významně měnit barvu, tvary a postavení předních zubů. Obrovskou výhodou miniinvazivních estetických faset zhotovených technikou injektáže je to, že jsou zhotovovány „non prep“ technikou. To znamená, že pro výrobu takové fasety zcela odpadá nutnost jakékoliv tvarové úpravy vlastního zubu.

Miniinvazivní estetické fasety zhotovené technikou injektáže se používají drobným estetickým korekcím chrupu, například drobným změnám tvaru předních zubů, k uzávěru mezery (diastema) mezi zuby, k drobným úpravám sklonu rotovaných zubů. Miniinvazivní foto-kompozitní fasety nelze použít k významné změně barvy zubů.

Zhotovení miniinvazivních estetických kompozitních faset technikou injektáže není možné u každého pacienta, záleží na pečlivém posouzení poškozených zubů, skusu pacienta a dalších faktorech.

Životnost miniinvazivních estetických faset zhotovených technikou injektáže se pohybuje mezi 2 až 5 roky, výjimečně déle.

Fasety z keramického materiálu

K rozsáhlejším estetickým korekcím jsou vhodnější keramické fasety. Keramické fasety jsou tenké, ale velmi odolné keramické „skořepiny“. Nahrazují vnější, částečně i mezizubní a kousací plošky zubu.

Keramické fasety umožňují rozsáhlejší estetické korekce chrupu –změnu barvy a tvaru zubů uzávěr mezery (diastema) mezi zuby, úpravy sklonu rotovaných zubů. Oproti miniinvazivním kompozitním fasetám, zhotoveným technikou injektáže je pro výrobu keramických faset nezbytné zub připravit částečným, byť minimálním obroušením. Je to z toho důvodu, že keramický materiál potřebuje určitou technologickou tloušťku, aby byl adekvátně odolný. Oproti miniinvazivním fotokompozitním fasetám, zhotoveným technikou injektáže nepotřebují keramické fasety žádnou následnou údržbu z rukou lékaře a mají delší životnost.

Životnost kvalitní celokeramické fasety zhotovené přesnou CAD-CAM technologií je několik desítek let.

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php