Jak si vybrat ústní vodu?

8 Led

V tomto čísle se podíváme poněkud blíže na ústní vody. Kterou a podle čeho si vybrat? Jaký je jejich účinek a jsou vlastně vůbec třeba? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v tomto čísle našeho Newsletteru.

Proč používat ústní vody?

Nikoho pravděpodobně již nepřekvapí, že sebelepší ústní voda nedokáže při čištění nahradit zubní kartáček, mezizubní kartáčky a ostatní mechanické pomůcky ústní hygieny. Není však na místě ji zatracovat. I ten nejdokonalejší kartáček a sebelepší technika nedokáže odstranit 100% plaku. Vždy ho nepatrná část zbyde a právě zde se uplatní efekt ústní vody. Navíc některé látky obsažené v ústních vodách dokáží setrvat na povrchu zubů i po vypláchnutí a prodloužit tak dobu svého působení.

Jak ústní vody fungují?

Ústní vody zpravidla obsahují kombinaci antibakteriálně působících látek s fluoridy, různými ochucovadly a látkami navozujícími pocit svěžího dechu. Mnoho z nich obsahuje i alkohol. Z hlediska účinnosti je rozhodující jejich působení proti mikroorganismům, které tvoří plak a způsobují zánět dásní. Přídavek fluoridů je také žádoucí. Je dokázáno, že fluor nejen posiluje sklovinu, ale má i výrazné antibakteriální účinky. Ústní voda tedy dočistí poslední zbytky plaku, které unikly zubnímu kartáčku.

Které látky jsou ty pravé?

[blockquote type=“blockquote_line“ align=“right“]Většina výrobců Vám bude tvrdit, že právě jejich přípravek je dokonalý. Většinou své tvrzení doloží i klinickými studiemi, ale ne vždy se jim dá věřit. Mnoho těchto studií je prováděno přímo dotyčnou firmou a vedou k předem danému výsledku.[/blockquote]

Úvodem je třeba říci, že není ústní voda jako ústní voda. Z dlouhodobého hlediska mají prokázaný účinek v podstatě jen tři látky: chlorhexidin diglukonát (např. přípravky Corsodyl, GUM Paroex, Curasept a další), směs éterických olejů známá jako pod firemním názvem Listerine a kombinace organických a anorganických sloučenin fluoru a cínu (Meridol, Elmex Erosion protection). Kombinace fluoridů se sloučeninami cínu je výhodná, protože se tím umožní jejich vazba na povrch zubu a tím se naplno projeví i jejich antibakteriální účinek. Z hlediska prevence vzniku zubního kazu pak většinou postačí množství fluoridů obsažené v zubní pastě.

Účinky ostaních látek (např. mnoho látek přírodního původu) jsou nižší, ne-li žádné. Obecně platí čím nižší cena, tím spíš se bude jednat jen o „osvěžovač dechu“.

Jak vybrat správnou ústní vodu?

Pokud již trpíte rozvinutým zánětem dásní, jako doplněk k léčbě u Vašeho stomatologa pro Vás bude nejvhodnější ústní voda s obsahem chlorhexidinu. Vyrábí se v několika koncentracích. Pro krátkodobou léčbu je nejvhodnější 0,12% koncetrace. Tato koncentrace spolehlivě ničí nežádoucí mikroorganismy, není však určena k dlouhodobému používání. Vyšší koncentrace zvyšuje výskyt nežádoucích účinků, nižší lze používat i dlouhodobě jako prevenci.

Pokud onemocněním dásní netrpíte a jde Vám spíše o prevenci, je vhodné používat ústní vodu s nižším obsahem chlorhexidinu 0,05-0,06% (např. GUM Paroex 0,06%, Parodontax, Curasept 0,05%), Listerine, Elmex Erosion protection nebo Meridol. Všechny tyto ústní vody lze používat dlouhodobě bez rizika nežádoucích účinků.

Pokud stále ještě váháte, kterou ústní vodu vybrat, neváhejte se obrátit na dentální hygienistku či zubního lékaře. Rádi Vám pomohou.

Pravidla pro správné používání ústní vody

1. jedenkrát denně po vyčištění zubů

Účinek trvá ještě několik hodin po výplachu. Proto je vhodné vypláchnout ústa večer a poté již nepít.

2. zubní pasta bez SLS

Účinnost ústních vod výrazně snižuje „škodlivé SLS“ (laurylsulfát sodný). Jedná se o pěnivou přísadu, která je často obsažena v zubních pastách. Pokud si nejste jisti, že Vaše zubní pasta SLS neobsahuje, vyčkejte s výplachem alespoň 30 minut po vyčištění zubů.

3. pozor na dlouhodobé používání ústních vod s chlorhexidinem

Ústní vody s  obsahem chlorhexidinu 0,12% a více jsou určeny pro léčbu akutních obtíží. Nepoužívejte je déle jak jeden měsíc. Poté způsobují hnědé zabarvení zubů. Ústní vody s chlorhexidinem o nižší koncetraci je možné používat dlouhodobě bez obav.

autor: MDDr. Tereza Mensová

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php