Hydroxyapatit pomáhá při prevenci

16 Kvě

Sklovina je nejtvrdší tkáň v lidském těle. Tvoří ochranný plášť korunky zubu a zajišťuje tak odolnost zubů proti vnějším vlivům, chemickým látkám a tepelným změnám. Pro vysoký obsah minerálů je ale sklovina náchylná k demineralizaci (odvápnění) vlivem kyselin, které jsou tvořeny bakteriemi zubního plaku a také kyselin přímo z potravy. Hydroxyapatit proti demineralizaci umí pomoci.

Kyseliny narušují zubní sklovinu

Vliv kyselin způsobuje ztrátu minerálů a zvýšené riziko vzniku zubního kazu. Při dlouhodobém společném účinku kyselin a mechanické zátěže (například nesprávná technika čištění zubů nebo skřípání zuby) může dojí ke kompletní ztrátě skloviny. Následkem je pak hypersenzitivita (zvýšená citlivost) zubů.

Zahojení skloviny

Demineralizovaná sklovina je schopná opětné remineralizace („zahojení“). Pro úspěšnou remineralizaci je potřeba více podmínek.

Jednou z nich je přísun vápníku ve vhodné formě a v dostatečné koncentraci. Hydroxyapatit je díky vysokému obsahu vápníku ve vhodné formě vhodným prostředkem pro remineralizaci demineralizované skloviny a je nedílnou součástí moderní preventivní stomatologie. Je řešením pro prevenci zubního kazu a vzniku citlivých zubů. Hydroxyapatit je navíc zcela přírodní a tedy biokompatibilní.

Pomáhá při prevenci

Hydroxyapatit je rezervoárem minerálů pro sklovinu. To představuje důležitý prvek rovnováhy mezi procesy demineralizace a remineralizace. Díky své biokompatibilitě je hydroxyapatit významnou alternativou v prevenci zubního kazu zejména pro lidi s alergií nebo citlivostí na fluoridy. 

Mechanismy účinku hydroxyapatitu

1. Remineralizace skloviny

Hydroxyapatit je schopen reagovat s demineralizovanou sklovinou a následně jí „zahojit“ pomocí výměny iontů s okolními minerály. Tento proces nazývaný remineralizace obnovuje krystalickou strukturu skloviny a zvyšuje její odolnost proti kyselinám.

2. Tvorba ochranné vrstvy

Aplikace amorfního hydroxyapatitu na povrch zubní skloviny vytváří tenkou, ochrannou vrstvu, která chrání zubní povrch před agresivními faktory z vnějšího prostředí. Tato vrstva funguje jako bariéra proti demineralizaci a redukuje riziko vzniku kazu a citlivosti zubů.

3. Biokompatibilita a bezpečnost

Hydroxyapatit je součástí mnoha tkání lidského těla. Je tedy zcela biokompatibilní. Díky tomu aplikace hydroxyapatitu v dutině ústní nemá žádné vedlejší účinky. Hydroxyapatit je dobře tolerován pacienty různého věku a zdravotního stavu.

Výhody hydroxyapatitu

prevence a léčba kazu

Produkty s obsahem hydroxyapatitu, včetně zubní pasty a ústních vod, jsou účinnými prostředky pro prevenci zubního kazu.

zmírnění citlivosti zubů

Aplikace hydroxyapatitu posiluje sklovinu a snižuje přenos podnětů na nervové zakončení zubů. Tím se snižuje bolestivá reakce na teplotní změny a dráždivé látky.

podpora regenerace skloviny při erozi

Hydroxyapatitové přípravky mají potenciál podporovat regeneraci poškozené skloviny způsobené kyselými produkty bakterií.

 

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php