Fluoridační přípravky pro domácí použití

8 Úno

Zajímá Vás, jak posílit obranu svých zubů v boji se zubním kazem? Jak známo, fluor omezuje negativní účinky „kazotvorných“ bakterií v ústech. Ne vždy je fluor obsažený ve vodě, v potravinách, ale i v zubních pastách přítomen v dostatečné míře a hlavně ve formě, která je z hlediska prevence zubního kazu efektivní.

Věděli jste, že fluoridační přípravky umí opravit počínající zubní kaz? Zajímá Vás, jak a kdy je to možné?

Kdy je potřeba fluoridové přípravky používat?

Tyto léčivé přípravky s vysokým obsahem fluoridu používáme k lokální fluoridaci chrupu pro prevenci zubního kazu, k léčbě počínajícího zubního kazu (remineralizaci) a ošetření citlivých zubů.

Neocenitelným pomocníkem jsou také u pacientů, kteří jsou z různých důvodů ke vzniku zubního kazu rizikovější (pacienti s ortodontickými aparáty, nemocní, kteří právě prodělávali léčbu zářením, pracovníci rizikových provozů – např. cukráren a pekáren, …).

Jak je možné, že se zubní kaz opraví?

Vznik zubního kazu je poměrně dlouhodobý. Důležité je dodržovat správnou hygienu dutiny ústní a také docházet na pravidelné preventivní prohlídky Vašeho chrupu. Jestliže nějaký kaz vznikne, objevíme a vyléčíme ho v počátečním stádiu, kdy je postup miniinvazivní.

Za zubní kaz mohou bakterie v zubním plaku. Tyto bakterie produkují kyseliny, které způsobují demineralizaci (odvápnění) skloviny. K této demineralizaci skloviny dochází v průběhu dne několikrát, vždy po jídle, kdy kazotvorné bakterie produkují množství kyselin. Takto vzniklé oblasti demineralizace jsou okem neviditelné a v naprosté většině se samy „zahojí“, tedy dojde k opětné remineralizaci. Tato remineralizace je možná díky obsahu minerálů (vápníku, fosfátu, fosforu, ale i fluoru) ve slinách. Proces remineralizace trvá přibližně 2-3 hodiny. V této době po jídle bychom tedy neměli nic jíst, ani pít slazené nápoje.

Pokud nenecháme procesu remineralizace skloviny dostatek času, proces demineralizace pokračuje a časem se objeví bílá skvrna na sklovině zubu. I ta má ještě schopnost vyhojit se, ale to již vyžaduje cílenou aplikaci přípravku s vysokým obsahem „hojivých“ minerálů. Tyto počínající zubní kazy je možné objevit při preventivní prohlídce. Jestliže je tedy kaz včas objeven a dodají-li se mu potřebné „vitamíny“, zub se sám opraví.

A jakou roli v prevenci zubního kazu tedy hraje fluor?

Fluor je prvek, jehož ionty se velmi ochotně zabudovávají do krystalů skloviny zubu místo iontů vápníku. Sklovina s vysokým obsahem fluoru je významně odolnější vůči působení kyselin kazotvorných bakterií.
Pokud je fluor dodáván již v době vývoje a mineralizace zárodků zubů před narozením a do věku dítěte 4-6 let (formou tabletek), jsou zuby odolnější a méně se kazí. Pokud je fluor ve vhodné formě dodáván zubům přímo (tedy formou fluoridačních přípravků), ionty fluoru se ochotně zabudují do skloviny při procesu remineralizace. Taková sklovina je pak též odolnější ke vzniku kazu.

Dalším účinkem fluoru je jeho omezující účinek na samotné kazotvorné bakterie.

Jaké přípravky můžeme doporučit?

K intenzivní prevenci vzniku zubního kazu díky vysoké koncentraci aminfluoridů můžeme doporučit Elmex Gelée, který je dostupný bez předpisu v lékárnách nebo Sensodyne ProSchmelz Fluorid Gelée, který je k dostání v ordinacích zubních lékařů. Oba přípravky obsahují 1,25% fluoridu (na obalu označeno jako 12500 ppm (1ppm -pars per milion = 1mg/kg). Jsou určeny pro dospělé a děti od věku 6 let.

Relativně novým přípravkem je tzv. „tekutá zubní sklovina“ MI Paste Plus od firmy GS s přidaným fluoridem. Přípravek se vyrábí v několika příchutích. Tento zubní krém obsahuje revoluční složku RECALDENT™, která poskytuje vysokou koncentraci vápníku a fosfátu (CPP-ACP – Casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate). Účinek této složky spolu s patentovanou formou fluoridu (900 ppm) v produktu je vyšší než při používání samotného fluoridu.

Přípravek posiluje zuby s vysokým rizikem zubního kazu, stimuluje tok sliny a neutralizuje kyseliny v dutině ústní. Zastaví a zvrátí tvorbu bílých skvrn okolo ortodontických zámků u fixních rovnátek. Je vhodný pro těhotné ženy. Brání vzniku zubního kazu, pomáhá udržovat dobré orální zdraví a redukuje kyselost z refluxu (= zvracení). Uvažujete o bělení zubů nebo jste nedávno bělení absolvovali? Přípravek snižuje citlivost související s bělením a hydratuje zuby, které byly díky bělení vysušeny.

Jaká je cena přípravků a jak dlouho vydrží?

Cena fluoridačních přípravků se pohybuje mezi 150 – 700 Kč (dle prodejce a velikosti balení). Balení vystačí pro celou rodinu na několik měsíců.

Dávkování a způsob použití fluoridačních přípravků

Elmex Geleé

K prevenci zubního kazu se jedenkrát týdně na zubní kartáček nanese přibližně 2 cm gelu. Gel se roztírá se po povrchu zubů po dobu 2 minut. Poté je doporučováno nadbytek gelu vyplivnout, ale ústa se nevyplachovat. Děti by měly přípravek používat pod dohledem rodičů. Neměly by přípravek polykat.
U rizikových pacientů (např. u pacientů s ortodontickými aparáty nebo snímatelnými náhradami a u nemocných se zhoubnými nádory, kteří právě prodělávají léčbu zářením) jsou indikovány 2-3 aplikace 2 cm gelu během týdne. Přípravek nemá být používán při fluoróze‘ kostí nebo zubní skloviny.

‚Fluoróza = nadměrný přísun fluoru v době mineralizace, která se projeví jako matné, opákní, bělavé skvrny nebo proužky

Sensodyne ProSchmelz Fluorid Gelée

Po řádném vyčištění k prevenci vzniku zubního kazu u dospělých se jedenkrát týdně nanese na zubní kartáček 2,5 cm gelu, u dětí od 7 let věku pouze 0,7 cm gelu, kterým se zuby lehce vyčistí. Po 1 min působení se ústa lehce vypláchnou, přípravek by se neměl polykat.

MI Paste Plus GS

Aplikuje se množství velikosti hrášku na každý oblouk za použití čistého a suchého prstu nebo tampónu.
V obtížně přístupné oblasti (mezi zuby) se použije mezizubní kartáček nebo dentální nit s krémem MI Paste Plus.
Čím déle se zadrží zubní krém a slina v ústech, tím je výsledek efektivnější. Poté je třeba zubní krém vyplivnout, ale nevyplachovat. Zbytek krému se na povrchu zubů postupně vytratí. Je doporučováno nejíst a nepít 30 minut po aplikaci.

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php