Mezizubní kartáčky zamezí 95% problémů

1 Lis

Nezbytnou pomůckou dentální hygieny představují mezizubní kartáčky. Věděli jste, že Vám pomohou odstranit až 95% problémů v ústech? Dnes již i v drogerii či supermarketu nalezneme širokou nabídku těchto speciálních kartáčků. Jaký si ale vybrat?

Proč mezuzubní kartáčky používat?

Klasický zubní kartáček dokáže vyčistit pouze kousací, vnější a vnitřní plochy zubů. Plošky mezi dvěma zuby v místě jejich vzájemného kontaktu jsou i pro ten nejideálnější kartáček špatně přístupné nebo úplně nedostupné. Tomuto prostoru říkáme mezizubní prostor.

95% problémů v ústech (zubní kaz, zánět dásní, parodontóza) pochází odsud –  ze špatně vyčištěného mezizubního prostoru. Používání mezizubních kartáčků je proto nezbytné.

Zadní úseky chrupu (od špičáků po moláry) mají mezizubní prostory ve tvaru soudku a proto dentální nit tento prostor nevyčistí. Mezizubní kartáček je nutností také pro pacienty s implantáty, můstky nebo rovnátky. Dokáže vyčistit prostory, kam se klasický zubní kartáček nikdy nedostane.

Jak vybrat ten správný mezizubní kartáček?

Dnes jsou na trhu k dostání tyto pomůcky od mnoha firem. Protože jsou prostory mezi zuby různě široké, vyrábí firmy vždy několik velikostí od nejmenších po největší. Velikosti jsou odlišeny barevností plastových částí kartáčků a každá firma má „svou“ barevnou stupnici velikostí. Vždy je důležité zvolit správnou velikost mezizubního kartáčku pro určitý mezizubní prostor a doporučenou velikost kartáčku neměnit.

Příliš malý kartáček je neúčinný (neodstraní všechen přítomný plak v prostoru) a příliš velký může způsobit poranění dásně, dáseň může časem ustupovat a odhalil by se tak krček zubu.

Velikost mezizubního prostoru (pro každou zubní mezeru zvlášť) je nutno změřit. Některé firmy vyrábí plastové sondy s kalibrací, pomocí které lze i doma správný kartáček vybrat. Vždy je ale lépe nechat si poradit od odborníka – dentální hygienistky. Ta Vám vyzkouší vhodné mezizubní kartáčky přímo v ústech a společně také natrénujete jejich zavádění.

Při výběru si dávejte pozor na kartáčky, které jsou dostupné síti drogeriích a supermarketech za podezdřele nízké ceny (cca pod 70 Kč za balení 5 ks). Proč? Každý kartáček je skládá z jádra – drátku stočeného do spirály, ve kterém jsou uchycena vlákna. Je-li jádro z nekvalitního materiálu, je příliš silné a mohlo by dojít k poranění mezizubních prostor. Také nekvalitní štětiny se rychle opotřebí.

Jak dlouho kartáček vydrží?

Kdy je mezizubní kartáček již nepoužitelný a musíte sáhnout po novém, poznáte většinou sami. Štětinky kartáčku se opotřebují, roztřepí nebo se ohne drátek a kartáček se už nedá používat. Většinou vydrží jeden kartáček 14 dní až 3 týdny (při každodenním používání). Jeho životnost závisí také na tom, zda máte pouze jednu velikost na celý chrup nebo více velikostí.

Pravidla pro bezpečné použití mezizubního kartáčku

1. žádné násilí

Nikdy kartáčkem nerotujte, když je zaveden mezi zuby. Uvolníte tak vlákna z kovové spirály. Nikdy také nezavádějte mezizubní kartáček násilím.

2. 1x denně

Mezizubní kartáčky stačí používat 1x denně, většinou večer po vyčištění klasickým zubním kartáčkem. Pokud je máte u sebe během dne, můžete jimi také nahradit párátko. Kartáčky se používají bez zubní pasty.

3. nezapomeňte na děti

Mezizubní kartáčky doporučujeme dětem přibližně od 12-ti let věku (po výměně mléčného chrupu za stálý). Záleží na jejich manuální zručnosti a velikosti mezizubních prostor. Ze začátku je vhodné, aby rodiče na děti dohlíželi a případně jim se správným zaváděním kartáčků pomohli.

4. jeden pohyb

Do mezizubního prostoru kartáček zavádíme z vnější strany pod šikmým úhlem (drátek směřuje ke korunce zubu). Po zavedení ho srovnáme do vodorovné polohy a mezizubí vyčistíme pomocí jednoho jemného pohybu vpřed a vzad.

5. nejdříve s lékařem

Nejvhodnější je, aby s Vámi správné používání mezizubních kartáčků nacvičil zubní lékař nebo dentální hygienistka.

[button url=“http://www.curaprox.com/oralhealth/interdental.php?Language=cz“ target=“_blank“ color=“grey“ ]Názorné video použití[/button]

autor: MUDr. Michaela Hatoňová

Sdílejte:

Komentář k "Mezizubní kartáčky zamezí 95% problémů"

  1. Tomáš

    Ocenil bych, kdyby výrobci začali vyrábět mezizubní kartáčky z rozložitelných materiálů.

    • Jiri Skrdlant

      Díky za zajímavý námět. Možná to výrobce časem napadne. Otázka jen, jestli to jde, uvnitř je jemný drátek, který ale musí být zároveň pevný. Plast by asi nějak nahradit šel. Někdy bývají k dispozici balení, kde jsou jen samotné kartáčky bez plastových držáků, montují se do kovové rukojeti. Tam je plastu minimum.

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php