Elektrické zubní kartáčky pod drobnohledem

10 Říj

Elektrické zubní kartáčky získávají již dlouho na oblibě. Výrobci se předhánějí ukázat nám, jak snadno, perfektně a hlavně rychle lze zuby vyčistit. Ale je to opravdu ta nejlepší možnost, jak vyčistit zuby?

Jaké jsou rozdíly v elektických zubních kartáčcích?

Elektrické zubní kartáčky můžeme rozdělit na kartáčky, kde pohonná jednotka zajišťuje nějaký pohyb štětin kartáčku a na kartáčky, u kterých dochází k vibraci štětin.

U kartáčků první skupiny se jedná buď o lineární posun štětin nebo o rotaci. Lineární pohyb štětin není příznivý pro dásně, proto tyto kartáčky nedoporučujeme. Jedná se o zastaralou technogii. Rotace je naopak pro dásně vhodnější.

Do druhé skupiny patří kartáčky sonické. Jedná se o moderní metodu, výrobců těchto kartáčků je méně.

Rotační kartáčky

Klasické rotační kartáčky vykonávají kruhový pohyb. Některé typy ještě připojují oscilační pohyb (mírná pulzace hlavice ve směru štětin). U rotačně – oscilační kartáčků tedy vykonává čistící hlavice pohyb rotační 360° a zároveň pohyb pulsační. Těmito pohyby je  struktura plaku (povlaku) narušena a zároveň je plak odstraněn. Vysokorychlostní oscilace odstraní i velké vrstvy povlaku a skvrny. Kvalitní kartáčky si je možné vybrat z produktů Oral-B – Brown.

[blockquote type=“blockquote_line“ align=“right“]Z našich zkušeností je pocit při čištění zubů s vibračními kartáčky velmi nepříjemný. Ultrazvuk vyvolává pocit lechtání.[/blockquote]

Sonické kartáčky

Kartáčky s vibrací (tzv. sonické) pracují na principu rozechvění štětin kartáčku ultrazvukovou frekvencí. Jsou to např. kartáčky Philips – Sonycare nebo Omron. O ultrazvuku je známo, že způsobuje tzv. kavitační efekt (tvorbu bublin v tekutině s pod tlakem), který má velmi intenzivní antimikrobiální efekt. Ultrazvuk se navíc šíří v tekutině a tak efekt ultrazvuku překračuje rozsah štětin kartáčku.

Jak vybrat hlavičku elektického zubního kartáčku?

Zubní kartáčky (hlavičky) na elektrickou pohonnou jednotku se tvarově liší. Dobré kartáčky jsou ty, které mají pracovní část (hlavičku) se štětinami malou.

I hlavičky elektrických zubních kartáčků se funkcí opotřebují, dojde k roztřepení a tvarové deformaci štětin. Takový kartáček již nemůže správně sloužit a je třeba jej vyměnit. Doba životnosti hlaviček elektrických zubních kartáčků je asi měsíc, což při ceně nové hlavičky kolem 200 Kč představuje přeci jen vyšší náklad, než je zubní kartáček klasický. Některé hlavice obsahují indikátory, které Vás upozorní na nutnost výměny.

Jaké další funkce by měl mít elektický zubní kartáček?

I elektrický zubní kartáček musí být v kontaktu se zuby a dásněmi po adekvátně dlouhou dobu. Ta rozhodně není kratší, než při užívání kartáčku obyčejného. Proto je vhodný vestavěný časovač, který uživatele informuje o délce čistění. Některé modely umí tento čas rozdělit na jednotlivé kvadranty chrupu, což ještě více zjednodušuje čištění.

Vhodnou funkcí je i indikátor přílišného tlaku. Tlačíte-li totiž příliš na zubní kartáček, můžete si poškodit dásně. Rukojeť kartáčku (pohonná jednotka) by měla být vodotěsná.

Vyčistí elektrický zubní kartáček zuby lépe než ten obyčejný?

Spousta studií nám říká, že elektrický kartáček je vhodnější a lépe odstraňuje povlak. Tyto studie bychom měli brát pouze jako součást reklamy. Pokud je člověk dostatečně zručný, dokáže si klasickým zubním kartáčkem zuby stejně dobře vyčistit jako s elektrickým.

Výhody a nevýhody elektických zubních kartáčků

Elektrický zubní kartáček bývá doporučován osobám, které mají sníženou pohyblivost prstů a rukou nebo poškozenou motorikou. Pro tyto osoby je opravdu neocenitelným pomocníkem. Dále může pomoci osobám, které ústní hygieně s klasickým kartáčkem nevěnují patřičnou pozornost a nebaví je čištění. Dodrží-li správnou techniku a 2x denně kartáček použijí, kartáček se postará o nudnou práci a snad i o dodržení doporučeného času.

Jestliže ale dojde k tomu, že elektický kartáček nebude možné použít (např. při poškození přístroje nebo při cestách jeho zapomenutí doma), hrozí nebezpečí, že daná osoba se hygieně s klasickým kartáčkem věnovat nebude vůbec. To  platí hlavně u dětí. Těm ostatně používání elektických zubních kartáčků není vůbec doporučováno. Dále si je nutné uvědomit, že při nesprávné technice čištění může velmi rychle dojít k poškození dásní a skloviny.

Jestliže jste se rozhodli elektrický zubní kartáček používat, je důležité si uvědomit, že ani sebelepší a sebedražší zubní kartáček nemůže zuby vyčistit, pokud není používán správně.

Nejlepší si je nechat vysvětlit a naučit se správnou techniku čistění zubů u dentální hygienistky.

autor: MUDr. Jiří Škrdlant

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php