Co Vám v reklamě o zubních pastách neřeknou

11 Zář

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Podle čeho si vybíráte zubní pastu? Jestliže důvěřujete reklamám nebo je alespoň sledujete, budou pro Vás následující řádky znít kontroverzně …

Sloučeniny fluoru

Dnes již všechny pasty pro dospělé obsahují dostatečné množství fluoridů pro účinnou prevenci před zubním kazem. Organické sloučeniny fluoru (např. aminfluorid, olaflur) umožňují rychlejší průstup fluoru do zubu a zajistí jeho delší setrvání v zubu. Fluor v anorganických sloučeninách (např. fluorid sodný) není tak účinný.

Přísady v zubních pastách – nezdravé SLS

Většina běžných zubních past „z drogerie“ obsahuje přípravek sodium laurylsulfát (SLS). Bývá označován jako E487 nebo laurylsulfát sodný. Jedná se o vysoce pěnivou látku, kterou obsahují běžná tekutá mýdla a šampony, apod. Této látce se přičítá podíl na vzniku různých alergií, aftů a jiných zdravotních potíží. Tato látka navíc vytváří velice rychle pocit hladkých (a tedy vyčištěných) zubů. To samozřejmě vede k tomu, že čištěním zubů strávíme podstatně méně času, než bychom měli. Znáte to. Ráno pospícháte, trochu „Fluory“ rychle rozetřete po zubech a hned máte pocit vyčištěných úst a svěžího dechu…

Lze tedy doporučit zubní pasty, které SLS neobsahují. Často jsou označeny symbolem „SLS free“, kdežto obyčejné zubní pasty na obsah SLS nekladou důraz. Je pochopitelné, že zubní pasty bez obsahu SLS méně pění a tak pocit dobře vyčištěných zubů přichází až po delší době čištění. A to je velmi pozitivní.

Past bez obsahu SLS je na současném trhu poskrovnu. Jsou to např. výrobky společnosti GABA (Elmex, Meridol), Curaprox (Enzcycal), Buccotherm nebo Parodontax.

Bělící zubní pasty

Slibují-li Vám reklamy na bělící zubní pasty změnu barvy zubů o několik odstínů, nevěřte tomu.

Na trhu můžete též najít zubní pasty, jejichž výrobci proklamují bělící efekt. Tyto pasty obsahují většinou malé množství karbamidperoxydu. Tato látka se opravdu užívá pro profesionální bělení zubů, ale ve vysokých koncentracích. Koncentrace této látky v zubní pastě je minimální, aby nemohlo dojít k poškození dásní. Takto malá koncentrace má samozřejmě na bělení zanedbatelný efekt.

Pasty často obsahují i abrazivní částice, pro dlouhodobé použití nejsou vhodné. Kvalitní bělící zubní pasty se používají jako doplněk po profesionálním bělení zubů. Zajistí dlouhodobější efekt. Doporučí Vám je Váš stomatolog nebo dentální hygienistka.

Chcete-li mít zuby bělejší, obraťte se na svého stomatologa. Často stačí pouze odstranit zubní kámen a zuby „opískovat“ metodou Airflow. O profesionálních metodách bělení zubů si povíme někdy příště.

Zubní pasty s antibakteriálním účinkem

Zubní pasty s antibakteriálním účinkem slouží jako podpora při léčbě onemocnění dásní. Pro krátkodobou péči (např. při léčbě akutních zánětů dásní) je nejvhodnější použití přípravků, které obsahují chlorhexidin minimálně v množství 0,12%. Je to například Paroex, Corsodyl nebo Curasept. Při dlouhodobém používání (cca nad 14 dní) má ale chlorhexidin v této koncentraci vedlejší účinky – zbarvuje zuby. Někdy je ale nutné používat antibakteriální zubní pastu každodenně po dlouhou dobu (nejméně po dobu vypotřebování tuby). Pak je možné volit zubní pasty s nižším obsahem chlorhexidinu (ale samozřejmě s nižším účinkem) nebo zubní pasty, které obsahují fluorid cínatý (např. Meridol). Alternativou je také použití zubních past, které obsahují výtažky z účinných bylin (např. Parodontax).

Pasty na citlivé zuby

K odstranění nadměrné citlivosti zubů je na trhu celá řada přípravků pro domácí použití. Jejich účinek však není tak rychlý a efektivní. Z naší zkušenosti je řešení citlivosti zubů pomocí zubních past velmi individuální. Výborné zkušenosti mají naši pacienti s přípravky Elmex Sensitive Plus a SensiPro. Naopak velmi proklamovaná řada zubních past proti citlivým zubům Senzodyne se nám neosvědčila.

Daleko účinnější jsou výrobky určené pro profesionální (ordinační) použití, které vykazují okamžitý a dlouhodobý účinek. Poradí Vám Váš zubní lékař nebo dentální hygienistka. My ve Studiu 32 jsme pro Vás vybrali SensiPro – preparát s klinicky dokumentovanou úspěšností.

Základní pravidla

1. správná technika čištění

Zubní pasta je součástí správného čištění zubů, její použití však není tak zásadní jako kvalitní zubní kartáček a zejména pak správná technika čištění zubů. I bez zubní pasty lze zuby kvalitně vyčistit (tedy odstranit plak). Zubní pasta dodává zubu fluoridy, zpříjemňuje a usnadňuje čištění.

2. pozor na studie

Přesvědčuje-li Vás nějaká firma studiemi o skvělých účincích jejich zubní pasty, buďte ostražití. Obvykle studii sama vytvořila nebo ji vytvořily osoby, které sponzoruje.

3. doporučení od odborníků

Nevyžadují-li Vaše zuby speciální péči, volte kvalitní zubní pasty s organickými sloučeninami fluoridů bez SLS (např. Elmex nebo Enzycal).Potřebuje-li Váš chrup speciální péči, dentální team (zubní lékař nebo dentální hygienistka) Vám správné přípravky doporučí.

autor: MUDr. Jiří Škrdlant

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Sdílejte:

Komentář k "Co Vám v reklamě o zubních pastách neřeknou"

  1. Lucas87

    Díky za velice zajímavý článek. Nicméně před pár hodinama jsem si koupil ten Elmex. Jinak užívám krátce Corsodyl na své problémy. Dříve jsem pastu neřešil stejně tak i ústní vodu a koupil to jsem měl po ruce v marketu. Byla to chyba a zrovna na Colgate, Signal a Odol si už asi nekoupím. Budu to točit mezi Elmexem, Meridolem. Ještě dám šanci Sensodyne a Lacalut. Kdysi jsem zkoušel Parandotax, ale ta slaná chuť mi vadila.

  2. Jan

    A váš názor na pasty Herbadent?

    • Jiri Skrdlant

      Určitě lepší, než ty, které obsahují pěnidla, barviva, atd. Sama pasta ale žádné problémy nevyřeší. V podstatě žádnou pastu ke kvalitnímu vyčištění zubu nepotřebujete 🙂

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php