CBCT – 3D přesná diagnostika ve stomatologii

8 Zář

Vyšetření pomocí rentgenu dnes patří k základním diagnostickým metodám. Získané údaje poskytují řadu informací o kořenech zubů, kosti, čelistním kloubu a ostatních strukturách ukrytých v hloubce tkání. Klasický rentgen (digitální i …) má však jednu zásadní nevýhodu. Jedná se pouze o dvojrozměrné zobrazení. Jednou z metod zachycení třetího rozměru je CT vyšetření.

Jak funguje CT (počítačová tomografie)?

V klasické (nemocniční) formě je CT rozměrný přístroj, který postupně snímá vyšetřovanou oblast sérií plochých řezů. Tyto řezy jsou poté složeny pomocí počítače do výsledného obrazu. Z technologie vyplývá i vysoká radiační zátěž při tomto vyšetření.

Co znamená CBCT?

Více informací = přesnější diagnóza = menší invazivita ošetření

Přístroj pracuje na podobném principu jako klasické CT s jedním podstatným rozdílem. RTG paprsky jsou vysílány kuželovitě (CB = cone beam, čili kužel). To umožňuje velmi podstatně snížit radiační zátěž.  Moderní CBCT vyšetření představuje zátěž srovnatelnou s klasickým OPG (panoramatickým snímkem). Poskytuje ovšem mnohem více informací.

CBCT přístroj umožňuje získat trojrozměrné snímky (modely) celých čelistí i malých cílených oblastí. To vše ve výborném rozlišení s minimální zátěží. Přístroj umí samozřejmě zhotovit i klasické panoramatické snímky.

Jaké výhody nám ve stomatologii trojrozměrné vyšetření přináší?

Implantologie
CT vyšetření  poskytuje přesnou informaci o množství a kvalitě kosti včetně polohy dna čelistní dutiny a průběhu důležitých nervů. Díky tomu může stomatolog zvolit ideální velikost dentálního implantátu a směr jeho zavedení tak, aby se všem těmto strukturám bezpečně vyhnul. Má-li lékař více informací, samotný výkon je rychlejší, jednodušší a bezpečnější. Navíc lékař může často řízeně zavést implantát do oblasti kvalitní kosti. Docílí tím jeho perfektní primární stabilitu a bude možné jeho okamžité zatížení (nasazení korunky).

Extrakce zubů moudrosti
Odstranění zubů moudrosti je pro specialistu obvykle rutinní výkon.  Zuby moudrosti jsou často uloženy velmi blízko k čelistní dutině (v horní čelisti) a k nervu, který přenáší informace z dolního rtu (v dolní čelisti).  CT vyšetření zobrazuje přesnou polohu těchto stuktur. Díky tomu podstatně klesá riziko poškození nervu při extrakci.

Endodoncie
CT zobrazení umožňuje detailní zhodnocení kvality kořenové výplně, přítomnosti a rozsahu eventuálních zánětlivých změn, přítomnosti perforací, anatomických odchylek ve tvaru kořene a kořenových kanálků a další velmi cenné informace o kořenovém systému. Tím je možné objektivně zvýšit úspěšnost tohoto ošetření.

Parodontologie
CT poskytuje cenné informace o rozsahu poškození kosti v okolí zubů, včetně přesné lokalizace postižení. Je možné tedy léčbu přesně cílit.

Krátce z historie radiologie

Před více než 100 lety objevil německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen rentgenové paprsky. Záření, které objevil, pojmenoval paprsky X. V roce 1901 mu byla za to byla udělena první Nobelova cena za fyziku. Od té doby se radiologie stala nedílnou součástí nejen medicíny, ale i jiných oborů.

Panoramatická (2D) projekce byla vyvinuta počátkem 50. let 20. století prof. Paaterem. Lékaři dokáže přinést velmi důležité informace, které by zevním vyšetřením nebyl schopný získat. Díky tomu se  panoramatické snímky staly pro zubní lékaře celosvětově standardním diagnostickým nástrojem.

Digitalizace přístojů přinesla výrazné omezení dávek rentgenového záření a rozšíření přístrojů do ordinací praktických zubních lékařů.

Technologie zobrazování však pokračuje neustálým vývojem. První komerčně realizovatelné snímací zařízení CT vynalezl roku 1972 Sir Godfrey Hounsfield ve Velké Británii. Trojrozměrné zobrazení umožňuje velmi přesně plánovat ošetření, minimalizovat chirurgické výkony a celkově zlepšovat kvalitu péče o pacienta.

CBCT od srpna 2012 přímo ve Studiu 32

Náš přístroj CBCT Gendex GX CB-500HD patří ve své kategorii k absolutní špičce. Je mimořádně rychlý, přesný a díky sníženému zatížení zářením je také velmi bezpečný.

Našim klientům odpadá složité dojíždění a návštěvy dalších pracovišť. Dokázali jsme snížit i cenovou náročnost tohoto specializovaného vyšetření.

Sdílejte:

Komentář k "CBCT – 3D přesná diagnostika ve stomatologii"

  1. Markéta

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co vše se dá zjistit z ct celisti? Dělá se ct jenom jedné čelisti, nebo jsou tam vždy vydet obě dvě.? Děkuji

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php