Preventivní prohlídky v roce 2022

8 Lis

Možná jste v médiích zaznamenali informace ohledně změny úhrad preventivních prohlídek u zubního lékaře. Zajímá Vás, co se změnilo a jaký to na Vás bude mít dopad?

V předchozích letech platilo, že zdravotní pojišťovna hradila preventivní návštěvu u zubního lékaře dvakrát ročně. To v zásadě bude platit i v roce 2022. Co se mění, je způsob vykazování úhrady ošetření mezi zubním lékařem a pojišťovnou.

Preventivní a pravidelná prohlídka

V předchozích letech zdravotní pojišťovny proplácely zubním lékařům preventivní prohlídku poté, co ji zubní lékař provedl a vykázal v systému tzv. dávek. Od roku 2022 se ale dochází ke změně. Tzv. úhradová vyhláška pro rok 2022 přináší zubním lékařům novinku v úhradách za preventivní prohlídky. Jde o tzv. agregovanou platbu.

Největší zdravotní pojišťovna VZP uvádí na svých webových stránkách doporučení, aby se u dospělých konaly preventivní prohlídky u zubního lékaře 1x ročně s cca 11měsíčním odstupem. Po 5 měsících od provedené preventivní prohlídky může pacient přijít ještě na tzv. pravidelnou prohlídku, vyžaduje-li to jeho zdravotní stav. To určuje lékař.  První prohlídka v roce se nazývá preventivní, druhá bývá označována jako pravidelná. Obě tyto prohlídky jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou (první přímo, druhá nepřímo – viz dále). Výjimku představují děti do 18 let a těhotné ženy, u nichž zůstává nárok na 2 preventivní prohlídky ročně.

Agregovaná platba

Agregovaná platba zjednodušeně znamená, že zdravotní pojišťovny rozdělí úhradu pravidelné (tedy druhé) prohlídky na dvanáct plateb. Platbu každý měsíc pošlou zubnímu lékaři za každého registrovaného pacienta bez závislosti na tom, zda pacient skutečně do ordinace na pravidelnou prohlídku dorazí či nikoliv. Jde o 16 – 18 Kč za pacienta, který je u daného lékaře registrován. Lékař dostane zaplaceno za kapacitu, kterou má pro registrované pacienty a s tím spojené výkony, které nebylo možné v dřívějších letech nijak pojišťovně vykázat (tudíž nemohly být proplaceny). Obdobný systém funguje např. pro praktické lékaře.

Prevence je zdarma

Čemu pomůže tato změna, to v tuto chvíli neumíme posoudit. Pro nás ve Studiu 32 žádný význam nemá. Výše agregované platby nemá na ekonomiku naší praxe žádný vliv. Pro naše pacienty se u nás vlastně také moc nemění. Preventivní prohlídka (ať už ji nazveme jakkoliv), bude u nás ve Studiu 32 zdarma (hrazena ze zdravotního pojištění u pacientů, kteří jsou pojištěni u zdravotní pojišťovny, se kterou máme uzavřen smluvní vztah). První prohlídka v roce (preventivní) je prováděna lékařem, druhá prohlídka (pravidelná) pak prováděna v rámci dentální hygieny. Dentální hygiena ale bohužel ze zdravotního pojištění hrazena není.

Pozvánky e-mailem ale nyní zasíláme jen na první preventivní prohlídku v roce. Na druhou prohlídku (preventivní u dětí nebo pravidelnou u dospělých) již pozvánky nezasíláme.

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php