Resekce zubu

Resekce zubu je chirurgický výkon, při kterém je odstraněn hrot kořene zubu, vyčištěn a zaplněn zub ze směru od hrotu kořene. Provádí se tehdy, pokud po mikroskopicky provedeném reendodontickém ošetření přetrvává zánět v kosti. Správný název ošetření je amputace kořenového hrotu a periapikální kyretáž.

Ošetření je prováděno v lokální anestesii a je bezbolestné. Ošetření trvá cca 1,5 hodiny. Pracujeme mikrochirurgickým miniinvazivním přístupem pod operačním mikroskopem. Díky tomu po provedených výkonech většinou nedochází k rozvoji otoku ani k bolestivým stavům a dosahujeme velmi vysoké úspěšnosti (kolem 90 %).

Řekl Vám lékař, že jedinou cestou k záchraně zubu je jeho resekce?

Jestliže se nejedná o specialistu na endodoncii (ošetření kořenových kanálků zubu), pravděpodobně lékař nedisponuje technologií ani zkušenostmi v tomto oboru zubního lékařství. Na specializovaném pracovišti bude pravděpodobně možné zub zachránit pomocí reendodotického ošetření, tedy opakovaného ošetření kořenových kanálků bez nutnosti chirurgického výkonu resekce zubu.

Naše pracoviště je na endodoncii specializováno. Všude tam, kde je to možné, preferujeme reendodontické ošetření (opakované ošetření kořenových kanálků) přes zub, tedy bez nutnosti chirurgického výkonu. Úspěšnost ošetření je vyšší a dlouhodobá životnost zubu je delší. Pouze v těch případech, kde není možné reendodontické ošetření provést nebo již bylo reendodontické ošetření s použitím operačního mikroskopu provedeno, přistupujeme k mikrochirurgické resekci.

Jak probíhá resekce zubu?

Jedná se o chirurgický výkon, který zcela zbytečně u pacientů vyvolává představu nepříjemného zážitku. Ošetření je prováděno v lokální anestesii a je bezbolestné. Resekci kořenového hrotu provádíme mikrochirurgickým postupem pod operačním mikroskopem. Díky mikroskopu můžeme také odhalit praskliny kořene, které bývají častou příčinou chronického zánětu kosti. Ošetření je časově a nástrojově náročné (trvá cca 1,5 hodiny).

Při tomto výkonu odstraňujeme nejkomplikovanější část kořene zubu – jeho hrot. Zároveň provádíme tzv. retrográdní ošetření kořenového kanálku (vyčištění a zaplnění zubu ze směru od hrotu kořene) pomocí speciálního biokompatibilního materiálu, který podpoří hojení zánětu.

Jaká je úspěšnost ošetření a prognóza ošetřeného zubu?

Miniinvazivní přístup nám umožňuje dosáhnout velmi vysoké úspěšnosti – přes 90 %. Úspěšnost resekce kořenového hrotu lze podpořit aplikací tzv. růstových faktorů (PRGF) v průběhu výkonu. Tato technologie také významně omezí pooperační potíže a významně urychlí hojení.

Dlouhodobá prognóza zubů s mikrochirurgicky provedenou resekcí kořenového hrotu je velmi dobrá a počítá se na desítky let. Většinou ale není možné očekávat životnost shodnou jako u zubu zdravého nebo kvalitně reendodonticky (tedy nechirurgicky) ošetřeného.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php