Zánět dásně

Zdravá dáseň pevná, růžová a nekrvácí. Povrch zdravé gingivy je jemně dolíčkovaný jako kůra pomeranče.

Akutní zánět dásně

K akutnímu zánětu dásní dochází i u lidí, kteří o hygienu dutiny ústní velmi dobře pečují a provádějí správně čištění zubů. K akutnímu zánětu dásní většinou dochází při celkovém oslabení organismu nějakým infekčním onemocněním: chřipkou, virusovou nákazou atp. Rovněž malé poranění dásně např. kartáčkem při čištění zubů může být příčinou akutního zánětu.

Akutní zánět dásní je na rozdíl od chronického zánětu bolestivý. Pokud je i přes bolestivost prováděno dobře čištění zubů, trvá akutní zánět gingivy 7-10 dní. Mnohdy ale bolestivost dásně omezuje čištění zubů. Pak, pokud není akutní zánět adekvátně léčen, přejde v chronický zánět dásně a může být příčinou vzniku parodontitidy.

Je proto důležité, aby jste se v případě bolestivosti Vašich dásní poradili se zubním lékařem. Poradí Vám speciální ústní vody, které pomohou zánět zastavit.

Chronický zánět dásně

Chronický zánět dásní (tzv. gingivitida) vnikne, jestliže není dlouhodobě správně prováděna hygiena dutiny ústní (čistění zubů) nebo jako následek neléčeného akutního zánětu dásní, například během těhotenství.  Chronický zánět dásní nebolí. Jeho typickým příznakem je krvácení z dásní při čistění zubů anebo při nákusu na tvrdší sousto. Chronickým zánětem gingivy začíná parodontitida.

Pokud není chronický zánět dásní léčen, začnou vznikat kolem zubů tzv. parodontální choboty a dojde k ústupu kosti kolem zubů. Parodontální chobot je patologické prohloubení dásňového žlábku, který se za normálních okolností nachází kolem každého zubu. K prohloubení dochází degenerativními a zánětlivými procesy spojenými s přítomností zubního povlaku i zubního kamene.

Postupně pak dochází k ústupu dásní, odhalování zubních krčků a uvolňování zubů. V tomto stádiu onemocnění dásní se již dostavují bolestivé pocity, citlivost zubních krčků, bolestivost zubů na skus, viklavost zubů. Rovněž dochází k tzv. putování zubů, zuby mění svojí polohu, vznikají mezery mezi zuby. Zuby se postupně začnou uvolňovat z kosti, až dojde k jejich ztrátě. V pokročilých stádiích parodontitidy dochází též k odhalování krčků a zvýšení citlivosti zubů na studené a teplé. To je velmi nepříjemné z hlediska estetického.

Chronický zánět dásně proto musí být léčen co nejdříve, kdy je není léčba příliš finančně ani časově náročná. Léčba spočívá v pečlivém odstranění zubního kamene, provádění správné techniky čištění zubů, používání speciálních pomůcek ústní hygieny a nastavení pravidelných kontrol.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php