Péče o děti nad 6 let

Po šestém roce věku (někdy i o něco dříve nebo i později) začíná výměna mléčných zubů za stálé. Výměna končí přibližně ve 13 letech. Poslední se obvykle prořezávají druhé stoličky. Na ně pak variabilně navazuje prořezávání zubů moudrosti (u někoho nemusí prořezat vůbec).

V období výměny zubů lékař kontroluje, zda vše probíhá správně, kontroluje množství místa pro stálé zuby, jejich polohu a samozřejmě také úroveň ústní hygieny a případný výskyt zubního kazu. Nejpozději v tomto období zhotovujeme panoramatický rentgenový snímek.

Pečetění zubů a lokální fluoridace

Ihned po prořezání do úst mají stálé zuby již definitivní tvar korunky, ale ještě pokračuje vývoj kořene.  Sklovina navíc nebývá plně mineralizovaná (vytvrzená).  Proto jsou čerstvě prořezané zuby náchylnější ke vzniku kazu.

Již po prořezání prvních stoliček je tedy nutná pravidelná péče o ně. Lékař může navrhnout některý z preventivních zákroků jako je pečetění zubů, nebo různé formy lokální fluoridace.

Pečetění zubů je preventivní výkon u čerstvě prořezaných zubů, které mají hluboké rýhy a jamky (nejčastěji stoličky). Tato špatně přístupná místa se po očištění vyplní tenkou vrstvou bílého výplňového materiálu a tím se tak v těchto špatně dostupných místech zabrání mnohdy nevyhnutelnému kazu.

Když se objeví kaz

Výplně stálých zubů zhotovujeme z estetických "bílých" materiálů (kompozitních pryskyřic) pod operačním mikroskopem při dodržení striktních technologických postupů. Ošetření má však určitá specifika. Zubní kaz u vyvíjejícího zubu dříve dosáhne nervu zubu. Pokud dojde k jeho poškození, zastaví se i vývoj kořene. To vede k jeho „zkrácení“ a tím  snížené funkci zubu. Je proto nutné odhalit zubní kaz co nejdříve a s ošetřením neotálet.

Když dojde k úrazu

Úrazy zubů bohužel u dětí nejsou vzácné. Nejčastěji bývají postiženy horní řezáky. Poškození či ztráta stálých zubů úrazem má často velmi závažné důsledky nejen na estetiku a funkčnost celého chrupu, ale i na růst okolních zubů.

Zuby moudrosti

Ve věku okolo 15 let je již na rentgenovém snímku zřejmé, jsou – li založeny zuby moudrosti a v jaké poloze se vzhledem k ostatním zubům nachází.  Pokud se prokáže jejich nepříznivá poloha (tedy nebudou moci prořezat) je věk okolo 16 let ideální doba pro jejich odstranění.

Bezbolestnost

I u dětí samozřejmě dbáme na bezbolestnost ošetření. Podle povahy výkonu používáme slizniční  nebo„klasickou“  (infiltrační) anestezii. Při náročnějších ošetřeních nebo před aplikací anestezie je možné podat navíc inhalační anestetikum (rajský plyn). Jeho použití je u dětí zcela bezpečné a bezbolestné. Dítě se pak snáze přenese přes nepříjemné pocity zejména v úvodu ošetření. Ve speciálních případech je možné ošetření provádět i v celkové anestezii.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php