Jak pečovat o zuby dětí (6-12 let)

12 Čvc

Ve věku okolo šesti let pomalu dochází k uvolňování prvních dětských zubů, aby připravily místo jejich stálým nástupcům. Ty se již na svých místech formují a začínají růst.

Je to velice důležité období, ve kterém musí zubní lékař kontrolovat množství místa a postupné zařazování stálých zubů. Ve spolupráci s rodiči je nutné zajistit kvalitní domácí péči (ústní hygienu).

Výměna mléčných zubů za stálé

K počátku výměny mléčných zubů za zuby stálé dochází zpravidla od šestého roku věku dítěte. První známky si pravděpodobně uvědomíte viklavostí dětských dolních jedniček (středních řezáků), ale často jsou již touto dobou za posledním dětským zubem částečně prořezány první dospělé stoličky.

Pokračuje výměna všech řezáků v horní i dolní čelisti. Je naprosto běžné, že v této době jsou mezi zuby mezírky anebo zuby nejsou dokonale srovnané. Je jedině dobře, že mají k dispozici více místa. Mezi 6-7 rokem také prořezávají první stálé stoličky – šestky. Tyto velmi důležité stoličky jsou, díky svému „dospělému“ tvaru, často postiženy vznikem prvního kazu stálých zubů. Vyžadují proto intenzivní péči.

TIP: Pokud vidíte, že se dočasný zub viklá (nejčastěji přední dočasné řezáky) a je již připraven k výměně, můžete ho vytáhnout i doma. Nepodlehněte však radám babiček a šňůrku s klikou nechte v klidu. Nejlépe dítě snese, když Vy (a posléze ono samo) začnete se zubem viklat. Opatrně, ale vytrvale a pravidelně pomůžete uvolnit dáseň a zub rozhýbáte. Zub má tuto chvíli již zkrácený kořen, půjde ven snadno a dětský pacient tak bude ušetřen návštěvy lékaře spojené s trháním zubu.

Čištění zubů

Bohužel průzkumy ukazují, že většina dětí si v tomto věku čistí zuby pouze jednou denně.

Je dobré ověřit, jak dobře si Vaše dítě osvojilo techniku čištění zubů. Nyní by mělo být schopno si zubním kartáčkem 2x denně samostatně vyčistit zuby, avšak pravidelné kontroly rodiči jsou nutné a budou Vaše děti stimulovat k lepším výsledkům. Také manuální zručnost dětí do věku 7-9 let není pro dobré vyčistění zubů dostatečná a do tohoto věku je nutné, aby rodiče zoubky svých potomků vždy „dočistili“.

Jako výborná motivace a zároveň učební pomůcka může posloužit detektor plaku (k dostání u zubního lékaře nebo dentální hygienistky). Jedná se o rozpustný bonbón, který obarvuje plak ponechaný na zubech. Je pak jednoduché zjistit, kde Váš potomek udělal chybu či ověřit, jak detailně se čištění věnoval. Názorně dítěti zároveň ukáže, že i když zub vypadá zdánlivě čistý, je stále špinavý.

Ve spolupráci s dentální hygienistkou můžeme při dobré spolupráci dítěte rozšířit techniku čištění zubů na úroveň čištění dospělého, kdy jednotlivé pohyby jsou propracovanější, účinnější a zároveň šetrnější. Správným návykem se zamezí poškozování dásní a odhalování citlivých krčků do budoucna.

V ordinaci zubního lékaře

Při pravidelných preventivních prohlídkách zubní lékař zkontroluje množství místa a postupné zařazování stálých zubů, aby se předešlo poruchám ve správném prořezávání. Během preventivních prohlídek je samozřejmě kontrolován i stav zubů, aby se předešlo zubním kazům. Někdy může být výměna mléčného chrupu za stálý spojena s diskomfortem a bolestí v okolí zubů. Tyto stavy je nutné rozeznat Vaším zubním lékařem.

U zubního lékaře je také možné na zuby lokálně aplikovat koncentrovaný fluoridový gel nebo lak, který jim dodá obranu. Koncentrované fluoridy musejí být správně dávkovány rukou odborníka. nesprávné dávkování by mohlo vést k estetickým vadám na zubech. Alternativou je použití domácích fluoridačních přípravků, které nejsou tak koncentrované.

Sladkosti

Váš potomek si bude pamatovat, že kdykoliv on jí, tak jí i bakterie, které kazí zuby.

V tomto období, kdy děti začínají svoji školní docházku, je nutné počítat se všemi vlivy, které na ně budou mimo bezpečí domova působit. Velmi oblíbené je nezřízené pojídání sladkostí a svačinek s vysokým obsahem cukru, které bývají ve školách velmi jednoduše dostupné.

Je dobré vysvětlit dětem, že zejména sladké potraviny vyživují mikroorganizmy, které se v hojné míře v dutině ústní vyskytují (a není možné se jich úplně zbavit). Tedy je nutné těmto mikroorganizmům potravu odejmout – a to vyčištěním, případně vypláchnutím zubů po sladké svačince – kdykoliv je to možné. Pozor také na sladké vody a džusy určené dětem, které mají nálož cukru přímo zarážející.

Pečetění zubů

Pokud při preventivní návštěvě lékař objeví zvýšené množství rizikových faktorů, je možné zuby takzvaně zapečetit.

Jde o preventivní výkon u čerstvě prořezaných zubů, kdy se nebezpečné záhyby a jamky vyplní tenkou vrstvou bílého výplňového materiálu.

Zabrání se tak v těchto špatně dostupných místech mnohdy nevyhnutelnému kazu.

Co můžete udělat pro zdravé zuby svých dětí

Preventivní prohlídky u zubního lékaře

Nezanedbávejte  prosím pravidelné preventivní prohlídky. Mohou odhalit případné problémy dříve, nežli začnou působit obtíže. Případná léčba je jednodušší a  rychlejší. Preventivní prohlídky jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Budujte dětem návyky, dokud je to možné…

Dětský školní věk je období, kdy se dítě ve velké míře osamostatňuje. O to větší rizika na něj ale mohou čekat.

Ať již je to riziko zubního kazu ze špatně vyčištěných zubů, z nadměrného přijmu cukrů nebo úraz při dětských hrách, ….

Vždy musíte být nablízku, abyste mohli své dítě vést a poradili mu tu správnou cestu.

Brzy začnou pozvolna nastupovat pubertální hormony a Váš potomek bude už o sebe a své zdraví pečovat pouze sám, podle návyků, které od Vás získal v dětství.

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php