Úrazy zubů – tipy a rady nejen pro prevenci

9 Srp

Je známo, že děti mají zvýšené riziko úrazu. A to zejména v oblasti hlavy a úst. Poškození či ztráta stálých zubů úrazem má často velmi závažné důsledky nejen na estetiku a funkčnost celého chrupu, ale i na růst okolních zubů. Řešení je často velmi komplikované nejen v dětském věku, ale i v dospělosti. I dospělí ale bohužel nejsou z úrazů oblasti úst vyloučeni. Velmi časté jsou úrazy při různých sportech (hokej, ale i MTB, …).

Jak se před úrazem chránit, co v případě nehody dělat a kdy navštívit zubního lékaře?

Pády, nárazy, …

Je mnoho typů traumat, která se mohou přihodit. Nejdřív je třeba zachovat chladnou hlavu a zhodnotit situaci. Došlo ještě k úrazu hlavy? Hrozí zanesení infekce do rány? I při menším nárazu může dojít k částečnému či úplnému zaražení zubu zpět do dásně. Pokud tedy nemůžete chybějící zub najít kolem místa úrazu, může to být důvodem.

Zajít k lékaři

I zdánlivě menší úrazy je dobré konzultovat s Vaším zubním lékařem. Jestliže se i po menším úrazu postižené zuby jen nepatrně viklají nebo zub či dásně jeví jiné následky úrazu (neustávající krvácení, …), je vhodné navštívit co nejdříve zubního lékaře. Ten může v některých případech indikovat zhotovení dočasné dlahy, která zuby zpevní, aby se samy zahojily. Zub bude třeba nadále hlídat (zejména rentgenologicky), aby se předešlo problémům.

Vyražený či zlomený zub úrazem

Při vážnějších úrazech, kdy dojde k úplnému vyražení zubu, je nejdůležitější rychle jednat. Zubního lékaře vyhledejte co nejdříve. U zcela vyraženého zubu se s kratším časem zvyšuje naděje, že se zubu podaří znovu v lůžku uchytit. Naopak s každou další minutou od úrazu hrozí, že zub bude infikován a nebude jej možné zachránit. Tomu se stomatolog ještě u neúplně vyvinutých zubů snaží předejít.

Jestliže dojde „pouze“ ke zlomení zubu, tedy část jej chybí, ale část zůstala v dásni, není od věci posbírat všechny pravděpodobné úlomky zubu a ty pak předat při návštěvě zubního lékaře. Tu bychom ani v tomto případě rozhodně neměli odkládat. Většina zlomených zubů bývá také částečně uvolněna z kosti a je dobré úraz ošetřit komplexně.

Co tedy dělat, když už se neštěstí nepodařilo zabránit?

Poohlédněte se na místě úrazu po vyraženém zubu. Zbytečně nesahejte na jeho kořen. Jeví-li zub známky znečištění, očistěte jej ve svých ústech slinou. Pak se pokuste zub správně zasunout zpět na své místo do zubního lůžka.

Jestliže si na tuto akci netroufáte, opět platí na zub zbytečně nesahat či očišťovat. Uložte jej do přepravního média. V obou případech se pokuste co nejrychleji vyhledat zubního lékaře.

Firma Curaprox vyrábí speciální ochranný obal s výživným roztokem Curasafe pro dočasné uschování vyražených zubů nebo zlomených zubních fragmentů. Stojí kolem 400 Kč. Může se stát nedílnou součástí příruční lékárničky ve sportovním zavazadle.

Jako přepravní médium je vhodné také mléko či slina (dospělý či starší dítě si ponese zub v ústech, ale u menších dětí to rozhodně nedoporučujeme vzhledem k možnosti spolknutí či vdechnutí zubu). V nouzi poslouží také voda.

Návstěva zubního lékaře

Zubní lékař zhodnotí stav a případně Vás odešle na další speciálizovaná vyšetření (např. OPG či CT vyšetření). Může zhotovit zpevňující dlahu a v případě traumatu měkkých tkání ránu sešije. Vždy se ale snaží zachránit vitalitu zubu a podpořit správné ukončení vývoje stálého zubu.

Náhrada zubu implantátem, který zajistí estetickou i fukční dokonalost, je u dětí možná až po ukončení jejich růstu čelisti (což může být mezi 16-23 rokem).

Úrazům zubů zabrání speciální chrániče

Chrániče zubů jsou nezbytné zejména v kontaktních sportech. Je ale vhodné zvyknout si je rutinně používat při jakémkoliv sportu, kde hrozí úraz.

Následná léčba úrazů je často velmi složitá, časově náročná  a nákladná. Prevence je naopak velmi jednoduchá.

Mnozí z rodičů si už ani neumí představit, že by dovolili svému dítěti jet na kole lyžích či snowboardu bez helmy. Věděli jste ale, že i když je hlava chráněna, náraz se přenese prudkou ranou na čelisti? Jestliže nejsou chráněny také zuby, může dojít k jejich poškození pouze tímto “sklapnutím”.

Chrániče zubů si můžete nechat individuálně vyrobit  u svého zubního lékaře. Při jedné návštěvě jsou zhotoveny otisky, při další si jen vyzvednete chrániče. Je možné zvolit si barvu či vzor. Nejen, že úsměvem všechny rozveselíte, ale své chrániče si se spoluhráči vždy poznáte :-)….

Sdílejte:

Komentář k "Úrazy zubů – tipy a rady nejen pro prevenci"

  1. Roman kovac

    Dobry den dneska semi predni zub asi zlomil v dasni prastil jsem se do zubu a slisel jsem i ucejtil jak mi semi zlomil je na dotyk trochu bolestny a trichu semi kejve ptam se zda semi zahoji nebo zachyti jsem stoho opravdu zniceny jeto predny zub

    • Jiri Skrdlant

      Dobrý den, přiznám se, že poněkud nechápu, na co se ptáte (jednak je to pravopisnými chybami, absencí háčků, čárek i interpunkce a hlavně chybějícím dotazem). Jestli máte problémy, nejlepší je navštívit svého lékaře. Po internetu léčit nelze.

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php