Prozkoumejte Bohdalec

14 Led

Jestliže máte před ošetřením chvíli času, můžete prozkoumat Bohdalec, kde Studio 32 sídlí. Čeká Vás zde mnoho zajímavostí.

Bohdalec je návrší, které se rozkládá ve čtvrtích Vršovice a Michle, částečně v Praze 4, částečně v Praze 10. Od stanice autobusu nebo tramvaje je to k nám nahoru pěkný kopec (asi 70-80 výškových metrů). Vrchol se nachází ve výšce 273 m n. m. a je nejvyšším místem městské části Praha 10.

Do třicátých let 20. století se vrchol jmenoval Sychrov. Zdejší zástavba vznikala zhruba ve dvacátých letech, proto má naše ulice název Pod Sychrovem I (najdete tu ještě ulici Na Sychrově a Pod Sychrovem II).

Tyršův vrch a Bohdalec

Kopec Bohdalec byl původně tvořen dvěma vrcholy spojenými sedlem. Druhý vrchol najdete západně poblíž historického centra Michle a říká se mu Tyršův vrch. Pod sedlem se dříve nacházel tunel, který měřil 94 m. Vedla tudy jednokolejná lokální železnice Nusle – Modřany. Trať ale bylo potřeba rozšířit. Tunel byl zrušen a v roce 1930 byl v místě sedla a tunelu vybudován široký zářez (Bohdalecký průkop). Zářezem vede železniční vlečka, železniční trať a ulice Nad Vinným potokem. Část svahu se sesunula, proto jsou svahy na obou stranách průkopu tak příkré.

Koncem 19. století pokrývaly Tyršův vrch z větší části ovocné sady a na několika místech i kamenolomy. Zalesnění bylo provedeno až na konci 19. a začátku 20. století. Na vrcholu Tyršova vrchu je lukostřelecké centrum, k němuž vede od Nuselské ulice serpentinami úzká silnička. Podél ní stojí řada malých domků typu nouzových kolonií. Tyršův vrch je téměř celý zalesněn.

V 19. století se na území dnešního vrchu Bohdalec nacházely převážně pastviny. Zalesnění proběhlo také na konci 19. a začátku 20. století.

V současné době Praha 4 a 10 plánuje lepší rekreační využití Bohdaleckého lesa a Tyršova vrchu. Dohromady jde o šestnáct a půl hektaru lesa uprostřed metropole. Dokonce možná dojde k opětovnému spojení obou vrchů za pomoci lávky. To by bylo hezké, v současné době není možné z jednoho kopce na druhý bezpečně přejít.

Z lesa je krásný výlet na Prahu (hlavně Vinohrady a Vršovice). Stačí od nás ze Studia 32 zamířit pár metrů do lesa a pokračovat po zdejších pěšinkách.

Říká se, že vrch byl Bohdalec v předvýběru míst, kde by mohl být postaven vysílač pro Prahu. Tehdy bylo vypočteno, že pro dokonalé pokrytí Prahy signálem musí být anténa nejméně ve výšce 200 m nad terénem, což by Bohdalec splňoval. Místo pro vysílač mělo být údajně v oblasti mezi ulicemi Na Sychrově a Pod Sychrovem II. Rozhodlo se ale nakonec pro Žižkov (Mahlerovy sady).

Ve vrchu je umístěn podzemní úkryt CO, což není úplně známo. Vstup do něj se nachází z ulice U Plynárny (přibližně u zastávky tramvaje Plynárna Michle). Když budete pokračovat vzhůru lesem po přírodních schodech, dojdete až větracím šachtám krytu (schody končí u bytového domu a další cesta vzhůru není úplně pohodlná). Na kopci v oblasti nad úkrytem nejsou vystavěny žádné domy (a doufejme, že žádné ani nepřibudou), bývaly tu zahrádky, jejichž pozůstatky cestou objevíte. Nebojte se vydat některou z pěšin vedoucích úbočím kopce.

Bohdalec v okolí vrcholu, část jižního a východního úbočí je zastavěna vilkami. V nižších polohách jsou pak výškové domy.

Východní část

Východní část Bohdalce (za ulicí Bohdaleckou) není tak kopcovitá. Dopravní podnik hl. m. Prahy a. s. tu má autobusové garáže. Původně byly zbudované jako vozovna pro trolejbusy. Kousek za nimi je rozvodna vysokého napětí a několik bloků obytných domů postavených původně pro zaměstnance rozvodny. V této oblasti se točil známý film Obecná škola. Bohužel dřevěná filmová škola (budova stávala kousek od křižovatky ulic Bohdalecká a nad Vršovskou horou) byla před několika lety zbořena.

Od 20. let 20. století v této oblasti vznikala nouzová kolonie Pod Bohdalcem a Slatiny, která byla velmi rozsáhlá. Některé budovy se dochovaly dodnes a celá oblast stojí na samostatnou procházku a prozkoumání. Některé domky (např. tzv. Sedmidomky) slouží dodnes obytným účelům, části kolonií ustoupily novým objektům, zachovalé části nouzových kolonií jsou dnes oficiálně zahrádkářskou kolonií. Celá oblast má obrovský potenciál a časem jistě zmizí zdejší kolorit v zájmu developerských projektů.

Co se nám na Bohdalci líbí?

Bohdalec je poklidná čtvrť. Když si odmyslíte zvuky Prahy, rázem se ocitnete někde na malém městě. Les tu máte za domem, bezproblémově zaparkujete (bohužel od léta 2021 v modré zóně). Ani jedno z toho není v Praze běžné, že. Přesto jste tramvají za 12 minut v centru.

A co se nám tu nelíbí?

Působíme tu 13 let, pracovně i soukromě. Za tu dobu sledujeme, jak zde houstne nejen doprava, ale i osídlení (asi jako všude v Praze). Bohdalec je vyhledávanou developerskou lokalitou, což situaci se sílící dopravou ještě umocňuje. Silničky jsou tu úzké, dvě auta se na většině míst nevyhnou. Auta parkují bezostyšně na chodníku (nebo na místech, kde by se dalo vyhnout protijedoucím), což pro chodce není úplně pohodlné. Městskou policii, která by situaci mohla umravnit, jsme tu snad nikdy nepotkali.

Protože Chodovská ulice bývá často jednou velkou kolonou, řidiči si přes Bohdalec s oblibou zkracují cestu z Vršovic do Michle (značka o zakázaném průjezdu je jim asi k smíchu). To díky systému dopravního značení s vyznačenými přednostmi komplikuje průjezd některými ulicemi. Letos přibyly parkovací zóny. Problémy s parkováním tu nikdy nebyly. Místní mají parkovacích míst dostatek a přespolní Bohdalec jako záchytné parkoviště nepoužívají (protože kdo by se vláčel od MHD 10 minut do kopce, že). Přesto tu zóny máme, což jen zkomplikovalo průjezdnost ulic.

Vilová oblast Bohdalce bývá také oblíbeným cílem adeptů na získání řidičského oprávnění. Zdejší křižovatky povětšinou fungují na systému přednosti zprava, což řidiči přehlíží. Tedy pozor na přednost zprava, až k nám pojedete :-).

V lese přibylo nové dětské hřiště, které často slouží jako místo k piknikům. Většina návštěvníků lesa asi nezná pravidlo, že co si do lesa přineseš, to si také odneseš.

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php