Dávivý reflex

8 Kvě

Pacienti, kteří trpí zvýšeným dávivým reflexem, mohou mít z návštěvy u zubního lékaře doslova noční můru. Silný dávivý reflex je nepříjemný nejenom pro pacienta, ale i pro ošetřujícího a celý ošetřující tým. Vyžaduje hodně trpělivosti a snahy od obou stran.

Co je to vlastně dávivý reflex?

Dávivý reflex je mimovolní reflex, který způsobuje stažení hltanových svalů a zdvižení měkkého patra. Tento reflex může být vyvolán stimulací zadní hltanové stěny, oblasti mandlí nebo kořene jazyka.  Je považován za evoluční reflex, který se vyvinul jako metoda prevence polykání cizích předmětů a prevence udušení.

Je nepostradatelnou součástí správné funkce mozkového kmene. Dávivý reflex je zprostředkován reflexním obloukem, jehož dostředivou část (přenos spouštěcího vzruchu) tvoří jazykohltanový nerv a z části bludný nerv.

Jaké jsou spouštěče reflexu?

Spouštěčem přehnané reakce dávivého reflexu mohou být jak somatogenní (má nějaký reálný podklad) podněty tak psychogenní (psychicky vyvolané, bez reálné příčiny).

somatogenní spouštěče

K těm somatogenním řadíme přímý fyzický kontakt nebo podráždění spouštěcího místa – měkké patro, mandle, kořen nebo strana jazyka, spodina jazyka. Takovou reakci může spustit velký kus jídla nebo cizí předmět a předat tak signál ke stažení hltanu. Snahou je zabránit tomu, aby se člověk udusil nebo spolkl něco potenciálně nebezpečného.  Někteří lidé se mohou dávit již při velmi jemném dotyku, zatímco jiní mohou snést i intenzivnější stimulaci (např.  lidé s poruchou příjmu potravy, kdy si zvyknou na časté zvracení). Zvýšený dávivý reflex mívají díky účinkům nikotinu kuřáci.

psychogenní spouštěče

Psychogenní stimuly pak představují mentální spouštěče jako zážitky a minulé zkušenosti. Jde samozřejmě o samovolné, podvědomé a často neovládatelné reakce. Takhle lze vyvolat u člověka znechucení a dávení pouhou myšlenkou nebo vzpomínkou na nepříjemnou událost.

Proč s tím má někdo u zubaře problém a někdo vůbec?

Proč pak někteří zvládají v puse dotek stomatologických nástrojů bez potíží a omezení a jiní se mohou udusit jenom při pouhé představě zrcátka v puse? Když tyto somatogenní a psychogenní stimulační podněty zkombinujeme, tak lze vysvětlit, proč se někdo dáví při určitém vizuálním, zvukovém či pachovém podnětu.

roli hraje úzkost

Proč si může osoba sama vykonávat ústní hygienu doma, ale vnímaní toho, že je v ordinaci, v přítomnosti ošetřujícího, cokoliv provést v ústech téměř znemožňuje. Velkou (mnohokrát hlavní roli) hraje úzkost. Úzkost vyvolaná pachem, chutí, prostředím, zvukem …

Úzkost snadno přeroste do strachu. Návštěva a objednání se stávají výzvou.  Mnoho lidí se tak vyhýbá zubním ordinacím i za cenu zanedbaného ústního zdraví, co je často následkem mnohem závažnějších, akutnějších, nákladnějších problémů.

komfortní a bezpečné prostředí

Když už se ten, kdo trpí zvýšeným dávivým reflexem, odhodlá k objednání a následně návštěvě zubní ordinace, je naší úlohou jim zabezpečit co nejvíc komfortní, bezpečné prostředí, kde se nemusí cítit trapně. Vysvětlováním, citlivým přístupem, trpělivostí a někdy i sedací se snažíme zmírnit úzkost a strach.  Ve vzájemné spolupráci pak můžeme docílit klidné a možná v konečném důsledku i příjemné návštěvy u zubního lékaře nebo dentální hygienistky.

Pár typů, jak minimalizovat dávivý reflex

  1. Dýchejte nosem. Zhluboka se nadechujte z bránice.
  2. Rozptylte se vrtěním palců u nohou nebo mačkáním palce druhé ruky.
  3. Broukejte si.
  4. Před ošetřením vyplachujte ústní vodou se znecitlivujícími účinky (například Tantum Verde). Nebo můžete použít jakýkoli prostředek s lokálním povrchově znecitlivujícím účinkem.
  5. Poslouchejte oblíbenou hudbu ve sluchátkách.
  6. Aplikujte sůl na špičku a strany jazyka.
  7. Vyzkoušejte Vámi oblíbené meditační a relaxační techniky.
  8. Důležitý je i výběr času ošetření. Pozorujte sami, zda pociťujete větší nutkání na dávení při čistění zubů ráno nebo před spaním. Dle toho pak volte i termín ošetření.

Je tu analgosedace

Pro maximální pohodlí pacienta můžeme ošetření provést v tzv. analgosedaci. Vnímání pacienta je potlačeno a ovlivněno látkami podanými před výkonem do žíly. Léky mu navodí hluboký spánek. Pacient spí, sám dýchá a na provedený zákrok si nepamatuje. Po provedení výkonu pacient v doprovodu odchází domů. Jedná se o moderní, bezpečnou a šetrnou metodu.

 

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php