Kdy lze zavést zubní implantát?

19 Úno

Zavedení zubního implantátu do čelistní kosti nepředstavuje v dnešní době nijak rozsáhlý výkon. Většinou jde o výkon, který je subjektivně jednodušší, než například zhotovení výplně zubu (plomby). Přesto existují pro zavedení implantátu určitá omezení.

Celkový zdravotní stav

Jde zejména o stavy, které obecně omezují možnosti provedení chirurgických výkonů, tedy například antikoagulační léčba („ředění krve“), stavy v určité době po infarktu či iktu (mrtvici), kdy se obecně nedoporučuje aplikace lokálních anestetik. Většina těchto stavů je dočasných, nebo řešitelných předoperační přípravou.

U onemocnění diabetem (cukrovkou) dochází rovněž ke změnám v obranyschopnosti dásní a tedy i k pravděpodobně horší životnosti implantátů. Pokud je implantát zaveden u pacienta s diabetem, musí držet hladinu krevní glykemie dlouhodobě v normálních hodnotách. Pokud jsou hodnoty glykemie vysoké, nebo rozkolísané, má to špatný vliv nejen na implantáty, ale i na zuby a dásně.

Užívání léků na osteoporózu

Jde o léky ze skupiny tzv. MRONJ (Medication Related Osteonecrosis of the Jaws). Většinou jde o tzv. Bisfosfonáty. Tyto léky ovlivňují metabolismus kosti, aby nedocházelo k jejich „řídnutí“, tedy úbytku vápníku z kostí.

Ovlivnění metabolismu kostí má ale za následek porušení možností přestavby a regenerace kosti po chirurgickém výkonu. Následkem toho pak v mikrobiálním prostředí dutiny ústní dochází k rozvoji tzv.osteonekrózy, tedy odumírání kosti způsobené kombinací léky ovlivněného metabolismu kosti a infekce z dutiny ústní. Tyto stavy bývají obtížně léčitelné, dlouhodobé a bolestivé.

U většiny léků MRONJ je velkou nevýhodou, že v kostech je obsažen depozit těchto látek, který vydrží mnoho let i po jejich vysazení. Proto je před nasazením léčby osteoporózy pomocí MRONJ nezbytné zajistit, aby nebylo v dlouhodobém horizontu potřeba v dutině ústní provádět chirurgické výkony včetně extrakcí (trhání) zubů, nebo zavádění implantátů.

Úroveň ústní hygieny

Pokud není ústní hygiena na výborné či velmi dobré úrovni, nelze implantát bez rizika jeho vyloučení zavést

Stav přítomných zubů v dutině ústní

Zuby se zubními kazy představují infekční ložiska, která mohou negativně ovlivnit průběh zavedení implantátu a hlavně jeho další prognózu

Kouření

Kouření velmi negativně ovlivňuje orální zdraví (je to prokázáno mnoha studiemi). Kuřáci mívají horší hygienu dutiny ústní, více pigmentací, více zubního kamene. Hlavní droga z cigaret – nikotin – způsobuje stažení cév. V ústech je při vdechování cigaretového dýmu koncentrace nikotinu velmi vysoká. Dochází ke stažení cév (vasokonstrikci). Pokud jsou cévy v dásních stažené, neproudí jimi krev, dáseň nemá výživu a klesá její obranyschopnost proti ústním baktériím a klesá její regenerační schopnost.

Přitom je stav dásní zcela klíčový pro dlouhodobou životnost zavedených implantátů. Pokud není dáseň zcela zdravá, dochází k průniku ústních baktérií podél implantátu do kosti, bakterie způsobují zánět dásně a kosti kolem implantátu, kost zánětem ubývá, až dojde k úplnému vyloučení (vypadnutí) implantátu z kosti.

Kontaktní sporty

Velký pozor musíme dávat u sportovců provádějící kontaktní sporty. Implantát je zcela pevně spojen s kostí a při eventuálním úrazu nedojde k jeho vypadnutí (tak, jako u zubu), ale ke zlomení kosti, ve které je implantát umístěn. Proto u některých kontaktních sportů je doporučeno implantáty zavádět až po skončení aktivní kariéry sportovce.

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php