Vyhovuje Vám lékař pracující samostatně nebo týmově?

21 Úno

Řada pacientů má to štěstí, že vůbec nějakého zubního lékaře sehnala a není v pozici, že by si mohla vybírat. Ve větších městech je situace lepší a většinou má pacient na výběr, jakého zubního lékaře si zvolí. Někdo váhá, zda si zvolit lékaře pracujícího samostatně nebo pracoviště, kde je lékařů více. Podívejme se na výhody a nevýhody obou přístupů.

Lékař pracující samostatně

Vyberete-li si lékaře, který pracuje samostatně, víte přesně, komu se vkládáte do rukou. Nepřestěhuje-li se, je předpoklad, že lékař bude pracovat dalších x let. Znáte se, víte, co od sebe můžete čekat. To ale není vše, co od péče potřebujete.

někdy nemusí být dostupný

Nevýhodou je, že každý lékař někdy potřebuje dovolenou nebo je nemocný. V případě Vašich akutních obtíží pak zrovna nemusí být Váš lékař dostupný. Může mít sjednán zástup, většinou ale pacient s akutními obtížemi skončí na pohotovosti.  Otázkou může být také dostupnost termínů, protože takový lékař nemá s kým by se o práci podělil a jeho diář bývá vytížen na několik měsíců předem.

ne vše najdete pod jednou střechou

Moderní stomatologie je velmi složitý obor. Standardem je specializace, tedy to, že lékař se cíleně více věnuje některé oblasti. V té pak dosahuje excelentních výsledků. Lékař pracující samostatně obvykle nemůže pojmout celou šíři oboru do nejmenších detailů a složitější situace případně odešle na specializované pracoviště. Obdobně to platí i pro technologie. Investice do speciálních přístrojů (CBCT, laser, CAD CAM systém, atd.) stojí miliony, což si obvykle lékař pracující samostatně nemůže dovolit.

Lékaři pracující v týmu

pružná reakce na Vaše potřeby

V případě, že lékaři pracují v týmu, bývá ošetřující lékař zvolen podle preference a časových možností pacienta. Větší pracoviště může pružně reagovat na individuální potřeby a časové možnosti pacientů. Má kapacitu řešit akutní stavy. Lékaři se zastupují v době dovolených. Ordinační doba bývá široká, díky tomu jsou dostupné termíny na ošetření třeba i večer. Díky specializaci pravděpodobně budete v rukou odborníka na danou oblast zubního lékařství. Společně mohou lékaři lépe využívat složité technologie. Obvykle vše, co je k zajištění péče potřeba, je pod jednou střechou a pacient tak nemusí nikam chodit. Větší pracoviště mívá recepci, která hraje důležitou roli pro zajištění služeb pacientů mimo ordinaci (dovoláte se, někdo zodpoví Váš dotaz, má čas najít pro Vás nejvhodnější termín, atd.).

výběr lékaře je možný

V případě, že Vám dotyčný lékař z nějakých důvodů nevyhovuje, je obvykle cesta, jak ho v rámci jednoho pracoviště změnit. Někdo preferuje lékaře, někdo lékařku. To stejné platí i pro děti. Někdo by byl raději, aby jeho děti ošetřovala žena, někdo, aby to byl muž. Proč nevyjít vstříc, když je to možné, ačkoliv se to někomu může v dnešní době zdát genderově nekorektní.

tým pod vedením zkušeného lékaře

Nevýhodu je, že v týmu občas dochází k personálním změnám.  Jako v jakémkoliv jiném oboru je i ve zdravotnictví jistá míra fluktuace. Lékaři chtějí načerpat zkušenosti na více pracovištích, stěhují se, mají rodiny, atd. Ve větším týmu je tedy samozřejmé, že se ošetřující lékař občas vymění (cca za 2-4 roky). V případě, že je celý tým pevně veden zkušeným vedoucím lékařem, neměla by se změna lékaře vůbec na kvalitě či postupu ošetření promítnout. Vedení ale neznamená manažera v čele firmy, nezbytný je zkušený lékař, který tým řídí po odborné stránce.

Fluktuace není negativní. Do jisté míry je to pozitivní jev. To ví každý správný manažer. Z hlediska pacienta to na první pohled jako pozitivní vypadat nemusí.

Tedy vyberete si lékaře pracujícího samostatně nebo lékaře pracujícího v týmu? My ve Studiu 32 máme jasno. Proto je nás momentálně v týmu kolem 20 osob 🙂

Tags:
Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php